Primer (Makyaj Bazı) Nedir? Nasıl Uygulanır?

primer makyaj bazı

Yaptığınız makyajı gün boyu aynı tazelikte korumak için yollar arıyorsanız çözüm oldukça basit: Primer veya diğer adıyla makyaj bazı kullanmanız yeterli! Krem, likit ya da jel gibi farklı seçeneklerle sunulan primer ürünler, makyajseverler için büyük kolaylık sağlıyor. Eğer daha önce kullanmadıysanız ya da var olan ürünler arasından seçim yapmakta zorlanıyorsanız, makyaj bazı hakkında tüm detayların bulunduğu bu rehberden yararlanarak rahatça karşılaştırma yapabilir, kendinize en uygun alternatifi bulabilirsiniz.

Primer (Makyaj Bazı) Nedir?

Nemlendirici üzerine uygulanan ve cildinizi makyaja hazırlayan ürünlere primer ya da makyaj bazı adı veriliyor. Markaların genellikle saydam olarak ürettiği makyaj bazları, sürüldüğünde kolayca dağılarak herhangi bir kalınlık veya ton farkı yaratmıyor.

Cildiniz ile makyajınız arasında bir tür astar görevi üstlenen bu ürünler, daha başarılı bir makyaj için gerekli zemini sağlamakla kalmıyor, makyajınızı daha uzun süre kullanabilmenizi de mümkün hale getiriyor. Tam da bu nedenle primer ürünler ilk kullanımdan itibaren makyaj çantalarının vazgeçilmezlerinden biri oluyor. 

Primer (Makyaj Bazı) Ne İşe Yarar?

Makyajın etkisini artırmak için tercih edilen primer ürünler, cilt kusurlarını ve gözenekleri kamufle ederek fondöten kullanımı öncesi sağlıklı bir zemin oluşturmanıza yardımcı oluyor. Bu sayede görüntü kusursuzlaşırken makyajınızın kalıcılığı da artıyor.

Farklı çeşitleriyle her cilt tipi için uygun çözümler sunan primer ürünler tam olarak ne işe yarar, gelin bir liste halinde gözden geçirelim:

 • Var olan cilt kusurlarını ve gözenekleri kapatmaya yardımcı oluyor.
 • Fondöten kullanımı öncesi cilt tonunu eşitliyor.
 • Uygulayacağınız diğer makyaj malzemelerinin cilde daha iyi yerleşmesini ve tutunmasını sağlıyor.
 • Makyajın uzun süre kalıcı olmasına destek oluyor.
 • Cildin daha az yağlanmasına yardımcı oluyor.
 • Eğer varsa, T bölgesindeki parlamayı azaltıyor.
 • Cilde canlı ve sağlıklı bir görünüm sunuyor.
primer nasıl sürülür

Primer (Makyaj Bazı) Nasıl Uygulanır?

Başarılı bir sonuç elde edebilmek için makyaj bazını doğru bir şekilde uygulamaya dikkat etmek gerekiyor. Gün boyu iyi görünmenize yardımcı olacak bir şekilde makyaj bazı nasıl kullanılır öğrenmek isterseniz aşağıdaki adımları sırasıyla izleyebilirsiniz:

 • Öncelikle cildinizi doğru bir şekilde temizleyip nemlendirmekle işe başlamalısınız. Eğer cildinizi uygun bir cilt temizleyici kullanarak arındırırsanız, primer uygulamasına sıra geldiğinde cildiniz hem temiz hem de baza hazır hale gelecektir. Kendinize uygun nemlendiriciyi bulmak için “En İyi Nemlendirici Hangisi?” başlıklı yazımıza göz gezdirebilirsiniz. Eğer kullandığınız baz, zaten nemlendirici içeriyorsa temizleme aşamasından sonra direkt olarak baz uygulamasına da geçebilirsiniz.
 • Makyaj bazını parmak ucunuza alıp yüzünüzün belirli bölgelerine birkaç nokta halinde bırakmalısınız. Ancak bunun nohut büyüklüğünde olmasına dikkat edin çünkü fazla kullanırsanız uygulama alanında eşit dağıtamayabilirsiniz. Bu da cildinizde kalın bir tabaka oluşturarak görüntüde istediğiniz sonuca ulaşmanızı engelleyebilir. 
 • Tıpkı fondöten sürer gibi yanak, alın, çene ve burnunuza bıraktığınız baz noktalarını parmak uçlarınızla yine aynı bölgelere dikkatlice yayabilirsiniz. Yaptığınız bu işlemi kolaylaştırmak isterseniz baz uygulaması için de bir makyaj fırçası edinebilirsiniz.
 • Uygulama sonrası primer ürünün cildinize daha iyi oturması için nem hissi geçene kadar beklemelisiniz. Ardından makyajınıza her zaman olduğu gibi diğer ürünleri kullanarak devam edebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Makyaj Bazı Markaları

estee lauder

Estée Lauder Makyaj Bazı – The Smoother Universal Perfecting Primer

İçeriğinde yer alan kayısı özü sayesinde cildinizi yumuşatmayı başaran Estée Lauder makyaj bazı hafif formülü ile kullananlar tarafından çok beğeniliyor. İpeksi bir formüle sahip olan ürün cildinizdeki gözeneklerin görünümünü de azaltarak daha pürüzsüz bir sonuç elde etmenize yardımcı oluyor. 

