Küçük Mutfak Dekorasyonu

Küçük Mutfak Modelleri & Dekorasyon Önerileri

“Mutfağınızı düzene sokarsanız, hayatınızı da düzene sokabilirsiniz.”

Temiz kalpli tasarımcı Louis Parrish ne kadar da güzel söylemiş, değil mi? Düzenli mutfaklar iyi hoş da, iki kişinin zar zor sığdığı, iki tencere konduğunda dolan dolaplarıyla alan yoksunu o küçük mutfak ne olacak? Kabul edelim; küçük mutfaklarda alan problemini sıkça yaşıyorsunuz. Özellikle eğer modern mimari anlayışına göre inşa edilmiş bir daireniz varsa, mutfağınızın alışılmış oda ölçülerine nazaran çok daha küçük olma ihtimali bir hayli yüksek. Bitmek tükenmek bilmeyen tabak-çanaklar, her birinin işlevi ayrı bardaklar, yer kaplama konusunda ustalaşmış tencere ve tavalar derken küçük mutfak alanına çekirdek bir ailenin sığması mümkün değil… mi acaba?

Her ne kadar sonu gelmeyen bilumum mutfak eşyası ve yiyeceğin bir arada bulunması küçük mutfak modellerinde sorun yaratsa da, bunu kullanışlı mutfak modelleri ile aşmak mümkün. Siz de küçük mutfaklar için faydalı olacak küçük mutfak modelleri ve küçük mutfak tasarımlarına göz atarak daha kullanışlı bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Biz de mutfak modellerinde faydalanabileceğiniz 11 öneriyi sizler için derledik.

Depolama çözümü: Duvar rafları

Küçük mutfak modellerine göz atıyorsanız sizin için kurtarıcı olacak en önemli husus duvar rafı. Küçük ev dekorasyonu önerilerimizde de belirtmiş olduğumuz gibi dar alanları değerlendirmenin en etkili yollarından bir tanesi, yatay yerine dikey döşeme tekniklerini kullanmaktır. Mutfak duvarlarına bol bol raf, dolap ve terek monte ederek erzak saklamak için bolca alan yaratabilirsiniz. Duvar raflarının kullanım alanı oldukça geniş; ister kavanozlarınızı, ister yemek takımlarınızı, ister saklama kaplarınızı bu alanlarda değerlendirmeniz mümkün. Bununla birlikte duvar raflarının mutfağa kattığı şıklık da yadsınamaz türden!

Mutfak Rafı

Ne kadar şikayet etsek az; küçük mutfak tiplerinin en büyük problemlerinden birisi tabii ki depolama. Mutfak dolaplarınız az ve küçükse bunun için daha farklı çözümler üretmeniz gerekebilir. Küçük mutfağınızı sevimli göstermenin yollarından birisi de dekoratif raflar olabilir. Dekoratif raflar özellikle eski dönemlerde oldukça sık kullanılıyormuş ve tabak ya da bardaklar bu bölmelere konuluyormuş. Siz de bu retro öğeyi tabaklarınızı dizmek ve bardaklarınızı asmak için kullanabilirsiniz. Fazla retroya kaçıp raflardan dantel sarkıtmaya kadar gitmemekte de fayda var!

Duvara monteli, katlanır mobilyalardan yararlanın.

Küçük mutfaklar için kurtarıcı olan mutfak mobilyalarından birisi de kesinlikle katlanır mobilyalar; daha da iyisi katlanır masalar. Özellikle evde 2 ya da 3 kişi yaşıyorsanız katlanabilir masalar tam size göre. Küçük mutfağınızın uygun bir kenarına monte edebileceğiniz bu masanızı yemek yiyeceğiniz zaman açabilir, yemek yemediğiniz zamanlardaysa kapalı tutarak yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Katlanır Masa

Bununla birlikte hem mutfak dolabı, hem mutfak masası işlevi gören fonksiyonel mutfak dolabı modelleri de dekorasyon dünyasının yeni gözdelerinden. Bir yandan açılır-kapanır bir mutfak masası deneyimi sunarken bir yandan saklama ve depolama sorunsalına çözüm önerisi getiriyor. Üstelik şık ve modern tasarımlarıyla mutfağınızı canlandıracak cinsten.

Bar masası ve bar taburesi fikrine ne dersiniz?

Mutfağınız küçükse en büyük sorunlardan birini masa kullanımında yaşıyor olabilirsiniz. Biraz önce bahsettiğimiz katlanır mutfak masası fikri size pek iç açıcı gelmediyse daha zarif bir masa çözümü ile karşınızdayız. Küçük mutfak modelleri içerisinde yemek masası için en çok tercih edilenler arasında bar masası ve bar tabureleri yer alıyor. Uzun ince bar masası sayesinde mutfağınızdaki alanı en verimli şekilde kullanırken, bar tabureleri ile mutfağınıza modern bir hava katabilirsiniz.

Bar Masası

Bar taburesinin ve bar sandalyesinin bir diğer avantajı, mutfakta pişen yemeğin anında servis edilip anında tüketilebilmesidir. Yaşadığımız aceleci ve kaotik hayat düzeninde maalesef çoğu zaman uzun uzadıya sofra kurup yemek yeme imkanımız olmuyor. Mutfak alanı dahilindeki bar masasında yediğiniz yemeğinizden arda kalan bulaşıkları aynı hız ve kolaylıkla kaldırarak keyifli bir akşama adım atmanız mümkün.

