C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?

c vitamini serumu

Son dönemlerde yüz serumları adlarını sıkça duyduğumuz cilt bakım ürünleri arasında yer alıyor. Aralarından en fazla öne çıkan serum olan C vitamini serumu, akne ve güneşin yarattığı cilt lekelerine, güneşe bağlı oluşan cilt kusurlarına, ince çizgilere ve göz torbalarının giderilmesinde faydalı olmasıyla tercih ediliyor. Çevresel faktörlerin yarattığı zararlı etkilerden cildi koruyan serum, ciltte oluşan renk farklılıklarını dengelemeye der yardımcı oluyor. Aynı zamanda lekelerin giderilmesine de aktif rol oynuyor. 

Vitamin serumu aynı zamanda cilde parlaklık ve ferahlık da verir. Küçük şişeler halinde satılan bu serum, tüm cilt tiplerinde kullanılabilir. Cilt sorunlarını azaltmakta ve cildi onarmakta etkin rol oynar. Cildin kolajen ve elastin üretimini hızlandırır. Bu sayede cildi sıkılaştırır ve daha cildin daha parlak görünmesine destek verir. Dolgunlaşan cildin sarkması da bu sayede engellenmiş olur. 

Serumu uygulamak ve ciltte kullanmak oldukça kolaydır. Uygulamak için sadece serumu cilde sürmek ve bunu düzenli uygulamak gerekir. Kolajen üretiminin artmasına olanak sağladığı için ciltte yer eden sivilce lekelerinin onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca sivilce oluşumunu engellemeye de destek sağlar. Cildin yapısını ve dokusunu onarır, tedavi eder. Aynı zamanda yaraların daha hızlı kabuk bağlamasını ve bu sayede iyileşmesini hızlandırır. Birçok farklı markaya ait C vitamin serumları bulunmaktadır. Düzenli kullanım sonucunda elde etmek istediğiniz sonucu alabilir ve cildinizin daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. 

Seçtiğiniz C vitamini serumunu kullanmadan önce dermatoloğunuza danışabilir, cilt tipinize uygun bir rutin oluşturmak için destek alabilirsiniz. 

c vitamini serumu nedir

C Vitamini Serumu Nedir?

Daha sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için cildi güzelleştiren çeşitli vitaminler bulunur. E vitamini, A vitamini, C vitamini ve D vitamini gibi cildin lekelerinin giderilmesine yardımcı olan, nemlendiren vitaminler bulunmaktadır. C vitamini, cildin parlamasını ve lekelerin giderilmesine karşı etkili bir vitamindir. Melanin üretilmesini engeller bu sayede leke oluşumunun önüne geçer. Cildin zamanla yorgunlaşan ve matlaşan görünümünün önüne geçer ve cildin parlamasını sağlar. 

C vitaminin serumu asidik bir yapıya sahiptir. Antioksidan bir içeriğe sahip olması sayesinde her türlü soruna karşı tedavi edici bir etki gösterir. C vitamini serumu kullanımı sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu C vitamini ihtiyacı karşılanır. C vitamini içeren serumların kolajen ve elastin üretiminin artmasına katkısı vardır. Bu sayede cilt daha sağlıklı ve canlı görülebilmektedir. 

Çatlaklar, özellikle kilo alıp verme ve hamilelik gibi süreçlerin sonunda vücutta görülen çizgilerdir. Bu çizgilerin oluşmasını engellemek ve var olan çatlakların görünümünü azaltmak için C vitaminine sahip serum takviyelerinden yararlanabilirsiniz. Bulunduğu bölgeye masaj yaparak çatlakların görünümünü azaltmayı sağlayabilirsiniz. Cildinizin daha genç ve dinç olmasını, kırışıklıkların olmamasını istiyorsanız, cilt doktorunuza danışarak, 20’li yaşlardan itibaren C vitamini içeren serumlar kullanmaya başlayabilirsiniz. 

C vitamini serumu, yaşlılık ile oluşacak kırışıklıkların ve çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Cildin ihtiyaç duyduğu onarıma ve cilt tipine bağlı olacak şekilde günde bir kere ya da sabah akşam olmak üzere günde iki kere kullanılabilir. Kullanmadan önce cilt yüz temizleme jeli gibi etkili bir ürünle temizlenmelidir.

c vitamini serumu kullananlar

C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?

C vitamini, cilt bakımı dendiğinde akla ilk gelen vitaminlerin başında gelir. Cilt tarafından kolayca emilir ve her cilt tipine uygundur. Serumların içeriğinde bulunan C vitaminleri de bakım ve güzellik aşamasında oldukça sık tercih edilen ürünlerdir. Vitamin serumları düzenli kullanıldığında ciltte yarattığı katkı gözle görülebilir. C vitamini serumu faydaları oldukça fazladır. Faydaları arasında şunlar yer alır : 

