Fi Dizisi

Fi dizisi; gerek konusu, gerek oyuncu kadrosu, gerekse kısa sürede büyük bir izleyici kitlesini etkisi altına almasıyla son günlerde en çok konuşulan yapımlar arasına girmeyi başardı. Yayınlanan ilk üç bölümüyle izleyicilerden tam not alan dizinin merakla beklenen 4. bölümünün ne zaman yayınlanacağının henüz kesin bir tarihi belili değil.

Başarılı Oyuncu Kadrosu

Güçlü oyuncu kadrosuyla da izleyicilerden tam not olan dizide başrolleri Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Berrak Tüzünataç, Mehmet Günsür ve Büşra Develi paylaşıyor.

Ayrıca dizinin 2. bölümünde konuk oyuncu olarak karşımıza çıkan Özge Özpirinçci de bu defa izleyenleri şaşırtıyor. Genellikle sempatik ve eğlenceli rollerde izlemeye alışık olduğumuz Özpirinçci, Fi’de karşımıza seksi ve ateşli bir dizi oyuncusu “Sıla” olarak çıkıyor.

İhtiras ve tutkuya karşı koyamayanların, ayakları kanamak pahasına kırık camlar üzerinde yürüyenlerin ve tüm yara berelere rağmen hayatta daima dimdik duranların hikayesi olan Fi, yaşamdan büyük izler taşıyor.

Fi’nin Konusu Nedir, Dizide Sizleri Hangi Karakterler Bekliyor?

Fi konusuyla da kitleleri etkilemeyi başarıyor. Kitabın tanıtım bülteninde Fi’den “deneyimin içinde kaybolmak yerine korkmadan deneyime sahip olmanın yolculuğu” olarak bahsediliyor. Yine bu yazı, “İçinde bolca bulunan manipülasyon, seks, aldatma ve aldanma hikâyeleri belki herkesin dikkatini çekebilir ama gerçeklerden yola çıkılarak ulaşılmak istenen yerde sadece farkındalık vardır. Fi güzelliğin lanetlendiği, zekânın yağmalandığı, iyinin kurban edildiği ve kasaba kurnazlığıyla yönetilen bu gezegende, içine doğduğumuz bu kutsal hayatı kutlamak için yazılmıştır.” şeklinde devam ediyor.

Fi’ de sizleri aşkın acımasızlığından nasibini alan hayatlar karşılıyor. Bir kadına aşık olmasıyla farklı bir dünyanın kapılarını cesaretle aralayan Can Manay ve onu tüm bu köklü değişimlere sürükleyen Duru, dizide karşılaşacağınız başrol karakterler.

Son derece başarılı bir psikiyatr ve televizyonda reyting rekorları kıran bir programın sunucusu olan Can Manay’ın (Ozan Güven) normal hayatı Duru ile karşılaşınca tümüyle değişmeye başlıyor.

Duru (Serenay Sarıkaya), tek hayali ve tutkusu dans etmek olan konservatuvar öğrencisi bir genç kızdır. Deniz ile romantik ve tutkulu bir aşk yaşamaktadır. Serenay Sarıkaya yeni dizisi ile oyunculuğunu bir kez daha kanıtlıyor. Ayrıca başarılı oyuncunun bu rol için 1 sene boyunca pilates, bale ve dans eğitimi aldığı biliniyor.

Deniz (Mehmet Günsür), konservatuvarda hocadır ve dans gösterileri hazırlayan bir kompozitördür. Aynı zamanda Duru’nun da dans hocasıdır.


Dizinin daha ilk bölümlerinden anlaşıldığı kadarıyla Can Manay’ın geçmişi sır ve gizemle doludur. Özge Egeli (Berrak Tüzünataç), geçmişteki bu sırları açığa çıkarmaya çalışan genç bir gazetecidir. Bu arzusu onun da hayatını tümüyle etkileyecektir.

Can Manay, aynı zamanda üniversitede Psikoloji dersi vermektedir. Buradan öğrencisi olan Bilge Görgün (Büşra Develi) asosyal bir karakterdir. Ve Can’ın onun hayatını ne yönde etkileneceği büyük merak uyandırmaktadır.

Aslında tüm hikaye, ünlü psikiyatrist Can Manay’ın Duru’ya aşık olmasıyla başlıyor. Ardından arzu, gizem ve arayış tutkusuyla değişen hayatlara doğru sürükleyici bir serüven başlıyor.

Fi Dizisi Nasıl İzlenir?

puhutv aracılığıyla izleyicilerle buluşan dizi Fi, 60 dakikalık bölümlere sahip bulunuyor. İlk sezonu 13 bölümle tamamlayacak olan dizinin ilk 3 bölümü şimdiden izlenme rekorlarına imza atmayı başardı. İlk özgün Türk internet dizisi Fi’yi puhutv sayesinde ister akıllı telefonlarınızdan isterseniz de bilgisayar, tablet ve Smart TV’lerden kolayca izleyebilirsiniz.

