Kot Ceket

Ünlü modacılar ve moda dergileri daha geçen yıldan itibaren 2017 ceket modelleri trendleri konusunda bizleri uyarmaya başlamıştı bile, 2017 senesi kot ceket senesi olacak diye. Hem erkek modası hem de kadın modası için düşündüğümüzde, bahar ayları için dış giyim olarak düşünülebilecek en ideal parçası olan kot ceket modelleri, modayı takip etsin ya da etmesin herkesin gardırobunda bulunmalı. Eğer zaten kot ceket sevenlerdenseniz, bütün trendlerden haberiniz vardır bile. Birbirinden güzel, tam baharlık, hafif kombinler yapmak için kot ceket kombinleri tam anlamıyla bir ihtiyaç halini alıyor. Muhteşem kot ceket modelleri kalbinizi çalıyor. Bu sene, sizi adeta kendilerine âşık edecek denli güzel kot ceket modelleri bulmanız mümkün. Baharda kıyafetinize uygun ceket bulamıyorsanız, kot ceket hemen her tarza uyabilen dinamik görünümüyle imdadınıza yetişiyor mesela. Kot ceket modellerinin stiliniz üzerindeki dokunuşlarından biraz daha bahsedelim öyleyse.

Kot ceket: Zamanın ötesinde bir parça…

Yukarıda kot ceket üzerine övgüler yağdırırken, neden kot ceketlerimizi sevmeliyiz kısmına ayrı bir başlık açalım dedik. Kot ceket, öncelikle uzun ömürlü bir cekettir. Yani eğer gerçekten sağlam, iyi kumaştan yapılmış, kaliteli bir kot ceket aldıysanız, zamanın ötesinde bir trend olması sebebiyle, yıllar boyu severek kullanabilirsiniz. Farklı zamanların farklı kot ceket kombinleri olacaktır elbette. Fakat başka ceket modelleri geçicidir, kot ceket modelleri kalıcıdır. Sadık yârinizdir. Kurtarıcınızdır. Annelerinizin babalarınızın yıllar yıllar önce satın aldığı kot ceket modellerini hatırlayın. Günü gelir, kot ceket yine hurçtan, sandıktan ya da saklandığı yerlerden çıkar. Yani demek istiyoruz ki, kot ceket sevmelisiniz, gardırobunuzda mutlaka bir kot ceket bulundurmalısınız. Demedi demeyiniz.

Kot ceket: Ufak püsküller, nakışlar, yırtıklar

2017 senesinin biraz punk çizgisinde yol aldığını söyleyelim. Ancak nakışlar – tabi neyi kot ceketinizin üstünde nakış olarak taşıdığınıza, sembollere vb. göre değişir- biraz nostaljik bir hava da katmıyor değil bu sezonun kot ceket modellerine. Kot ceket satın alırken çoğunlukla karşılaşacağınız trendler püsküllü, eskimiş, yırtık pırtık görünümlü ve nakışlı kot ceket modelleri olacak bu baharda. Fakat çoğunun paylaştığı bir ortak özellik göreceksiniz elbette; bu da bedeninize tam oturmayan, salaş kot ceket modelleri olacak. Sıkıya gelemeyenler için birebir bir sezon olacak yani. Nakışlı kot ceket modelleri ise size kendi yaratıcılığınızı konuşturma fırsatı sunuyor varlığıyla. Mesela kot ceketinizin üzerini çeşitli broşlarla ve armalarda süsleyebilir, sizi yansıtan sloganlar işleyebilirsiniz. Serbestsiniz. Kot ceket modelleri bu sene boş durmuyor, kendimizi de onları da süslüyoruz.

Kot ceket modelleri ile yalnızca sportif mi olacaktınız yani?

Yanıtımız kocaman bir hayır. Muhteşem kot ceket modelleri var bu bahar sezonunda ve şık davetlere giderken de kendinizi bir anda kot ceketinize sarılmış bir halde bulabilirsiniz (hem ona bayıldığınızdan hem de sezonun en trend parçası olduğundan tabii ki). Kot ceket zaten doğası gereği mont ceket ya da spor ceket ile eş tutuluyor. Ama siz bir de onu bir tulumun üzerinde görün. İncilerle işlenmiş, parıltılı bir kot ceketin altına topuklu ayakkabılar ve mini etek ile geceler için kot ceket kombinleri konusunda çığır açabilirsiniz bile. İnce, ipek bir elbisenin altına hoş sandaletler ile kombinleyeceğiniz nakışlı, işlemeli bir kot ceket partiler için harika kot ceket kombinleri oluştururlar. Yani aranızda sıra dışı gelin olacaklar varsa, gelinlik üzerine kot ceket kombinleri ortaya çıkmaya başladı bile.

