Saat Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Saati öğrenmek için artık daha çok cep telefonlarına bakılıyor olsa da, kol saatleri hala hem erkekler hem de kadınlar için en çok tercih edilen aksesuarların başında geliyor. Modayı takip edenler ve saat tutkunları, internetin hayatımıza girmesiyle hem fiyat hem de model çeşitliliği konusunda uçsuz bucaksız bir seçeneğe sahip oldu. Ancak bu durum beraberinde birçok soruyu birlikte getirdi. Hem ilk saatlerini alacak kişiler hem de saat tutkunu olup internetten alışveriş yapmaya çekinenlerin kafasındaki soruları giderebilmek için Aydın Saat Baş Teknisyeni Sami Bayar’a bazı sorular sorduk. “Saat alırken nelere dikkat etmeliyiz?” diye merak ediyor ve güvenilir saat alabilme konusunda endişe duyuyorsanız röportajımızın tamamını okumanızı öneririz. 

İşte Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1989 yılından buyana Seiko markalı kol, masa ve duvar saatlerinin bakım ve onarımını yapan Sami Bayar, 1993 yılından beri de Aydın Saat Satış Sonrası Servis bölümünde Baş Teknisyen olarak hizmet veriyor. Seiko saatlarin bakım ve onarımı ile ilgili olarak Seiko Watch Corporation, Japonya’nın verdiği eğitimlere katılarak birçok sertifika almaya hak kazananan Sami Bey’le saat alırken nelere dikkat etmeliyiz, ilk kol saatimizi seçerken nasıl bir yol izlemeliyiz ve replika ürünler hakkında merak edilenleri sorduk.

Saat Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

İlk saatlerini alacak kişiler için saat çeşitleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Saat çeşitleri teknolojilerine göre; mekanik, kinetic, solar ve quartz olmak üzere dört gruba ayrılır. Mekanik saatler; vücudunuzun hareketi veya zembereğin elle kurulması sonucu çalışır. Solar kalibreye sahip saatler; ışık enerjisi ile çalışır. Kinetic saatler, enerjisini vücudunuzun hareketinden alır. Kinetic saatler, hem otomatik  hem de quartz mekanizma mantığı taşımaktadır. Otomatik saat gibi bir rotor yardımıyla  vücudunuzun hareketinden aldığı enerjiyi toplar, kapasitörde depolar ve işler. Kinetic, Seiko’nun patentli teknolojisidir. Quartz kalibreye sahip saat modelleri ise; pil ile çalışan saatlerdir.

Saatseverler saat alacağı yeri seçerken nelere dikkat etmelidir?

Saati satışa sunan mağazanın, ilgili markanın “Yetkili Satış Noktası” olduğundan emin olmaları gerekiyor. Yetkili Satış Noktaları, Türkiye Distribütörü tarafından belirlenen mağazalardır. Yetkili satış noktası olmayan yerlerden alışveriş yapılmamasını öneririz. Ayrıca saati satın almadan önce, saati satışa sunan firmanın Türkiye Distribütörü onaylı garanti belgesi verip vermediğini sorgulayabilirler.

Sektörde bir de sahte (replika) ürün sorunu bulunuyor. Müşterilerimiz saatlerini aldı ve bir süre sonra orijinalliği konusunda şüpheye düştü, bu durumda ürünlerinde kontrol etmeleri gereken şeyler nelerdir?

Bunun için yapmaları gereken en önemli şey, saatlerini satın aldıkları mağazanın Türkiye Distribütörü’nün yetkili satış noktası olup olmadığını kontrol etmeleridir. Aynı zamanda, satın aldıkları saatin faturasının yetkili satış noktası tarafından düzenlenmiş olmasına da dikkat etmeliler. Tüketiciler isterlerse, saatlerini yetkili teknik serviste de kontrol ettirebilirler.

Saat bakımı hangi aralıklarla nerelerde yaptırılmalıdır? Saatin uzun ömürlü olması için nelere dikkat edilmelidir?

Tüketicilere, hiç şikayetleri olmasa bile, saatlerini daha uzun süre kullanabilmeleri için 2-3 senede bir teknik servise ulaştırarak gerekli kontrolleri ve saat bakımını yaptırmalarını öneriyoruz. Belirli periyodlarla contaların, camın, tepenin, butonların kontrol edilmesi ve gerekli bakımların yapılması saatin uzun ömürlü olması adına faydalı olur.

Ülkemizde su geçirmezlik genellikle ATM (Atmosferik Basınç Birimi) ile değil 100 metre (10 bar), 200 metre (20 bar) gibi ifadelerle belirtilmektedir. Bu durum saat kullanıcılarında “Saatim 20 metre su geçirmezliğe sahipti el yıkama esnasında su aldı.” gibi şikayetlerle karşımıza çıkıyor. Bu durumla ilgili bizi bilgilendirebilir misiniz?

Bir saatin su direnci sürekli olarak garanti edilemez. Bir saatin su geçirmezliği, kazara çarpma nedeniyle contaların yıpranması, tepenin ve butonların yamulması veya saat parçalarının zamanla deformasyonundan etkilenir. Kimi zaman saatin arka kapağında biriken toz, terleme sonucu oluşan kirler contanın içine doğru yerleşip saatin su geçirmezlik özelliğine zarar verebilir. Bu nedenle saatinizin su geçirmezliğini mümkün olduğunca uzun süre korumak için, belirli aralıklarla kasa arkasını nemli yumuşak bir bez ile silebilirsiniz. Su geçirmez özelliğe sahip saatinizi denizde kullandıktan sonra, deniz suyunun aşındırıcı etkisine karşı, çeşme suyu ile bir lavabonun veya bir haznenin içinde yıkabilirsiniz. Saatinizi direkt akan suyun altında yıkamaktan kaçının. Tepe çekiliyken (açıkken) saatinizi yıkamayın.

Saatler bazen kullanıcılarında alerjik tepkilere yol açabiliyor bu gibi durumlarda ne yapılmalıdır?

Bir saatin metal parçalarından, terlemeyle çıkan metal iyonlarından dolayı deri tahrişi meydana gelebilir. Bu tür bir tepki, nikel kobalt veya krom gibi metallerden kaynaklanan alerjik deri dermatiti olarak sınıflandırılır. Bu metaller, sadece bilezikler değil, aynı zamanda deri kayışlarda da kullanılmaktadır. Eğer alerjik tepki yaşarsanız, derhal saati takmayı bırakın ve bir dermatoloğa başvurun. Bir doktorun yardımıyla, alerjik tepkiye hangi metalin sebep olduğunu tespit edin ve bu metali içeren ürünleri seçmekten kaçının.

Seiko’nun tüm saatleri Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak, alerjik reaksiyonlara sebep olmayacak şekilde üretilmektedir. Paslanmaz çeliğe aşırı hassas olanlar için, anti alerjik özelliğe sahip titanyum saat kullanılmasını öneririz.

Saatlerde ileri ve geri kalma şikayetleri de çok fazla karşılaştığımız problemlerin başında geliyor. Ne kadarlık bir sapma normal olarak kabul ediliyor ve normal değerlerin dışında bir durum var ise ne yapılmalıdır?

Saat hassasiyeti, saatte kullanılan mekanizmanın tipine bağlıdır. Quartz saatler mekanik kalibreli saatlere göre daha hassastır. Mekanik saatlerin hassaslığı günlük bazda belirtilir. Bu hassasiyet, saatin kullanım koşullarına göre (saatin bilekte takılı olduğu süre, ortam sıcaklığı, kol hareketi, zembereğin rezerv gücü) değişebilir. Genel olarak Seiko’nun mekanik saatlerinin hassasiyeti günde +25 / -15 saniye aralığıdır. Bu değer aralığındaki sapmalar normal kabul edilir. Fakat  kalibreye göre bu hassasiyet değeri farklılık gösterir.

Seiko Watch Corporation’ın lüks saat markası Grand Seiko, “Very Fine Adjusted” yani “Çok İyi Ayarlanmış” anlamına gelen ve isminden de anlaşılacağı gibi yüksek hassasiyetiyle öne çıkıyor. Grand Seiko’da, 9S mekanik kalibreye sahip modellerin hassasiyeti (hareketsiz olduğunda) günde +5 / -3 saniye aralığında iken VFA standartı ile ayda  +/- 1 dakika oranına ulaştı.

Quartz saatlerin hassasiyeti ise günde + – 1 saniyedir. Quartz saatlerin hassasiyeti aylık ve yıllık bazda ele alınırken, mekanik saatlerin hassaslığı günlük bazda belirtilir. Saatinize ait uygun hassasiyet standardı için,  saatinizin kullanım kılavuzunuzdaki bilgilerine bakabilirsiniz. Eğer saatinizin doğruluğu, standart aralığın dışındaysa, saatinizi kontrol ettirmek için ilgili markanın Yetkili Servis’i ile iletişime geçmenizi öneririz.

Aradığınız şık ve güvenilir saat modelleri bunlardan biri olabilir mi?

Saat Nasıl Seçilir

Doğal taşlar hakkında bilinmeyenler bu yazımızda!

Önceki YazıSonraki Yazı