Türkiye’de Gezilecek Yerler

Şimdi bir dakika dur ve düşün. Şehirden uzak ve tamamen doğa harikası bir bölgede hafta sonu geçirdiğini hayal et. Üstelik vize yok, kendi ülkemizde bir huzur merkezi… Ben bu yazıda ne yazsam yetersiz kalacak o kesin. Çünkü hala gidip görmediysen orayı. Bu yazıdan sonra sadece benim çok sevdiğimi düşüneceksin. O yüzden gidip gördükten sonra anlayacaksın bu yazının değerini.

Türkiye’yi gezmek dünyayı gezmek gibi bir şey desem yanlış olmaz sanırım. Her nabza göre keyifli rotalar var gerçekten. Yaz insanı mısın? Ege ve Akdeniz seni bekliyor. Soğuk mu seviyorsun? Uludağ ve Sarıkamış’a ne dersin? Kapadokya gibi doğa harikalarını ziyaret edebilir. Karadeniz’de yeşile doyabilirsin. Gaziantep’te bir anda gurme oluverir leziz mutfağında kaybolabilirsin. Kısaca Türkiye her anlamda cennet. Türkiye’de onca güzellik arasından zor da olsa, gidilecek 11 güzel rota belirledim. Bence değerlendirin derim.

1. Kapadokya

Kapadokya
Ne kadar çok yer gezerseniz gezin. Ne kadar çok şey gördüm derseniz deyin. Kapadokya’yı hala görmediyseniz bunların hepsini unutun. Bütün ezberleri bozuyoruz Kapadokya’da. Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Avanos, Ortahisar, Derinkuyu ve Ihlara görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bu rotada araç kiralamanı şiddetle öneririm. Gitmişken de Avanos’ta seramik atölyesini ve Göreme’de testi kebapçılarını ziyaret etmeyi de unutma.

2. Bozcaada

Bozcaada
Sokaklarında kaybolacağım, denizine koşacağım gündüzü farklı akşamı farklı keyif veren bir ada. En sevdiğim yanı: feribotta tanırsın ada misafirlerini. Giderken feribotta gördüğün insan akşam bir restoranda yan masanda denk gelebilir. Aynı şekilde, dönerken feribotta yine denk gelebilirsin. Selam verirsin nasıl geçti diye… Denizi bir yana, yarattığı bu samimiyeti güzel Bozcaada’nın. Turkuaz denizi, sokakları ve ada halkı ile bütünleşmiş muazzam bir yer olduğu kesin. Ayazma, Akvaryum ve Habbele Koylarını tavsiye ederim. Bozcaada ile ilgili en önemli uyarım vapur saatlerine dikkat edilmesi.

3. Gaziantep

Gaziantep
Yemek yemeye mi geldik, gezmeye mi? Gaziantep’e giden uçaklar genellikle turistik seyahat amacı içeren yolcularla doluyken; Gaziantep’ten dönüş uçağı ise ne yedik diyen insanlarla doludur. Çingene Kadın figürünün olduğu Zeugma Müzesi, Savaş Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Bey Mahallesi ile otantik ve modern dokuları buluşturan bir şehir. Halil Usta, İmam Çağdaş, Metanet ve Tahmis Kahvesi gibi leziz mekanlarıyla da kendisine hayran bırakacak bir lokasyon. Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin Dünya’da 3. Avrupa’da 2. Büyük hayvanat bahçesi olduğunu biliyor muydunuz? Boşuna doğunun Paris’i demiyorlar.

4. Rize

Rize
Yeşil rengin kaç tonu vardır? Rize’yi görene kadar ben bu kadar çok olacağını düşünmüyordum. Burayı uzun uzun anlatmayacağım. Fırtına Deresi’nin yanından gittiğin yol seni yaylalara huzura çıkarıyor. Mayıs-Haziran döneminde tavsiye ederim.

5. Artvin

Artvin
2005 yılında UNESCO tarafından Türkiye’nin ilk ve tek dünya biyosfer rezervi ilan edilmiş bölgenin Camili (Macahel) olduğunu biliyor muydunuz? Türkiye’de en iyi oksijen alanı Artvin’de özetle. Bunun dışında Karagöl Milli Parkı, Kafkasör, Borçka gibi çok değerli doğal alanları bünyesinde bulunduran bir şehir. Karadeniz turu düşünüyorsanız Artvin’siz olmaz.

6. Çeşme

Çeşme

Biraz da deniz. Çeşme, İzmir’in incisi. Ege’nin güzel bölgesi. 4 bölgeden oluşuyor desem yanlış olmaz sanırım. Ilıca, mükemmel bir plajı var. Kumu ve denizi gayet iyi. Ildırı, sit alanı olduğu için inşaat yasak. Bu sebeple yıllar önce neyse hala o. Çeşme, bölgenin en hareketli noktalarından birisi. Marinası ve turistik çarşısı ile oldukça keyifli bir yer. Ve son olarak Alaçatı. Konsept kafeleri ve çarşısı ile bıkmayacağın bir bölge. Kısacası yazın Çeşme’de hayat var.

7. Bursa

Bursa
Hafta sonu ne yapsak bir yere mi kaçsak diye düşünüyorsan Bursa tam sana göre olabilir. Bursa’nın 2 tane değerli köyü var. Biri Cumalıkızık. Osmanlı Köyü olarak geçiyor kayıtlarda. Sabahtan gelirseniz köy evlerinde köyde yaşayanların evlerine misafir olabilir. Doğal ürünlerle dolu kahvaltının keyfine varabilirsiniz. Gözleme ve reçeller şiddetle önerilir. Diğer köy ise Gölyazı. Ağlayan Çınar ve sazlıklarda tekne turu yaparak kendini huzura boğabilirsin.

8. Kars

Kars
Kışın nerelere gidilir? Herkesin aklına kayak bölgeleri gelebilir. Ben Kars diyorum. Kars kentindeki Rus mimarisini keşfetmek için, Fethiye Camisinden başlayıp Yeniçeri Vadisindeki köprüye uzanan yarım günlük bir yürüyüş turu yeterli aslında. Yapacağınız yürüyüş ile zamanında opera binası, hastane gibi devlet binalarının nasıl güzel yapılar olduğunu hayranlıkla izleyebilirsiniz. Kars’a 40 km uzaklıkta yıllarca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir bölge. Zamanında 16 tane kapısı olan bir sur içinde yerleşimi bulunan ve ticaret merkezlerinden birisiymiş. Gel zaman git zaman gerek depremler gerek savaşlar ve yıldırım düşmeleri nedeniyle taş üstünde taş kalmamış desem yeridir. Şuan mevcut durumda 8 kilise 1 camii hala ayakta. Bir diğer güzellik ise Çıldır Gölü. Kars’a 60 km uzaklıktadır. Gölün popülerliği son dönemde baya bir arttı. Fotoğraf severlerin ve doğa severlerin akınına uğruyor desem yanlış olmaz sanırım. Göl’de cirit oyunları, balık avcılığı ve kızak turu gibi bir çok aktivite bulunmakta. Ayrıca şubat aylarında, Çıldır Gölü Festivali ile harika manzara eşliğinde eğlenmek de mümkün. Gölde yetişen sarı balık olarak da bilinen aynalı sazan gerçekten lezzetli. Denemenizi tavsiye ederim. Donmuş Çıldır Gölü’nü izleyebileceğiniz en güzel tarihler ise 15 Ocak-15 Mart arası.

9. Mardin

Mardin
Türkiye’de en etkilendiğim bölgelerden birisidir. Mardin merkezi ve Midyatı ziyaret etmenizi öneririm. Dönemin izlerini taşıyan ve dokusu bozulmamış harika bir şehir. Deyrulzafaran, Zinciriye Medresesi, Mardin Ulu Camii başta olmak üzere gezerken hayran kalacağın ve fotoğraflamayı unutabileceğin tarihi bir şehir.

10. Trabzon

Trabzon
Hem tarihi hem doğası açısından çok zengin bir bölge. Kaleleri, konakları, camileri, müzeleri, türbeleri ve manastırlarıyla ayrı ayrı görülmesi gereken yerlerden birisi. Trabzon’da görülmesi gereken çok değerli lokasyonlar var. Şehir içinde Atatürk Köşkü, Boztepe, Zigana Yolu gibi keyifle gezebileceğin yerler var. Şehrin biraz daha dışında ise, Uzungöl, Garester Yaylası, Sümela ve Of gerçekten gezilmesi gereken yeşile doyabileceğin noktalardan birisi.

11. Kaş

Kaş
Muhteşem koylara kendini bırakmak ister misin? Akdeniz’in en güzel plajlarından biri Kaputaş plajıdır. Kaputaş dışında, Kekova, Kalkan, Patara gibi değerli plajları olan bir bölge Kaş. Çalışma hayatına biraz ara vererek burayı ziyaret etmeni kesinlikle öneririm. Yenilenmek ve kendini iyi hissetmek için ideal noktalardan birisi. İyi ki geldim dersin.

Önceki YazıSonraki Yazı