Mat Ruj Nasıl Sürülür?

Mat Ruj

Mat rujmakyaj malzemeleri arasında sürekli arzulanan ama adeta bir gizem bulutuyla çevrilmiş bir ürün.  Mat ruj markaları arasında; M.A.C mat ruj, Pastel mat ruj, Loreal mat ruj, Flormar mat ruj, Avon mat ruj, The Balm mat ruj gibi çeşitli ürünler bulunmakta. Siz de mat ruj önerisi almak isterseniz, bloggerların deneyimlerinden yararlanabilirsiniz. Mat ruj çeşitleri arasında bulunan likit mat rujları ya da kalem mat rujları sürerken son derece dikkatli olmalı ve dudaklarınızı mat ruj sürmeye hazır hale getirmelisiniz. Yakıştı mı çok yakışan ama yanlış kullanıldığında insanda “Ne yaptım ben?” sorgulamalarına neden olan bu şık ruj hakkında uzmanlar ne diyormuş bakalım.

1. Mat ruj alırken doğru renk tonunu seçin.

Mat Ruj Farklı Tonlar

En en en başta yapmanız gereken bu. Mat ruj, ruj almaya niyetlenen herkesin aklını çeler ama mat ruj renkleri doğru seçilmezse sonuç hiç de arzuladığınız gibi olmayabilir. Beyaz tende canlı kırmızı daha güzel dururken esmer tende bordo veya kahverengi gibi daha ağır tonlar tercih edilebilir. Tabii yüz şekliniz, saç renginiz ve geri kalan makyajınız da belirleyici. Pastel Day Long Lipcolor ve Golden Rose Velvet mat ruj ürünleri arasında yer alan bordo ruj, ten rengi  ruj ve kahverengi ruj en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Siz de likit mat ruj almak isterseniz birçok kişi tarafından tercih edilen Golden Rose likit ruj ve Pastel likit ruj renkleri arasında seçim yapabilirsiniz.

2. Mat ruj sürmeden önce dudaklarınızdaki kuru deriyi dökün.

Mat Ruj Kuru Deri

Sadece mat ruj için değil bütün mum tipi katı rujlarda bu geçerli. Likit rujda belli olmayabilir ama mat ruj sürdüğünüzde dudaklarınız kuraklıktan parça parça olmuş bir toprak gibi görünsün istemiyorsanız dudak peeling’i yapmanız şart. Tabii ki ölü derileri kopartmak ve dudaklarınızı kanatmak yok. Derileri yumuşatıp bu iş için uygun bir fırçayla hafifçe ovalayın.

3. Dudaklarınızı nemlendirin.

Mat Ruj Nemlendirici

Dudaklarınızdaki ölü deriyi döktünüz ama mat ruj sırası henüz gelmedi. Dudaklarınızın kısa sürede tekrar pul pul olmaması için onları iyice nemlendirmeniz gerekli. Kaliteli bir dudak nemlendiricisini dudaklarınıza yedirin ve iyice emilmesini bekleyin ki rujunuzla karışmasın. Yumuşacık dudaklarınıza dilediğiniz mat ruj renklerini gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

4. Mat ruj sürmeden önce geri kalan makyajı bitirin.

Mat Ruj Makyaj

Mat ruj sürmeye oldukça yaklaştık. Mat ruj, kalıcı ruj, likit ruj fark etmez; öncelikle geri kalan bütün makyajınızı bitirmeniz gerekir. Mat ruj ilk sürülürse geri kalan makyajınızı abartıp bembeyaz, krem gibi bir suratla baş başa kalma riskiniz var. Parlak renkler için geri kalan makyajınızı hafif tutmaya çalışın.

5. Mat ruj için dudaklarınızı hazırlayın.

Mat Ruj Hazırlık

Mat ruj için dudak hazırlıklarının büyük bölümünü yaptınız aslında: Peeling ve nemlendirme. Geriye ne kaldı derseniz o da baz kullanımı. Mat ruj sabitlenmesi zor olan bir ürün olduğu için ruju dudaklarınıza direkt sürmeden önce bir baz uygulamanızda fayda var.

6. Mat ruj renginin kendini göstermesine izin verin.

Mat Ruj Rengi

Mat ruj renginin iyice görünmesini istiyorsanız ruju sürmeden önce baz yerine bir kat kapatıcı sürmeyi deneyebilirsiniz. Kırmızılar ve pembeler böyle daha canlı görünecektir.

7. Önce dudak kalemiyle hatlarınızı belirleyin.

Mat Ruj Kalem

Mat ruj için dudak kalemi başka rujlardan da fazla önem taşıyor. Renkleri ve matlığı dikkat çekici olduğu için en ufak bir düzensizlik ve taşma hemen kendini belli edecektir. Dudak kalemi ile hatları iyice belirledikten sonra mat ruj sürmeye başlayın.

8. Mat ruj sürmek için ruj fırçası kullanabilirsiniz.

Mat Ruj Fırça

Mat ruj nasıl sürülür? Rujun kontrolünü kaybedeceğinizi düşünüyorsanız ruj fırçası kullanabilirsiniz. Mat ruj üstüne fırçayı hafif hafif değdirip dudaklarınıza uygulayarak istenmeyen şekilde ruj birikmesinin de önüne geçebilirsiniz.

9. Mat ruj sürdükten sonra dudaklarınızı birbirine sürtmekten kaçının.

Mat Ruj Dudak Sürtme

Hani ruj sürdükten sonra dudaklarımızı sürteriz ya, mat ruj sürdükten sonra bunu yapmayın çünkü mat rujun dokusu diğerlerinden daha farklı. Zaten ruj fırçası kullanırsanız bunu yapmanızı gerektirecek fazlalıklarda kalmayacaktır.

10. Bir katın üstüne bir kat daha mat ruj sürün.

Mat Ruj İkinci Kat

Mat ruj daha da kalıcı olsun isterseniz bir kat daha sürün. Ama ikinci turdan önce dudaklarınızdaki fazlalığı bir peçeteyle almayı unutmayın. Böylece dudaklarınızın ruju iyice emmesini de sağlamış olursunuz.

11. Rujunuz kalıcı olsun isterseniz küçük bir ipucu:

Mat Ruj Kalıcılık

Mat ruj uygulamadan önce sürdüğünüz kapatıcıyla dudak kenarlarınızı düzeltebilirsiniz. Bunun için de ayrı bir ruj fırçası kullanın ve dudaklarınızın etrafında bir tam tur atarak düzensizlikleri, taşmaları toparlayın.

Dilerseniz makyaj sırlarından devam edelim. Makyajınızı ortaya çıkartacak aydınlatıcı kullanımı ile ilgili yazımızı sizin için yazdık. Keyifli okumalar!

Önceki YazıSonraki Yazı