Son Çıkan Kitaplar ve Vizyondaki Filmler: Nisan/2017

Vizyondaki Filmler

Nisan ayı, son çıkan kitaplar ve son vizyondaki filmler açısından oldukça zengin. İnanın biz de kitapların ve filmlerin arasından seçim yapmakta epey zorlandık.

Bu ay yeni çıkan kitaplar listesi ile başlayalım:

yeni-cikan-kitaplar-asi-kizlara-uykudan-once-hikayeler

1. Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler – Elena Favili, Francesca Cavallo

Yeni çıkan kitaplar arasında en fazla heyecan yaratan kitaplardan biri Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler. İki yazarının masalların küçük kızları pasifize olmaya nasıl şartladığını görmesiyle başlayan proje, dünyada büyük başarılara imza atmış kadınların hikayelerinin kitaplaştırılmasıyla nihayete ermiş. Çocuklarına esaslı masallar okumak veya bizzat kendisi esaslı masallar okumak isteyenler kitaplık rafında yer açsın. Hep Kitap’tan Deniz Öztok çevirisiyle çıktı.

2. Bu Şehr-i İstanbul ki – Murat Belge, Tanyeri Erkman

“Ah nerede o eski İstanbul?” diyenler için bir kitap var sırada. Murat Belge ve Tanyeri Erkman’ın Açık Radyo’da şiirlerle ve şarkılarla dile getirdiği İstanbul anılarını okurken başka bir zamana yolculuk yapacaksınız. Şişli’den Kadıköy’e, Sulukule’den Kandilli’ye, camisi, kilises, insanları, kedileri, köpekleri, ve martılarıyla İstanbul’u Encore Yayınları’ndan çıkan bu kitapta bulabilirsiniz.

yeni-cikan-kitaplar-bu-sehri-istanbul-ki
yeni-cikan-kitaplar-buradayim

3. Buradayım – Jonathan Safran Foer

Türkçede Her Şey Aydınlandı ve Aşırı Gürültülü ve İnanılmaz Yakın kitapları ile tanınan Jonathan Safran Foer’in yeni kitabı Buradayım, Siren Yayınları’ndan Begüm Kovulmaz çevirisiyle basıldı. Yazarın uzun zaman arada verdikten sonra yazdığı bu kitapta yine vurucu satırlar bizi bekliyor. “İşte bakın, buradayız, buradayız, buradayız.”

4. Sanatla Direniş – John Berger

John Berger 2017 yılının başında vefat etti ama kitapları bizimle yaşıyor. Bu ayki kitap önerileri arasında yazarın sanat ve direniş kavramlarını birleştirdiği Sanatla Direniş eseri de var. Aslı Biçen çevirisiyle Metis Yayıncılık’tan çıkan kitap hem yazarın üslubu hem de konunun çekiciliğiyle elinizden bırakamayacağınız nitelikte.

yeni-cikan-kitaplar-sanatla-direnis
yeni-cikan-kitaplar-yabanci-yayinlar

5. Yabancı Yayınlar – Cemal Süreya

Ne zamandır kitap okumak isteyen ama ne okusam diye tereddütte olanlar için bu ayki kitap listemizi Cemal Süreya’nın Yabancı Yayınları ile noktalıyoruz. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan bu kitap, ünlü şairin seçkin Fransız yayınlarından yaptığı ve Türk Dili dergisinde aynı başlıkla yayınlanan edebiyat-sanat seçkisini içeriyor. Okumalı, okutmalı.

Gelelim vizyondaki filmleri izleme meraklıları için seçtiğimiz nisan filmlerine:

1. Hızlı ve Öfkeli 8 (The Fate of the Furious)

Hızlı ve Öfkeli serisine kaç tane daha filmi çekileceği hakkında tahmin yürütmeyi bıraktık. O zaman vizyondaki filmler listenizde ne işi var derseniz: sebebi Charlize Theron. Aktris yer aldığı her filme kalite kattığı için bu filmde geleneği bozmayacağına inanıyoruz. Yine kötülerin dünyası, yine ihanet, yine araba yarışı ve bu sefer gizemli bir kadın. Vizyon tarihi: 13 Nisan (Diğer filmlerden farklı olarak cuma değil perşembe.)

vizyondaki-filmler-hizli-ve-ofkeli
vizyondaki-filmler-otopsi

2. Otopsi (The Autopsy of Jane Doe)

İddiasız, sessiz sakin bir film olan Otopsi, başyapıt olmasa da korku filmleri sevenleri tatmin edecek bir kurguya sahip. Minimalliğiyle dikkat çeken film temel olarak bir evin otopsi odası olarak kullanılan alt katında ve baba ile oğul arasında geçiyor. Tabii bir de hiç bozulmamış genç bir kadının kadavrası var. Olaylar tahmin edilebilir ama yine de insanı germe potansiyeline sahip. Vizyon tarihi: 14 Nisan

3. Dehşet Odası (Green Room)

Film tavsiyeleri arasında yine iddiasız bir film, bu sefer gerilim filmi. Patrick Stewart’ın kısa ve öz rolüyle boy gösterdiği filmde geçen yıl hayatını yitiren Anton Yelchin başrolde. Bir punk rock grubu, neo-Nazi dazlak barında bir cinayete şahit olduktan sonra üyelerin hayatta kalma mücadelesi başlar. Vizyon tarihi: 14 Nisan.

vizyondaki-filmler-deshset-odasi
vizyondaki-filmler-kapan

4. Kapan (Get Out)

Vizyondaki filmler 2017’de epey hareketli ama Kapan tam bir sürpriz yaşattı. Bir gerilim filminde 8,2 IMDb puanu ve 84 Metascore puanı görmek pek rastlanan bir durum değil açıkçası. Genç siyah bir delikanlı beyaz kız arkadaşının gizemli aile konutuna gider. Sonrasının delikanlı için pek hayırlı olmadığını düşünüyoruz ama izleyip görmek lazım. Vizyon tarihi: 21 Nisan.

5. Galaksinin Koruyucuları 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2)

Süper kahramanlı fantezi ve dövüş filmleri sevenler hazırlansın: 2014’te ilki çekilen Galaksi’nin Koruyucuları’nın ikincisi bu ay geliyor. 80’ler müzikleri ve esprili tarzıyla diğer süper kahraman filmlerinden ayrılan filmde, ekip maceralara devam ederken Peter Quill’in gerçek ailesinin gizemi de biraz aydınlanacak. Radyodan kaset doldurmayı hatırlayanlar için: İlk filmdeki “Awesome Mixtape”in ikincisini dinleme fırsatı da bulacaksınız. Vizyon tarihi: 28 Nisan.

vizyondaki-filmler-galaksinin-koruyuculari

Bu kadar kitap ve film bana yetmez diyenler varsa şöyle alalım!

Önceki YazıSonraki Yazı