Bahar aylarının çiçeklerini üstünde taşımayı sevenler için mavi kot ceket modelleri kesinlikle çiçekli elbiselerinizle muhteşem kot ceket kombinleri yaratmanızı sağlayacak. Postacı tarzı çantalarla harika uyum sağlayan bu çiçekli elbise – kot ceket kombini aynı zamanda uygun kumaş ve renkte bir şal, güneş gözlükleri ve babetlerle desteklendiğinde kendinizi süper hissetmemeniz için bir neden kalmıyor artık.

Spor ceket olarak kot ceket…

Kot ceket, aslında daha rahat ve sportif bir tarzı benimsemiş kişiler tarafından trend değişimleri gözetilmeksizin her daim spor ceket kategorisindeki tahtını koruyor. Siz de sportif bir tarza sahipseniz ve spor ceket modellerini aynı zamanda gerektiğinde başka tarzlarla birleştirme ihtiyacı da duyuyorsanız, tercih etmeniz gereken ceket modelleri tam olarak kot ceket modelleri olacaktır. Kot ceket bayan kullanıcılar için cidden ayrıca avantajlı görünüyor. Farklı parçaları birleştirip –hatta oldukça klasik parçaları bile- altına bir spor ayakkabı ve en üste de bir kot ceket ile dinamik, şık ve hareketli bir sportif stil yakalayabiliyorsunuz mesela.

Oversized kot ceket ya da “sevgilimin ceketini giydim ben”

Bu senenin kot ceket trendleri arasında en çok öne çıkan eğilim kesinlikle oversized kot ceket adı verilen, boyfriend kot ceket olarak da anılan geniş kesim kot ceket modelleri şeklinde karşımıza çıkıyor. Eğer kot ceket satın alacaksanız ve 2017 yılının kot ceket modelleri de sizin uzun süreli zevk ve tarz gelişiminize uyuyorsa, bahar bitmeden mutlaka en son çıkan kot ceket modellerine bir göz atın deriz. Oversized kot ceket ile yapabileceğiniz kot ceket kombinleri ile daha serseri bir tarza doğru yelken açma ihtimaliniz yüksek. Ancak, rahatlığı düşünün, havadarlığı düşünün, biraz punkvari olmanın kime ne zararı olabilir ki?

Kot pantolon üzerine kot ceket: Neden olmasın?

Hadi 80’li yılların modasını da geleceğe çağıralım öyleyse. Şimdilerde kot ceket kullanımı konusunda birazcık muhafazakâr davrandığımızı kabul ederek, geçmiş için bu kadar acımasız olmamayı kendimize telkin edersek yapabiliriz, biliyorum. Üstelik sokak modası da aynı şeyi söylüyor (hem salon modası takip edecek değiliz ya). Alternatif tarzlar arayanlar için kot ceket biraz da 80’ler. Altı, üstü, içi, sneaker’ı, her yeri kot olabilen biraz karikatürize bir tarz yaratmak da mümkün ama üstünüze bir kot ceket altınıza bir mom jeans (bu sezonun diğer bir trendi), içinize crop top bluzler, ayaklarınız için de rahat bir spor ayakkabı ile dönemeyeceğiniz bir 80’ler yok. 80’li yıllara rüküş desek de, nakışlı kot ceket modelleri ile giydiğimiz diğer parçalarda biraz değişiklik yaptığımızda anlıyoruz ki 80’ler etkisi yeniden kendisini göstermeye çalışıyor ufak ufak. Şimdilik ilgilisine diyoruz.

Kot ceket ve elbise uyumundan bahsetmeden bu yazı mümkün değil bitemez…

Bahar ayları geldi, yönümüzü yaza çevirdik, elbiseler çıktı çıkacak, kimimiz heyecanla kısaları astı gardırobuna, kimimiz uzunları serdi yatakların üstüne. Yani elbise şart, elbise güzel. E her sezonun vazgeçilmez parçalarından olan uzunlu, kısalı, tiril tiril, renk renk, çeşit çeşit elbiseler söz konusu olduğunda onu 2017 bahar sezonunun en trend parçası olan kot ceket ile birlikte kombinlemeden rahat edebilir miyiz? Edemeyiz elbette. Örneğin beyaz bir elbiseniz var, hafif de dizlerinizin üstünde. Oversized jean ceket satın aldınız yakın zamanda diyelim. Altına baharlık bir botla bu iki parçayı kombinleyerek çok hafif, çok yumuşak bir bahar tarzı yakalayabilir, şık kot ceket kombinleri yapabilirsiniz.

2017 saç modellerinde trendler neler öğrenmek için böyle buyurun!

Önceki YazıSonraki Yazı