 • Ciltte oluşan koyu lekelerin onarılmasına yardımcı olur.
 • Cildi ölü hücrelerden arındırır.
 • Ciltte oluşacak serbest radikallere karşı koruyucu bariyer oluşturur. Bu sayede cilt hücrelerini korur ve oluşacak lekelerin önüne geçer.
 • Parlak ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.
 • Cilde esneklik kazandırır. Enerjik ve canlı bir görünüm sağlar.
 • Kırışıklıkların oluşmasını engellemeye yardımcı olur.
 • Cildin nem oranını dengeler.
 • Sivilce ve akne izlerini ortadan kaldırmada etkilidir.
 • Cilt rengini eşitlemeye destek olur.
 • Cildin solgun rengini giderir, cildin canlanmasına yardımcı olur.
 • Hücre yenilenmesini hızlandırıcı etkisi vardır.
 • Güneş yüzünden oluşan lekeleri geçirmede etkilidir. 
 • Yaşlanma karşıtıdır. Yaşlanma belirtilerinin azalmasını sağlar. 
 • Cildin kolajen üretimini artırmaya destek sağlar. Aynı zamanda vücudun ürettiği kolajeni de koruma altına alır.
 • Vücutta bulunan çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcıdır. 
 • Yorgunluğun ve stresin yol açtığı göz altı morluklarının giderilmesinde etkili olmaktadır.
c vitamini serumu nasıl kullanılır

C Vitamini Serumu Nasıl Kullanılır?

C vitamininin bulunduğu serumları uygulamak oldukça kolaydır. Serumdan birkaç damla elinize damlatarak cildinize parmak uçlarınızla masaj yapıp C vitaminini cildinize yedirebilirsiniz. Her cilt tipine uygulanması mümkündür. Cildin ihtiyaç duyduğu neme bağlı olarak günde bir ya da iki kere kullanılabilir. 

C vitamini serumu kullananlar belli bir düzende C vitamini takviyesini uygularsa daha iyi bir sonuç elde edebilirler. Cilt temizlendikten ve cilde tonik uyguladıktan sonra kullanılması, cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Kullanmaya başlamadan önce yüzde makyaj kalıntısı olmaması da önemlidir. Serum kullandıktan sonra nemlendirici kullanılması da tavsiye edilir. Kullanmadan önce alacağınız serumun içindeki C vitamini oranının %15 ila %30 arasında olmasına dikkat edilmelidir. C vitaminin bulunduğu serumların içeriğinde başka vitaminler de bulunabilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey C vitaminin daha yoğun bir şekilde bulunduğu serumları tercih etmektir. 

C Vitamini Serumu Nasıl Saklanmalıdır?

Serumun içerisinde bulunan C vitamini zamanla etkisini kaybedebilir. Isı, hava ve ışık ile temas etmesi sonucunda etkisi azalabilir. Bu nedenle kullanılan serum çok uzun süre açık kalmamalı ve ışık ve hava ile daha az geçirgenlik gösteren şişelerde olan serumlar tercih edilmelidir. 

Buzdolabına konulması durumunda soğuk nedeniyle kıvamı bozulabilir ya da katılaşabilir. Bu nedenle muhafaza edilecek ortam, nemsiz ve karanlık bir ortam olmalıdır. Banyoda saklamak bu açıdan pek doğru bir yöntem olmayacaktır. Yapısını koruması için oda sıcaklığında olması gerekir.

c vitamini serumu yüze faydaları

C Vitamini Serumunun Yüze Faydaları Nelerdir?

Düzenli bir şekilde tüketildiğinde ve vitamin takviyeleri ile alındığında cilt başta olmak üzere vücudun daha canlı ve sağlıklı görünmesine olanak veren C vitamini, C vitamini yüz serumu sayesinde cilde çok daha rahat bir şekilde uygulanabilmektedir. Cilde sağladığı faydalar arasında şu özellikler yer alır:

 • Özellikle kuru ciltler için cildi nemli kalmasını sağlayan serumlar, kuruyan cilt üzerinde nemlendirici etki sağlar.
 • Elastinin azalması ile birlikte ince çizgi ve kırışıklıklar oluşmaktadır. Serumun içeriğinde bulunan C vitamini, bu çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü gözle görülür şekilde azaltmaya yardımcı olur.
 • Düzenli kullanım ile beraber cilt daha sağlıklı ve ışıltılı görülür.
 • Cildin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlar.
 • Doku görünümünü onarır. Renk eşitsizliğini dengelemeye yardımcı olur.
 • Cildi güneş ışınlarına karşı korur. Güneş koruyucu kremler ile sürüldüğü takdirde daha etkili bir sonuç verir.
 • Güneş ışınlarının yol açtığı lekelerin görünümünü azaltır.
 • Sivilce izlerinin geçmesine imkan sunar.
 • Güneş ışınlarının neden olduğu güneş yanıklarının tedavisinde kullanılır.
 • Kolajen üretimini artırması sayesinde cildin sağlıklı ve canlı görünmesine destek olur.
 • Cİlt daha parlak görünür. 
 • Göz altı torbalarından ve göz altı morluklarından şikayetiniz varsa C vitamini serumlarından kullanabilirsiniz. Hafif masaj yaparak uygulandığında morlukların giderilmesine katkı sağlar. Bu sayede daha sağlıklı bir yüze sahip olabilirsiniz.
 • Ciltte meydana gelen şişkinlik ve kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olur. İltihaplanmaların yol açtığı kızarıklıkları ve kaşıntıları giderir.

“C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?” içeriği ilginizi çektiyse “Yüz Yogası Hareketleri & Temel Teknikler” yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz!

Önceki YazıSonraki Yazı