Stres Yönetimi

Stres Yönetimi

Öncelikle şu basit soru ile başlayalım:  Stres nedir? Stres, yaşamın hiç bitmeyen, sürekli artan taleplerine karşı normal bir psikolojik ve fiziksel tepkidir. Stres yönetimi ise stresle başa çıkma, size zarar vermesini önlemek, hatta ondan fayda sağlamak için uygulayabileceğiniz yöntemler bütünüdür. Stres yönetimi nedir ne değildir bakmaya, stres yönetimi teknikleri ile aydınlanmaya ne dersiniz?

1. Stres Yönetimi İçin Stres Kaynaklarınızı Tanıyın

Stres Yönetimi Kaynak

Stres yönetimi, başka bir deyişle stres kontrolü için onun sınırlarını ve ona katkıda bulunan kaynakları tanımanız, sonrasında da bunları durdurmanız veya sizde stres yaratmasını engellemeniz gerekir. Mesela, işleri bitirmekle ilgili endişeleriniz varsa işin kendisi değil erteleme huyunuz stres yaratıyor olabilir.

2. Stres Yönetimi İçin Yazı Yazın

Stres Yönetimi Yazı Yazmak

Hemen her stres yönetimi kaynağında bu tavsiyeyi görürsünüz. İçinizi dökmeniz ve kendinizle yüzleşmeniz için harika bir yoldur. İster bir anda karalama şeklinde yazıp kağıtları çöpe atın, isterseniz sonra da dönüp bakacak şekilde günlük olarak yazın, size kalmış.

3. Stres Yönetimi İçin İçinizi Dökün

Stres Yönetimi İç Dökmek

Anne babalar hep der ya: İçine atma. Aslında baş stres yönetimi taktiği budur. Ne kadar biriktirirseniz gerginliğiniz o kadar artar. Konuşun, gülün, ağlayın, bağırıp çağırın. Yazmayı tek başınıza yaparsınız; bunu mümkünse aile, arkadaşlar veya terapistle yapın.

4. Stres Yönetimi İçin Bir Hobi Edinin

Stres Yönetimi Hobi

Hobilere genelde işsizlik veya emeklilik işi diye bakılır ama aslında stres yönetimi için herkese her an ellerinin altında bulunan bir hobi gerekir. Polimer kil, maket yapımı, XL örgü, çiçek bakımı, gönüllülük… Günümüzde hobi çeşitliliği bakımından yaşadığımız zenginliğin tadını çıkarın.

5. Stres Yönetimi İçin Meditasyon Yapın

Stres Yönetimi Meditasyon

Meditasyon stres yönetimi için birebirdir çünkü dikkatinizi şimdi olan şeylere odaklamanızı sağlar. Nefes alıp vermenize dikkat etmek, yani nefes kontrolü odaklanmanın bir yoludur. Farkındalıkla stres azaltma, stres yönetimi konusunda epey yardımcı olur ve stresle daha iyi baş etmeyi öğretir.

6. Stres Yönetimi İçin Yönlendirilmiş İmgelemeyi Deneyin

Stres Yönetimi İmgeleme

Bu stres yönetimi tekniğinin ismi kafanızı karıştırmasın. Aslında oldukça basit ve etkili. Rehberiniz bir insan veya bir ses kaydı olabilir. Gözlerinizi kapatırsınız, sese kulak verirsiniz ve kendinizi stresten uzak, olmak istediğiniz yerde gezinirken bulursunuz. İçini dökmekten rahatsız olanlar için birebir.

7. Stres Yönetimi İçin Egzersiz Yapın ve Sağlıklı Beslenin

Stres Yönetimi Egzersiz

Başarılı bir stres yönetimi için sağlıklı bir yaşam tarzı esastır. Stres sadece psikolojik değil biyolojik ve kimyasal bir sonuçtur. Sağlıksız beslenme ve sürekli hareketsiz oturmak stres düzeylerini artırır. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ise stresi kayda değer ölçüde azaltır.

8. Stres Yönetimi İçin Egzersiz Yapmasanız Bile Hareket Edin

Stres Yönetimi Hareket

Stres yönetimi için düzenli egzersiz yapamıyorsanız veya işinizi bahane ediyorsanız yanılıyorsunuz çünkü hareket etmek için birçok şansınız var. Köpeğiniz varsa onu yürüyüşe çıkarın, işe giderken metro kullanıyorsanız yürüyen merdivenlerde yürüyün. Kısacası, ayağa kalkın, gerisi gelir.

9. Stres Yönetimi İçin Stres Oyunları Deneyin

Stres Yönetimi Oyun

Stres oyunları da stres yönetimi için kullanılabilir. Bu oyunlar da aslında yazı ve duygularınızı belli etme gibi deşarj mantığına dayanır. Kimisi vurdulu kırdılı bilgisayar oyunlarıyla rahatlar, kimisi kum torbalarıyla huzur bulur. Elbette bin parçalı sessiz sakin bir puzzle da sizde aynı etkiyi yaratabilir. Deneyip öğrenin.

10. Stres Yönetimi İçin Sizi Rahatlatan İnsanlarla Görüşün

Stres Yönetimi Rahatlatan İnsanlar

Stres yönetimi için bazı insanlara hayır demekten çekinmeyin. Enerji vampiri denebilecek birçok kişi kendi stresleriyle başa çıkmak için başkalarını strese sokmaktan çekinmez. Sizi rahatlatan, görüştükten sonra üstünüzde buruk bir hava bırakmayan insanlarla görüşün, diğerlerini hayatınızdan çıkarın.

11. Stres Yönetimi İçin İlave Stresten Kaçının

Stres Yönetimi İlave Stres

Stres yönetimi için ilk maddede stres kaynaklarınızı tanımanız gerekir demiştik. Peki ya yeni stres çeşitleriyle karşılaşırsanız? Onları absorbe etmeden gönderin gitsin. Halihazırda kendi stresinizle uğraşırken yenilerine ihtiyacınız yok. Stresin gelişini tanıyın, gerilmeye başladığınızı hissettiğiniz anda onu durdurun.

Hayat kalitenizi arttıracak 11 davranışı görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı