Orkide Bakımı

Orkide Bakımı

Yeni bir ev, yeni bir ofis ya da iş, özel bir gün, doğum günü, evlilik yıldönümü, terfi, emeklilik… Aklınıza gelebilecek tüm özel ve güzel günlerin ilk akla gelen çiçek hediyesidir orkideler. Hayatımızda önemli ve çok güzel yerlere sahiptirler. Bunun içindir onlara çok iyi bakmayı hep çiçek açmalarını, ilk günkü güzellikleri ile hep kalmalarını sağlamak isteriz. Bu yazımda orkide bakımı; nasıl sulanacağı, budanacağı, doğru ortam ve saksısı gibi bilgilerden bahsetmek istedim.

Öncelikle bir orkidenin sağlıklı olduğunu anlamak için…

  • Çiçeklerinin tamamı açmış orkideler, dönemsel olarak tekrar o çiçeklerini dökme evresine girmek üzeredir. Yani aldıktan sonra bu durumla karşılaştığınızda panik olmayınız. Tomurcuğu daha bol olan orkide seçimi yapmak bu sebepten daha makuldür.
  • Yapraklarında lekeler olan orkideler, yanlış ortamda büyütülmüş güneşe fazla maruz kaldığı için yaprakları yanmış orkidelerdir. Bunları almamaya da özen gösterebilirsiniz.
  • Eğer şeffaf saksıda iseler, köklerine bakabilirsiniz, orkide bakımını daha kolay yapabilirsiniz. Kahverengi değil siyah kökte orkideler sağlıklarını kaybetmiş ölü kökler olabilirler.

Orkide Bakımı

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir orkide sahibi isek ilk bilmemiz gereken konu orkide çiçeğinin bakımıdır. Orkide bakımı aslında oldukça kolaydır. Senede birkaç kez bembeyaz çiçeklerini bana gösteren sevgili orkidem için ben şunları yapıyorum:

  • Uygun ortam: Orkide bakımı için ilk iş, orkide için uygun ortamı, yani orkidemizin evini seçmemizdir. Ortam aydınlık olmalı fakat direkt olarak da güneş ışığı çiçeğimizin üzerine gelmemelidir. Örneğin ben, pencerenin hemen önü değil de yan kenarlarına yakın bir mesafeye koyuyorum.
  • Önemli bir bilgi: Orkideler evlerin ya da işyerlerinin batı ve güney cephelerinde perde ile korunma sağlanırsa güzel büyürlerken, doğu cephede daha sağlıklı olurlar.

Orkide Bakımı

  • Doğru ortamı seçip seçmediğinizi anlamak için pratik bir bilgi: Orkideleriniz her zaman çiçeklerine değil yapraklarının nasıl göründüğüne de bakınız. Eğer açık yeşil renge sahip yaprakları var ise, bu doğru ışık ve güneş aldığını gösterir. Yapraklarının rengi koyu yeşile dönmüşse, size benim yerimi değiştirmelisin demek istiyordur:)
  • İdeal ısı: Orkide bakımında ikinci önemli konu orkidelerimiz için ideal ısı gündüz 23 C akşamları ise 18 C derecedir. Uygun ortamı sağlanmış ise zaten ısı değişikliklerinden çok fazla etkilenmeyecektir. Fakat yine ani ısı değişikliklerinde kontrol altına almak gerekir. Tomurcuklanma döneminde mesela, normalden biraz fazla ısı isteyebilirler.

Orkide Nasıl Sulanır?

Orkide Bakımı

Genel olarak bilinen kuralı orkidelerin 4-7 gün aralığında sulanmasıdır fakat bunu ne sıklıkla yapacağınıza siz zamanla karar verebilirsiniz. Sulama sıklığını belirleyen durum odanın aldığı ışık ve oda ısısı ile alakalıdır. Orkide bakımı için ilk bilmemiz gereken kuraklığa çoğu bitki gibi çok fazla dayanamıyor olmasıdır. Sulama ihtiyacı yaz aylarında artacak kış aylarında azalacaktır. Toprağını kontrol edip nemli olup olmadığına bakarak bu ölçüyü kendiniz belirleyebilirsiniz. Yüksek nem seven bir çiçeğimizdir orkide, ortalama nem oranı %55-75’tir. Uygun nemi sağlamak için gün içinde spreyle sulama yapabilirsiniz. Normal sulamanızı ise mümkünse hazır su kullanarak yapmanızda yukarıdan dökmenizde fayda var.

Orkide Bakımı

Orkide Budanması

Orkideler olgunlaştıktan sonra yılda 2-3 kez çiçek verirler. Ortalama çiçek açma periyotları ise 6 ayda bir gibidir. Genellikle ilkbahar ve sonbaharda çiçek açacak olan orkidelerimiz için bu evreden sonra bazı orkide bakımları yapmamız önemlidir. Bu bakımların başında budama gelir. Çiçekler döküldükten sonra budama konusunda acele etmemek gerekir.

Orkide Bakımı

Önce oda sıcaklığını biraz düşük tutarak yeni döneme hazırlıklar başlatılabilir. Geceleri su püskürterek sulama yapılabilir. Ne zaman ki sapları sararmaya, kahverengine dönmeye başlayacak o zaman budama vakti gelmiş demektir. Çiçeğimizin saplarını doğru yönde ve doğru yerden kesmemiz önemlidir. Makas gibi dala zarar verecek az kesici bir alet kullanmak yerine, daha keskin bir maket bıçağı ya da bıçak kullanmak daha iyi olacaktır. Orkidenin saplarında boğumlar göreceksiniz, genel kanı budamanın dipten sayılarak, üçüncü boğumun birkaç cm yukarıdan kesilmesidir. Tabi siz yine sağlıklı boğumları alttan yukarıya doğru gözlemleyip zayıfladığı, sarardığı boğumdan kesebilirsiniz.

Orkide Bakımı

Orkide Çoğaltma

Sağlıklı olgun orkidelerimizden daha fazla olsun istersek orkidelerimizi çoğaltmak mümkün. Bunun için ideal bir orkide saksısı, orkide toprağı veya yepyeni bir orkide büyütmek için orkide tohumu almamız yeterli. İdeal saksı, köklerini de ara sıra kontrol edebilmek açısından şeffaf, mümkünse çapı 10-12 cm civarında olan saksılardır. Altı ve mümkünse orkide için, yanları bile delikli olan saksılar daha iyi olacaktır. Kaliteli bol mineralli bir orkide toprağı almak da emeklerimizi boşa çıkarmamak için önemli. Mevcut orkidenizden çoğaltma yapmak için…

Orkide Bakımı

Kolay hareket edebileceğiniz şeffaf eldivenlerinizi giyin. Steril bir ortam orkidelerinizin bakteri kapmaması için önemli. Orkidenizi çok dikkatli bir şekilde saksısından çıkartın. Yeni kök verdiği yerleri rahat görebilmek için köklere bağlanmış toprak parçalarını biraz temizleyin. Temiz ve keskin bir budama bıçağı kullanarak orkidelerinizi ayırın ve ayırdığınız parçanın en az bir kök vermiş 2-3 adet yeşil yaprağı olmasına dikkat edin. Ayırdığınız parça için yeni bir orkide saksısına, kökleri içine özenle yerleştirdikten sonra da yeni orkide toprağına ihtiyacınız var. Saksının içine orkide toprağı ile dolgu yapın, çok sıkı tutmayın çok seyrek de. Orkide bitki destek çubuğu ile yeni orkidenizi saksıya sabitleyin. Sonrası bildiğimiz orkide bakımı ile aynı. Bir sene sonra yeni orkideniz, yeni çiçekleri ile size merhaba diyecektir.

Orkide Bakımı

Yeni bir orkide tohumu ile yepyeni bir orkide çiçeği elde etmek, orkide çoğaltmaktan daha zor, meşekatli ve profesyonel bir el isteyen bir iştir. Tohumu ekmek ve onun büyüyüp çiçekler açmasını beklemek uzun yıllar sürse de bunun zevki ve mutluluğu bambaşka bir his olabilir.

En az orkide kadar güzel ve bakımı keyifli diğer salon çiçekleri için buraya!

Önceki YazıSonraki Yazı