Online televizyon dünyasına yeni bir soluk kazandıran puhutv’de Fi’nin yanı sıra yüzlerce dizi ve film yer almaktadır. puhutv ücretli mi diye merak eden okuyucularımıza da hemen müjdeyi verelim. puhutv’nin sizlere sunmuş olduğu tüm diziler ve filmler tamamen ücretsizdir. Yani artık bedava dizi izleme imkanına bu online TV ile sahip olabileceksiniz.

Siz de puhutv’ye ister üye olarak isterseniz de üye olmadan alışkanlık ve özelliklerinize en uygun içerikleri izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca puhutv’de kendinize özel oynatma listeleri de oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra, izlemelerinizi yarıda kestiğinizde kaldığınız yerden dizi izleme olanağı da puhutv’de sizleri bekliyor. Üstelik puhutv ile takip ettiğiniz dizi ya da filmlerle ilgili bildirimler alabilirsiniz.

Fi Nedir?

İlk okunduğunda çoğumuza pek bir anlam ifade etmeyen Fi, Çi, Pi kelimelerinin aslında özel bir anlamları bulunuyor. Fi dizisinin ilk bölümünde de anlatıldığı gibi Fi, altın oran, göze güzel gelen her şeyi ifade etmektedir.

Eski Mısırlılar ve Yunanlar tarafından keşfedilen altın oran, mimari ve sanatta kullanılmıştır. Altın oranın ifade edilmesi için kullanılan sembol olan Fi, kitaba da ismini vermektedir.

Fi ve Azra Kohen

Fi dizisi bilindiği gibi yazar ve psikolog Azra Kohen’in Fi, Çi ve Pi isimli kitaplarından uyarlanmıştır. Yazar vermiş olduğu bir röportajında kitabın ‘içerikten fire vermeden’ dizi ya da bir filme uyarlanması durumunda çok fazla izleneceği öngörüsünde bulunmuş. Anlaşılan o ki Fi dizisi ‘içerikten fire vermeden’ seyirciyle buluşuyor. Kısa sürede bu kadar fazla beğenilmesinin bir sebebi de bu olabilir.

Ayrıca yazar, kitaptaki karakterleri yaratırken yaşamdaki gerçek karakterlerden esinlendiğini ve aslında hayatı taklit ettiğini dile getiriyor. Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki Fi dizisinde izlediğiniz birçok karakter size bir yerlerden tanıdık gelecektir. Hatta belki de kendinizi bulacaksınız karakterlerin birinde… Zira hangimiz birini sevince tüm hayatı ve dünyayı kökünden değiştirebilen bir insan olmadık ki? Ya da aşk hangimize sonsuz cesaret duygusunu aşılamadı?

Fi kitabını, “kendi potansiyelini keşfetme cesareti gösterebilmiş gerçek kişilere, çatlama cesareti gösterebilmiş tohumlara” adadığını belirten Azra Kohen, ayrıca okuyucuları “Bir kişiye duyulan aşktan daha acımasız bir şey var mıdır?” sorusuyla baş başa bırakmıştır.

Haydi Biraz da Spoiler

Çoğunuzun Fi dizisini izlediğini varsayarak biraz da spoiler vereceğiz. Diziyi hala izlemeyenler bu başlığı atlayabilir. :) Eminiz ki siz de bizim gibi Can Manay’ın Eti (Tülay Günal) ile olan bağını merak ediyorsunuz. Can Manay’ın geçmişini bilen tek insan olan Eti’nin kim olduğu ve Can ile yollarının nasıl kesiştiği dizide merak uyandıran konuların başında geliyor.

Bunun yanı sıra Can Manay’ın öğrencisi olan Bilge’nin konulara nasıl dahil olacağı ve Can Manay ile nasıl bir ilişki yaşayacağı da merak edilen diğer konular arasında yer alıyor.


Ayrıca sizce Can Manay’ın, Duru’yu elde etmek için atacağı bir sonraki adım ne olacak? Üstelik 3. bölüm finalinde Can’ın Duru’yu öptüğünü hatırlatacak olursak Duru’nun bu öpücüğe tepkisi ne olur dersiniz?

Peki siz Fi dizisini nasıl buldunuz? Sizce hikaye nasıl devam edecek? Can Manay’ın tüm bu çabaları Duru’yu elde etmeye yetecek mi? Duru, Deniz ile yollarını ayıracak mı? Eti’nin Can Manay ile nasıl bir geçmişi olabilir? Sadık, Can Manay’dan ne istiyor? Özge, Can Manay’ın geçmişini açığa çıkarabilecek mi?

Cevaplarınızı ve diziyle ilgili yorumlarınızı bekliyoruz. :)

Önceki YazıSonraki Yazı