Okuma Köşesi Hazırlama Rehberi

Okuma Köşesi

Havaların soğuduğu, karın yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladığı şu günler tam da kahve kitap günleri değil mi sizce de? Eğer siz de bizimle aynı fikirdeyseniz kitap okuma keyfinize daha da keyif katacak bir önerimiz var: Kitap okuma köşesi. Siz de evinizde okuma köşesi hazırlayarak hem okuma yapma moduna daha kolay girebilir hem de okuma eylemini daha da özelleştirebilirsiniz. Sizler için bir okuma köşesi dekorasyonunda olmazsa olmazları ve küçük tüyoları bir araya getirdik. Keyifli okumalar!

Okuma Köşesi Dekorasyonu 

Okuma Köşesi Koltuğu

1. Koltuk ve/veya Puf

Okuma köşesi hazırlarken ilk olarak edinmeniz gereken mobilya elbette rahat mı rahat bir koltuk. Bunun için isterseniz bir berjer, isterseniz ikili kanepe isterseniz de küçük bir L koltuk tercih edebilirsiniz. Eğer ayaklarınızı uzatabileceğiniz geniş ve konforlu bir alan yaratmak isterseniz koltuğun yanına da bir de puf ekleyebilirsiniz. Bunun için koltukla aynı renk puf seçmek yerine ortamı daha da renklendirmek için zıt bir renkte puf seçebilirsiniz. 

Okuma Köşesi Kitaplığı

2. Kitaplık ve/veya Raf

Adı üstünde okuma köşesi hazırlayacağımız için okunacak kitap, dergi ve gazete gibi tüm materyallerin okuma köşesinde konumlanması gerekiyor. Hem okuyacağınız kitabı rahatça bulmak hem de tümünü bir düzen içinde muhafaza edebilmek için kitaplık ya da raflardan yardım alabilirsiniz. Eğer alanınız darsa duvar rafları tercih etmeniz sizin için ideal olacaktır.

Okuma Köşesi Aydınlatma

3. Aydınlatma Ürünleri

Okuma keyfini daha da arttırmak ve kusursuz bir okuma deneyimi yaşamak için seçeceğiniz en önemli ürünlerden biri aydınlatmalar. Okuma köşeniz için seçeceğiniz okuma lambasının gözlerinizi yormaması gerekir. Okuma lambası seçerken; kısılıp açılabilmesi, boynu hareket eden bir lamba olması gibi fonksiyonel özelliklere dikkat edebilirsiniz. Ayrıca lambaya uygun güvenilir bir markadan ampül seçimi yapmakda da fayda var.

Okuma Köşesi Koltuk Şalı

4. Battaniye ve/veya Koltuk Şalı

İçiniz soğuktan ürperdiğinde hemen üzerinize alabileceğiniz bir battaniye ya da koltuk şalını koltuğunuzun köşesine kondurmanızda fayda var. Koltuk şalları okuma köşeniz için hem dekoratif şıklık kazandırır hem de üşüme anlarında daima elinizin altında olur. Koltuk şalları ve battaniyeleri koltuğunuzun köşesine nizamlı bir şekilde katlayarak koyabileceğiniz gibi daha salaş bir dekorasyon için gelişigüzel de bırakabilirsiniz.  

Okuma Köşesi Aksesuarları

5. Zenginlik Katacak Aksesuarlar

Her köşeyi olduğu gibi okuma köşesini zenginleştirecek olan ürünler de dekoratif aksesuarlar… Okuma köşenizi kişiselleştirmek ve tarzınızı yansıtmak için çeşitli aksesuarlardan yardım alabilirsiniz. Okuma köşesi dekorasyonunda yer verebileceğiniz aksesuarlar dikkatinizi dağıtacak aksesuarlar değil aksine motivasyonunuzu arttıracak aksesuarlar olmalıdır. Dilerseniz sevdiğiniz bir tablo ya da enerjinizi yükselten bir bitkiye okuma köşenizde yer verebilirsiniz.

Okuma Köşesi E-book

6. İhtiyacınız Olan Elektronik Eşyalar

Okuma yaparken mümkün olduğunca elektronik eşyalardan uzak kalmanızı öneririz ancak e-kitap okuyucu ya da tablet gibi elektronik eşyalar okuma yapmak için kullanabileceğiniz cihazlarınız olabilir. Bu arada; okuma köşenize geçerken cep telefonunuzu yanınıza almamanız da fayda var. Böylece dikkatiniz dağılmaz ve tamamen okumaya konsantre olabilirsiniz.

Okuma Köşesi Kitaplar

7. Kitaplar, Dergiler ve Diğerleri…

Okuma köşesi olmazsa olmazlarından olan okuma ürünleriniz elbette ki baş köşede yer almalıdır. Kitaplarınızı, dergilerinizi ya da diğer okuma ürünlerinize okuma köşenizde yer vermeniz, o köşeyi okuma köşesi yapacak olan en önemli detaydır. Dilerseniz yeni aldığınız kitapları ve okuduklarınızı ayrı ayrı kategorize ederek kendinize bitirilecek kitap hedefleri koyabilir, motivasyonunuzu daha da arttırabilirsiniz.

Okuma Köşesi Hazırlama Tüyoları

Okuma Köşesi Dekorasyonu

  • Okuma köşesi hazırlarken motivasyonunuzu etkileyecek ya da konsantrenizi bozacak eşya ve aksesuarlara köşenizde yer vermeyin.
  • İmkanınız varsa okuma köşenizi ışık alan bir yerde oluşturun.
  • Okuma köşesi, aynı zamanda bir dinlenme köşesi olacağından seçeceğiniz koltuk ve puf gibi mobilyaların kaliteli ve konforlu olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Okuma köşesi aydınlatmasını seçerken gözlerinizi yormayacak bir aydınlatma tercih etmeniz hem göz sağlığınız hem de okuma motivasyonunuz için son derece önemlidir. Okuma lambasında LED ampul tercih etmeniz doğru bir seçim olacaktır. Çünkü klasik ampuller yakın olduğu bölgeyi aydınlattıktan sonra uzak noktalara aynı derecede ışık yayamazlar. Gözler farklı ışık alanlarına adapte olmak için çaba harcadığında yorulabilir bu da okuma keyfinizin yarıda kalmasına neden olabilir.
  • Okuma köşesi dekorasyonununda olmazsa olmazlar arasında yer almasa da mini bir zigon sehpa ya da koltuğun kenarına iliştirebileceğiniz yan sehpa kullanmak faydalı olacaktır. Dilediğinizde çay ya da kahvenizi yanınızda götürebilir, gözlük kabınızı bırakabilir ya da birkaç dergi okuması yapacağınızda dergileri burada konumlandırabilirsiniz.
  • Koltuğunuzu konumlandırırken kitaplığınıza ya da rafa yakın bir yerde konumlandırmanızda fayda var. Böylece oturduğunuz yerden de okumak istediklerinize uzanabilirsiniz.
  • Okuma yaparken sizi motive edecek güzel kokulu bitki ya da mumlara köşenizde yer ayırabilirsiniz.

Okuma köşesi hazırlamak için ihtiyacınız olan tüm ürünler “Okuma Köşesi Dekorasyonu” sayfamızda!

E-kitap okuyucu almak için 11 neden yazımıza göz atmadan geçmeyin!

Önceki YazıSonraki Yazı