İtalya’da Gezilmesi Gereken 11 Şehir

İtalya

İtalya’da gezilecek yerler arasında direkt şehir isimleri verebiliriz çünkü bütün halk kendi şehrini daha iyi hale getirmek ve korumak için yüzyıllar öncesinden adeta anlaşmaya varmış gibi. 300 yıllık kaldırımlarda yürümek, bir zamanlar gladyatörlerin geçtiği basamaklara adım atmak veya köklü kültürlerinin bir parçası olan yemeklerinden denemek… İtalya denince aklına ilk olarak bunlar geliyorsa görülmesi gereken İtalyan şehirlerini listemize göz atmanızda fayda var.

1. Roma

İtalya Roma

İtalya’da gezilecek yerler arasında Roma kesinlikle en az 3 gününüzü hak ediyor. Öncelikle, sıradan korkmayıp Kolezyum’a girin ve bir zamanlar gladyatörlerin gösterilerini izlemenin nasıl bir his olduğu hakkında fikir edinin. Vatikan’a gidin; Aziz Petrus Bazilicası’nın 500 merdivenine tırmanıp en üstte muhteşem Roma manzarasının, Sistina Şapeline geçerek Michelangelo’nun eserlerini inceleyin. İspanyol merdivenlerinde soluklanın ve Eski Roma’yı gezin.

2. Floransa

İtalya Floransa

Floransa, yürümeye oldukça müsait olan İtalya şehirlerinden biri. İtalya’da gezilecek yerlerin başında gelen Floransa Katedrali ve Michelangelo tarafından yapılan Musa heykelini de barındıran Uffizi Galerisi ve Ponte Vecchio. (Bursa’daki Irgandı Köprüsü ve Venedik’teki Ponte Vecchio, bir çarşılı köprü örneği olan Ponte Vecchion’un benzeri.)

3. Venedik

İtalya Venedik

İtalya’da gezilecek yerler denildiğinde Venedik adını geçirmemek büyük bir kabahat olur. Kendisi, 118 adanın bulunduğu lagündeki en ünlü ada. (Murano ve Burano da var.) San Marco Meydanı ve bu meydanı çevreleyen eserler, Büyük Kanal, kanallar üzerindeki köprüler, özellikle de Rialto Köprüsü görülmesi gerekenlerden. Gondol turu olmazsa olmaz. Bütçeniz yeterliyse el yapımı bir Venedik maskesi de alın.

4. Milano

İtalya Milano

Kuzey İtalya’da gezilecek yerler arasında Milano’yu pek saymak istemez insanlar. Halbuki bu listedeki diğer şehirlerin şaşaasına epey yakın. Şehrin epey kaliteli müzelerinin yanı sıra Duomo Meydanı’ndaki Duomo, Sforzesco Şatosu ve tarihi alışveriş merkezi de görülmeye değer.

5. Pisa

İtalya Pisa

İtalya’da gezilecek yerler arasında en az zamanınızı alacak şehir Pisa. Tabii, ünlü Pisa Kulesi’ne çıkmak için sıra beklemezseniz ve mükemmel pozu yakalamak için çok uğraşmazsanız. Aslında kulenin adı Torre Pendente, yani eğik kule. Onun dışında Pisa Katedrali, Vaftizhane, Anıt Mezarlık ve iki de müze var. Bunların hepsi Mucizeler Meydanı’nda toplanmış. Tarihi eserlerin olduğu diğer meydanlara da gidebilirsiniz.

6. Napoli

İtalya Napoli

Güney İtalya’da gezilecek yerlerin başında Napoli geliyor. Napoli’nin epey kötü bir ünü var ama duyduklarınız aslında oldukça hareketli olan şehir merkezi hakkında; normalde durum o kadar vahim değil. Napoli merkezinin birkaç kilometre uzağında muhteşem manzaralı yerleşimler, daha ileride Vezüv Yanardağı ve Pompeii Antik Kenti var. Oradan Sorrento’ya ve Positano’nun da yer aldığı Amalfi kıyılarına geçebilirsiniz.

7. Verona

İtalya Verona

Yine çok vaktinizi almayacak ama keyifli anlar yaşatacak İtalyan şehirlerinden biri. İtalya turlarının vazgeçilmez bir parçası olan Verona’da Juliet’in balkonu, Juliet’in herkesin dokunduğu heykeli ve Kolezyum’u anımsatan Arena var. Restoranları çok şık ve yeme içme ekonomik.

8. Cenova

İtalya Cenova

Cenova’nın şehir merkezi biraz dağınık ama Avrupa’nın en büyük tarihi merkezine sahip. Yakınındaki muhteşem yerlere kolaylıkla ulaşım sağlanıyor. Trenle yarım saatte Portofino, bir buçuk saatte de Cinque Terre’ye gidebilirsiniz. Cenova Limanı da oldukça işlek.

9. Bolonya

İtalya Bolonya

Batı dünyasının en eski üniversitesine ev sahipliği yapan Bolonya, antik özelliğini hala kaybetmemiş. Tarihi binaları ve alışıldık, leziz İtalyan mutfağıyla özellikle hafta sonu tatili için ideal.

10. Lecce

İtalya Lecce

Güney İtalya’daki gezilecek yerlerden biri de Lecce. Bari’ye uçakla gelip trenle Lecce’ye geçebilirsiniz. Küçük şehir merkezinde dar sokaklar ve eski binaların arasında dolaşmak büyük keyif. Adriyatik kıyısındaki Otranto’yu da ziyaret edebilirsiniz. Tabii bunca yürüme için doğru yürüyüş ayakkabısını seçmiş olmanız şart.

11. Palermo

İtalya Palermo

Sicilya Adası’nın başkenti olan Palermo, Akdeniz kültürünü en yoğun hissedeceğiniz yerlerden biri. Adada yer almasından dolayı İtalya’da gezilecek yerler arasında biraz geri kalsa da müthiş tarihi eserleri ve yerel restoranları mutlaka yurtdışı tatil planlarınıza dahil edilmeli.

Sizin favori İtalya şehriniz hangisi? İzlenimlerinizi paylaşmanız için sizi yorum yapmaya davet ediyoruz!

İtalya’ya kadar gitmişken mutfağına uğramadan olmaz. İşte karşınızda en popüler 11 İtalyan yemeği!

Önceki YazıSonraki Yazı