guerlain

Guerlain L’Or 15 Primer Base

24 karat altın pullara sahip olan formülüyle Guerlain L’or 15 Primer Base, içinizdeki ışığı yüzünüze taşıyor. Hem parlak hem de yansıtıcı bir yapıya sahip olan bu jel özellikli makyaj bazı, cildinizi nemlendiriyor ve pürüzsüzleştiren formuyla kusurları kamufle etmeyi başarıyor.

jane

Jane Iredale Smooth Affair Brightener 

Cildinize fresh bir parlaklık veren Jane Iredale Smooth Affair Brightener hem makyajınızı destekliyor hem de gençleştiren etkisiyle öne çıkıyor. İçeriğindeki elma özü sayesinde cilt elastikiyetini artıran formül, sahip olduğu arı sütüyle de yatıştırıcı ve yaşlanma karşıtı bir etki sergiliyor. Hem tek başına hem de nemlendirici ile birlikte makyaj bazı olarak fondöten altına kullanılabiliyor.

nars

NARS Radiance Primer

Mat ve kuru ciltler için üretilen Nars Radiance Primer SPF35, uygulandığı anda yarattığı inci parlaklığı ile cildinize canlı ve sağlıklı bir görünüm kazandırmayı başarıyor. Makyajınızın ilk anki performansını daha uzun süre korumasını da sağlayan bu makyaj bazı, cildi nemlendirerek besliyor. 

dr brandt

Dr. Brandt Pores No More Luminizer Primer 

Cilde doğal bir parlaklık veren, görüntüyü kusursuzlaştıran ve gözeneklerin duvarlarını güçlendiren Dr. Brandt Pores No More Luminizer Primer, başarılı bir makyaj için en doğru zemini hazırlamakta size destek oluyor. Aydınlatıcı özelliği ile ışıltınızı ortaya çıkaran formülü sayesinde hem makyaj bazı hem de aydınlatıcı olarak kullanılabiliyor. 

the ordinary

The Ordinary High-Adherence Silicone Primer

Tüm cilt tiplerine uygun olan silikon bazlı formülüyle öne çıkan The Ordinary High-Adherence Silicone Primer, cildinizi yağlandırmadan nemlendiriyor. Bunu yaparken gözeneklerinizi ve cilt kusurlarının görünümünü azaltmayı başaran ürünü hem tek başına hem de makyaj bazı olarak kullanabilirsiniz.

makyaj bazı renkleri

Primer ile Beraber Kullanılan Ürünler Nelerdir?

Kusursuz bir sonuç elde etmek için makyaj bazı kullanmaya başlarken aklınızda başka sorular belirebilir: Makyaj bazı tek başına kullanılır mı veya primer ile beraber kullanılan ürünler nelerdir gibi…

Makyaj bazınızla birlikte nemlendirici, fondöten ve güneş koruyucu gibi ürünleri kullanabilirsiniz. Ayrıca makyaj bazını uyguladıktan sonra fondöten sürmeden de makyajınıza devam edebilirsiniz.

Primer ile beraber kullanılan bir diğer ürün, farklı özelliklere sahip başka bir primer de olabilir. Çünkü zaman zaman cildinizin bazı noktaları kuru, bazı noktaları çok yağlı olabilir. Bu durumda da farklı bölgeler için farklı bazlar seçebilirsiniz. Ancak bu iki ürünü üst üste kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Cilt Tipinize Uygun Makyaj Bazı Nasıl Seçilir?

Peki hangi cilt tipi için hangi makyaj bazını tercih etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Cilt tipinize en uygun ürünü seçmek için öncelikle şu detaylara dikkat etmelisiniz: 

Yağlı ciltler için makyaj bazı seçimi: Eğer yağlı bir cildiniz varsa parlamanın önüne geçebilmek için mat efektli makyaj bazlarını tercih etmelisiniz.

Karma ciltler için makyaj bazı seçimi: Cildinizin kuru bölgelerine serum, yağlı bölgelerine ise mat primer çeşitlerini ayrı ayrı kullanarak daha başarılı bir sonuç sağlayabilirsiniz. Ayrıca ışıltılı primer çeşitleri de değerlendirebileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor. 

Kuru ciltler için makyaj bazı seçimi: Kuru ciltler genel olarak daha fazla soruna sahip olabiliyor. Bu nedenle seçtiğiniz tüm ürünlerde biraz daha özenli olmanız gerekiyor. Kullandığınız malzemeler, nemlendirici ve doku eşitleyici özellik taşımıyorsa pul pul bir görünüm ortaya çıkabiliyor. Böyle durumlarda kuru ciltlerin pullanma sorunuyla da başa çıkabilen ve pürüzsüz bir görünüm sağlayan serum formundaki makyaj bazlarını kullanabilirsiniz.

Bu içeriği sevdiyseniz “Cilt Sağlığı Rehberi: Cilde Ne İyi Gelir?” yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz!

Önceki YazıSonraki Yazı