Mutfağınızda olabildiğince açık renklere ağırlık verin.

Küçük mutfak denince akla ilk gelenlerden biri onca eşyanın mutfağa nasıl sığacağı ve buna rağmen mutfağın nasıl daha iyi görüneceği oluyor. Tıpkı küçük odalarda olduğu gibi küçük mutfaklarda da açık renk mutfak dolabı kullanımı ortamı daha geniş ve ferah gösterecektir. Siz de mutfak dolaplarınızı beyaz ya da beyaza yakın açık tonlarda seçerseniz mutfağınız iç açıcı bir havaya bürünecektir.

Açık renk seçimi sadece mutfak dolapları ile sınırlı değil elbette. Açık tonlarda mermer bir mutfak tezgahı, toprak tonlarında mutfak fayansları, yine natürel tonlarda duvar boyası ve bolca ahşap aksesuar ile mutfağınızın ferah ve hacimli göstermeniz mümkün.

Yiyecek saklamak için duvar sepetlerinden yararlanın.

Mutfak dolaplarımızda en çok yer kaplayan öğeler arasında tabii ki yiyecekler yer alıyor. Her ne kadar pek çoğunu buzdolabında gizleyebilsek de bazı gıdalar var ki buzdolabında saklanmaya gelmez; ekmek, soğan, patates ya da bakliyatgiller gibi.  Her ne kadar her biri mutfağın olmazsa olmazı demirbaş gıdalar olsa da mutfaklarımızda çok yer kaplamaları da kaçınılmaz. İşte bu yiyecekler için geliştirilen duvar sepetleri evlerde dekoratif bir şıklık yaratıyor. Siz de mutfak duvarlarınıza dekoratif görünümlü sepetler asarak bunların içine patates ve soğan gibi yiyecekleri yerleştirebilirsiniz.

Sepet

Ankastre mutfak, küçük mutfak modelleri için harika bir kurtarıcı.

Küçük mutfak mobilyaları arasında seçim yaparken seçeceğiniz beyaz eşyaya da ayrı bir önem vermeniz şart. Bu beyaz eşya modelleri arasında küçük mutfaklar için en kullanışlı olanlardan birisi tabii ki ankastre mutfaklar. Ankastrenin kullanım alanlarını kendiniz belirlemeniz ve daha küçük parçalara sahip olduğu için yer konusunda tasarruf edebilmeniz, ankastrenin en büyük avantajlarından.

Ankastre

Şık ve modern bir mutfak görünümü, küçük büyük olsun her mutfağın hakkı, değil mi? Mutfak dolabı ölçülerinize göre yaptıracağınız özel ankastre fırın, davlumbaz ve ocak tasarımları ile hem alan kazanmanız hem kaliteli bir mutfak görüntüsüne ulaşmanız mümkün. Dilerseniz buzdolabının da dahil olduğu tam takım ankastre setlerini tercih ederek beyaz eşyadan arda kalan alanı maksimize edebilirsiniz.

Aydınlatma önemli!

Aydınlatma

Küçük alanları daha geniş ve ferah göstermenin en iyi yollarından birisi de tabii ki doğru aydınlatma öğeleri kullanmak. Bu durum mutfaklar için de geçerli. Sizler de mutfak dolaplarınızın uygun yerlerine ekleyebileceğiniz spot lambalar, mutfağınızda kullanacağınız duvar lambaları ve parlak renkli avizeler ile daha ferah bir ortam yaratabilirsiniz. Beyaz yerine sarı ışık kullanmak da mutfağın çok daha samimi ve sıcak görünmesini sağlayacaktır, bizden söylemesi.

Tezgah üstündeki tüm gereksiz eşyaları kaldırın.

Bir odanın küçük görünmesine dağınıklık kadar hiçbir şey sebep olamaz. O küçük mutfak tezgahınızın üzerindeki o gereksiz biblo, birkaç hafta sonra yüksek ihtimalle buhar ve havasızlıktan ölecek olan o zavallım çiçek, sadece süs amaçlı duran o sevimli kupa ve daha niceleri… Eğer küçük bir mutfağa sahipseniz maalesef bu yer kaplayan ayrıntılara veda etmeniz gerekecek. Temiz, açık ve boş bir tezgah ile mutfağınızı olduğundan büyük göstermeniz mümkün.

Daha fazla alan yaratacak çözümler üretin.

Ne gibi mi? Evye üstü portatif tezgahlar, mutfak dolaplarının altına kancalı askılıklar, manyetik bıçak tutucular ve çok daha fazlası, mutfağınızda var olandan daha fazla alan yaratmanıza yardımcı olan pratik ürünler arasında. Tek yapmanız gereken mutfağınızda bu şekilde değerlendirebileceğiniz alanları tespit ederek o alanların ölçüsüne uygun ürünleri temin etmek.

Mutfağınız gibi eviniz de küçükse bu pratik dekorasyon önerilerimize bayılacaksınız!

Önceki YazıSonraki Yazı