Düğün Rehberi

Düğün Rehberi

Şüphesiz ki bir insanın hayatı boyunca deneyimleyebileceği en önemli ve en mutlu günlerinden bir tanesi de düğün günüdür. Adam sevdiği kadınla, kadın hayallerindeki erkekle sonsuzluğa doğru bir adım atarken bunu tüm sevdikleri ile paylaşmak ve kutlamak ister. Tabii ki de böylesine mühim bir günde her şeyin kusursuz ve arzu edildiği gibi olması gerekir. Düğün hazırlıkları, davetiyeler, mekan organizasyonu derken baştan sona bir düğün planlamak, başlı başına bir külfettir ve bol uğraş gerektirir. Bu gibi durumlarda düğün organizasyon şirketlerine başvurabileceğiniz gibi, bizim gibi yardımsever blog yazarlarından da faydalanabilirsiniz. Bu yazımızda sizinle hayalinizdeki düğünü yaratabilmeniz için gerekli olan her şeyi adım adım paylaşacak, mükemmel bir düğün organizasyonu için olmazsa olmazları sıralayacak ve düğün telaşı içerisinde unutma ihtimaliniz olan tüm detayları birer birer size hatırlatma görevini üstleneceğiz. İşin en güzel kısmı ise bunu yaparken düğün organizatörlerinin aksine sizden hiçbir ücret almayacağız! Şimdiden keyifli okumalar ve yazımızı okuyan damat ve gelin adaylarına ömür boyu mutluluklar.

1. Düğün organizasyonu 101: Davetli listesi

Düğün Davetli Listesi

Bir düğün organize etmeden önce düğününüzde kaç kişinin olacağını aşağı yukarı belirlemeniz ve ona göre bir bütçe ayarlamanız gerekiyor. Davetli sayısı netleştikten sonra catering hizmetlerini, tutulacak mekanı ve basılacak davetiye sayısını kestirmeniz çok daha kolay olacaktır. Kişi sayısını belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden bir tanesi de ne büyüklükte bir düğün istediğiniz. Eğer sadece aile üyeleri ve en yakın arkadaş çevresi arasında, sade ve küçük bir tören yapmayı planlıyorsanız kişi sayısını 50-100 arasında tutmanız mantıklı olacaktır. Konu komşu, tanıdık tanımadık herkesi davet etmek ve mutluluğunuzun getirdiği pozitif enerjiyi adeta dünyaya yaymak istiyorsanız da tabii ki sayıda limit yok. Ancak unutmamanız gerekir ki siz davetli sayısını esnettikçe bütçeniz de doğru orantılı bir biçimde esnemek zorunda kalacaktır. Davetli listesinizi oluştururken bir yandan da teorik bir oturma düzeni ayarlamanızda fayda var. Böylece birbirini tanıyan misafirlerinizi aynı masalara oturtabilir, birbirinden haz etmeyen konuklarınızı olabildiğince mesafeli şekilde konumlandırabilir, misafirlerinizin sıkılmasını ya da kötü vakit geçirmesini engelleyebilirsiniz.

2. Davetli listesi demişken: Davetiye olmadan olur mu?

Düğün Davetiyesi

Düğün davetiyesi de düğün tarihini belirler belirlemez ilgilenmeniz gereken diğer önemli detaylardan bir tanesidir. Davetli listenizi belirledikten sonra ortaya çıkan kişi sayısına göre baskıcılardan ihtiyacınız olan sayıda davetiye bastırabilirsiniz. Davetiye modellerine gelince: Özellikle bu yıl, seçenekleriniz neredeyse sınırsız! Vintage tarzın hayranıysanız bu sene oldukça moda olan Wanted ilanlarına benzeyen ilginç konseptli davetiyeleri tercih edebilirsiniz. Davetiyenizin günün romantizmini yansıtmasını isterseniz ise çiçek ve dantel detaylı, pastel tonlarda bezenmiş bir davetiye seçmeniz mümkün. Kağıt ya da kartonun yanı sıra ahşap davetiyeler de özellikle bu yıl düğün davetiyesi trendlerinde öne çıkan materyaller arasında.

3. Liste hazır, davetiyeler tamam. Sıra mekanda!

Düğün Mekanı

Tabii ki düğün organizasyon aşamaları arasında bir diğer önemli adım da mekanın seçimi. Düğün mekanları arasında da seçenekleriniz en az davetiye seçenekleri kadar çeşitli. Düğün için mekan seçerken davetli sayınızın dışında göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli faktör de evlenmeyi tercih ettiğiniz mevsim. Eğer ilkbahar ya da yaz aylarında evlenmeyi düşünüyorsanız, naçizane tavsiyemiz kapalı alan tercih etmemeniz olacaktır. Temiz havanın, teninizde ışıldayan güneşin ve içinizi ferahlatan rüzgarın tadını çıkartabileceğiniz bir düğün için en ideal seçim tabii ki de kır düğünü olacaktır. Açık havada düğün yapmak isterseniz nikahı hava kararmadan önce gerçekleştirerek eğlenceyi hava karardığında başlatabilir, ortamı rengarenk ışıklar ile süsleyerek iç açıcı bir hava oluşturabilirsiniz. Gecenin sonunda da birkaç havai fişek patlatıldı mı konuklarınıza unutulması imkansız bir düğün organizasyonu yaşatacağınız kesin. Evlenme tarihi tercihinizi sonbahar ya da kış aylarından yana kullanırsanız da en mantıklı seçim tabii ki düğün salonu olacaktır. Düğün salonları pasta, masa ve sandalye, düğün şarkıları başta olmak üzere bir düğün için gerekli olan pek çok temel unsuru kendileri sundukları için işinizi büyük oranda kolaylaştırmaktadırlar.

4. Bir kadının en özel elbisesi: Gelinlik

Düğün Gelinlik

Damatların işi kolay: Siyah bir smokin takımı, beyaz bir gömlek ve klas bir papyon ile ortama uyum sağlamamaları mümkün değil. Oysa gelinler için öyle mi? Bir kadının hayatı boyunca düşünü kurduğu ilk şey düğünü ise, ikincisi de mutlaka gelinliğidir. Bu noktada da çoğu zaman hanımlar bütçelerinin esiri olmaktan kaçamıyor. Hazır gelinlikler arasında oldukça hoş ve kaliteli gelinlik modelleri olsa da bu tip hazır ürünlerde gelinliğin üzerinize tam oturma olasılığı oldukça düşük oluyor ve çoğu zaman fazladan tadilat gerektiriyor, dolayısıyla da fazladan maliyet oluşturuyor. Öte yandan özel tasarım gelinlikler her ne kadar hazır gelinliklere göre daha pahalı olsa da, onları tercih ettiğiniz takdirde hayalinizdeki gelinlik modeline kavuşmanız çok daha muhtemel oluyor. Tercihiniz ne olursa olsun n11.com üzerindeki gelinlik modellerine bir göz atmadan karar vermeyin deriz.

5. Saç hazır, makyaj tamam… Flaşlar patlasın!

Düğün Fotoğrafları

İşin en kapsamlı kısımlarını hallettikten sonra sıra ufak tefek detaylara geliyor. Düğün günü uyandığınızda tabii ki ilk yapacağınız şey, soluğu en güvendiğinizde kuaförde almak olacak. Ne de olsa düğün saç modeli seçmek, makyajınızı tamamlamak ve ardından gelinliğinizi giymek çabuk olacak işler değil. Bununla birlikte bir düğün fotoğrafçısı tutmanız da uzun vadede sizin için faydalı olacaktır. Her ne kadar teknoloji çağında yaşasak ve kameralı akıllı telefonlarımıza her daim erişim sahibi olsak da bu fotoğraflar, telefon kamerası ile çekmek isteyeceğiniz fotoğraflar olmayacak. Profesyonel bir fotoğrafçının yönlendirmesi ve kaliteli bir fotoğraf makinesinden çıkan baskı sayesinde bu özel gününüzü en net şekilde ölümsüzleştirebileceksiniz.

6. Şimdi her şeyi geride bırakıp eğlenme zamanı

Düğün Eğlencesi

Her ne kadar biz bir düğün organizasyonunu 5-6 paragrafa sığdırmış olsak da, emin olun bu süreç burada yazıldığı gibi kolay ve hızlı geçmeyecek. Düğün mekanını ayarlamak, gelinliği vücudunuza oturtmak, davetlileri memnun etmek ve istediğiniz saç modelini elde etmek derken ister istemez strese girecek, telaşlanacak ve hiçbir şeyin yetişmeyeceği hissine kapılacaksınız. Ancak size hemen şimdi burada küçük bir sır verelim: Her şey yetişecek ve her şey çok güzel olacak. Bu yüzden düğün gününüzde yapmanız gereken en önemli şey, düğün telaşını ve stresini geride bırakıp anın tadını çıkartmak. Hayatınızın geri kalanını birlikte geçirmeye karar verdiğiniz kişi ile bu kararı kutluyor, bunu yaparken de mutluluğunuzu en sevdiklerinizle paylaşıyorsunuz; işin özü bu. Bundan daha eğlenceli ne olabilir ki?

Estee Lauder’in yeni parfüm serisi Aerin ile tanışma zamanı!

Önceki YazıSonraki Yazı