Küçük Mutfak Aletleri Nasıl Temizlenir?

Küçük Mutfak Aletleri

Küçük mutfak aletleri, mutfağınızda geçirdiğiniz zaman boyunca en çok kullandığınız aletlerin başında gelmektedir.  Bu yüzden küçük mutfak aletlerine ayrılan bütçe, küçümsenemeyecek seviyededir. Yani kendileri küçük olsa da, onlara sahip olmanın bedeli toplamda bakıldığında gayet büyüktür. Bu işlevsel ve pratik mutfak aletlerine sahip olmak için belli bir bütçeyi gözden çıkardığımızdan, haklı olarak hepsinini yıllarca çalışır durumda olmasını isteriz. Küçük mutfak aletlerinizin hemen bozulmamasını ve size mutfakta yardımcı olmaya devam etmesini sağlamak için birtakım yollar var elbette. Bu yol ve yöntemleri bilmek istersiniz diye düşündüğümüz için bu yazıyı sizinle paylaşalım istedik. İyi okumalar!

Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenir

Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenir?

Mikrodalga fırın nasıl temizlenir?” sorusunu ve birçok yöntemi elbette duymuşsunuzdur. Aslında çok basit görünen kısacık bu bakım genelde sıklıkla ihmal edilir. Sık sık kullanılan mikrodalga fırınınızın içinde biriken yemek artıkları ve kirler zamanla üst üste binerek mikrodalganızın ısıtma kapasitesini azaltır. Bu nedenle, beyaz sirke ve bir bardak suyu mikrodalgada ısıtıp ardından temizliğini yapmalısınız. Tabii, düzenli olarak.

Blender Nasıl Temizlenir

Blender Nasıl Temizlenir?

Blenderınızı temizlemeden önce temizliğe dair uyarıları kullanım kılavuzundan okumalısınız. Çünkü bazı blenderlar bulaşık makinesinde yıkanabilirken bazıları yıkanmaz. Blender temizlerken -eğer bulaşık makinesinde yıkananamıyorsa- her bir parçayı ayrı ayrı sabunlu bezle silip nemli bir bezle kurulamanız gerekir.  Ayrıca, blenderınıza aşırı yüklenmemelisiniz. Fazla miktarlarda malzemeyi blenderda çekmeye kalkışırsanız, blenderınız bozulabilir.

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Tost makinenizin temizliği ve iyi durumda olması hem mutfak yangınlarını önlemede hem de uzun ömürlü kullanımda oldukça önemlidir. Tost makinenizi yumuşak bir fırçayla temizleyip, peynir, ekmek vb. artıklardan sık sık arındırın. Kullanmadan önce yemek artığı kalıp kalmadığını da kontrol etmeyi unutmayın. Bu; kullanım ömrünün yanı sıra sağlık açısından da oldukça önemlidir.

Ocak Nasıl Temizlenir

Ocak Nasıl Temizlenir?

Ocaklar, temizliği ve bakımı ile en bıktırıcı mutfak aletlerinden biridir. Ancak düzenli bakım yaparsanız, hem zamandan hem de yeni bir ocak masrafından tasarruf elde edebilirsiniz. Ocağı temizlerken; üzerinde bulunan bek parçası ve bek kapaklarını çizmeden temizlemeli, bek kapaklarının ışıltısını yitirmemesini sağlamalısınız. Zira ışıltısını yitiren bek kapakları, ısıyı yansıtma konusunda kapasite kaybına uğrayacağından daha fazla enerji harcar ve bozulmaya da daha meyillidir.

Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir

Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

Eğer “Sabah kahvemi içmeden uyanamıyorum ve gün içinde hazır kahvem olmalı.” diyenlerdenseniz, kahve makineniz evinizde en çok mesai yapan küçük mutfak aletlerinden biridir. Kahve makinenizden bu kadar mesai yaparken yıpranmamasını beklemek haksızlık olur. Ayda en az bir defa 1 bardak beyaz sirke ve 1 bardak sudan oluşan karışımla temizlediğiniz kahve makinenizin daha uzun süre size kahve yapmasını sağlayabilirsiniz.

Küçük Mutfak Aletleri Temizliği

Metal Aletlerin Temizliği

Metalden yapılmış küçük mutfak aletleri temizlendikten sonra kurulama gerektirir. Eğer bu aletleri sildikten ya da yıkadıktan sonra hemen kurulamazsanız zamanla paslanma meydana gelecektir ki bu da hem sağlık açısından hem de aletin ömrü açısından pek tercih edeceğiniz bir durum değildir.

Hem kullanışlı hem pratik mutfak aletlerini görmek için buradan buyurun!

Önceki YazıSonraki Yazı