Tekne İle Gidebileceğiniz 6 Tatil Noktası  

Tatil Rotaları

Sonsuz maviliğe bakıp iç geçirmek… Rüzgarın dostluğuyla millerce yol almak… Karaya ayak basıldığında bitip tükenmeyen bir özlem… Deniz tutkusu bir kez sardığında asla geçmeyen bir haz. Bu yazımızda sizler için teknenizle keyifli bir yolculuk sonrasında huzur bulabileceğiniz doğasıyla ve kültürel zenginlikleriyle ünlü birbirinden etkileyici limanlarla tanıştıracağız. Karşınızda tekne ile gidilebilecek tatil rotaları. Keyifli okumalar!

1. Kos Adası

Tatil Rotaları

Türkçesi İstanköy olan bu şirin Yunan adası, Turgutreis’e sadece 7 nm mesafede bulunuyor. Doğal güzellikleriyle konuşulduğu kadar tarihin derinlerinden gelen antik kalıntıları da içinde barındırıyor. Hipokratın doğduğu yer olduğunu için tarih severler arasında çok seviliyor. Turistleri en eğlenceli şekilde misafir eden restoranlarında ise kendinizi evinizde hissetmemeniz elde değil.

2. Kalymnos Adası

Gürültüsüz, sakin ve hafif bir tatil isteyenleri Kalymnos’a alalım… Turgutreis’e 24 nm mesafede bulunan bu küçük Yunan adası sünger avcılığıyla ve kaya tırmanışlarıyla ünlü. Diğer bir şöhreti ise jumbo karides, ahtapot ve kalamar ızgara çeşitleriyle gönüllerde taht kuran liman restoranları. Ayrıca adanın doğal mahsülü olan kekik balını da denemeden dönmeyiniz.

3. Göcek

Tatil Rotaları

Huzur, doğa ve denizin el ele tutuştuğu nadir değerlermizden Göcek, Akdeniz’in Ege ile buluştuğu cennetten bir köşe… Sahilde zeytinyağlı lezzetleri tadarken denizden biraz önce taptaze çıkmış deniz ürünleriyle tabağınızı süsleyebilirsiniz. Ayrıca güneşin batışını seyrederken kordonda bisiklet turu veya huzurlu bir yürüyüş yapabilirsiniz. El değmemiş kumsalların ve çam ormanlarının keyfini çıkarırken teknenizi ülkenin en korunaklı marinalarından olan D-Marin’e emanet edebilirsiniz.

4. Turgutreis

Bodrum yarımadası üzerinde güneşin batışını en büyüleyici haliyle izleyebileceğiniz doğa harikası yer Turgutreis… Yazın esen tatlı rüzgarı insanı hafifletiyor, yelkencileri ve sörfçüleri de sevindiriyor. Bünyesinde bulunan marinalar sayesinde sadece yaz sezonunda değil dört mevsim hareket buluyor.

5. Lefkas

Ufka kadar uzanan bembeyaz kumsalları, göz doyuran turkuaz mavisi denizi ile Yunan kıyılarının göz bebeği Lefkas 23 adanın birleşiminden oluşuyor. Porto Katsiki plajı Yunanistan’ın en güzide tatil noktası olarak biliniyor. Kathisma ve Egremni plajları ise dibi cam gibi görünen kıyısı ile doğa bütünlüğünü koruyor. Bütün bu özellikleriyle Lefkas bir tatilden istenen her şeyi son derece karşılıyor.

6. Gouvia

Tatil Rotaları

yüzyılda Venedikli denizciler tarafından askeri üs ve tersane olarak kullanılan Gouvia, geçmişten gelen dokusuyla tarihin ve doğal güzelliklerin buluştuğu bir nokta. Günümüzde, Gouvia’yı Adriyatik Denizi ile Akdeniz arasında doğal bağlantı ve sığınılacak güvenli bir liman olarak benimseyen denizciler, bölgenin güzelliklerinden yararlanmaya devam ediyor. Dünyanın her yerinden yatçıların sürekli ziyaret ettiği bu miras, Corfu Adası’na olan yakınlığıyla her sene deniz tutkunları için vazgeçilmez bir destinasyon haline geliyor. Bölgedeki marinalar arasında D-marin, en çok tercih edilen liman olarak biliniyor.

7. Borik

3.000 yıllık kültürel mirasını kiliselerinden meydanlarına kadar canlı canlı yaşatan Zadar şehri tüm dünyanın gözdesi…Tam 300 adaya sahip Zadar, berraklığıyla dillerden düşmeyen deniziyle sizlere harika bir tatil imkanı sunuyor.

8. Mandalina

Sibenik şehrine çok kısa bir mesafede bulunan rüya gibi bir liman… Tarihin farklı dönemlerinde Venedik ve Avusturyalıların ele geçirdiği bu cennet, St Michael Deniz Kalesine sahip. Teknenizle buraya geldiğinizde bölgeye çok yakın olan D-Marin’de dinlenebilirsiniz.

9. Didim

Tatil Rotaları

Adını Didyma’dan alan bu güzide yer, Apollo Tapınağı’nın kalıntılarıyla meşhurdur. Ülkemizin nadir Ege kıyılarından olan Didim’de tarihi mirasıyla ünlü olduğu kadar, 224 farklı kuş türü ve 20 farklı orkide çeşidiyle de yaşayan değerlerimiz arasındadır.

10. Flisvos

Paleo Faliro’da yer alan Flisvos Marina, gök mavisi Saronc Körfezinin kucağında yatıyor ve Atina şehir merkezinin çok yakınında bulunuyor. Eğlence ve dinlenme tesisleriyle üst düzey hizmet sunan Flisvos Marina, koşu ve bisiklet pistleriyle spor sever denizciler için de harika bir tercih.

11. Zea

Tatil Rotaları

Her yıl binlerce turisti misafir eden Zea Marina, Saronic Körfezi ve Girit Adası’na doğru yelken açmayı planlayan deniz tutkunları için başlangıç bölgesi olarak konumlanıyor. Zea Marina, M.Ö. 5. yüzyılda savaş limanı olarak kullanılırken şimdilerde ticari ünvana sahip… Ayrıca Atina’da Pire Limaı’nın hemen yanında bulunuyor. Yumuşak rüzgarların estiği yaz aylarında deniz tutkunları için huzurlu ve sakin bir seyir imkanı sunuyor.

Keyifli rotalarda keyifli tatiller dileriz!

Sırada ise deniz tutkunlarına özel 11 lezzet önerimiz var.

Önceki YazıSonraki Yazı