Hayvanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Bu yazıyı okuduktan sonra aslında hayvanlar alemini çok da iyi bilmediğinizi fark edeceksiniz. Çünkü yazının devamında sizleri hayvanlar hakkında şaşırtıcı bilgiler bekliyor.

Bu hayvanların birçoğuyla hemen hemen her gün karşılaşmamıza rağmen aslında onları hiç tanımadığımızı gösteren birbirinden ilginç bilgiler sizi hem çok şaşırtacak hem de çok eğlendirecek.

1. En Az Tilki Kadar Kurnaz Kertenkele

Hayvanlar Alemi

İlk olarak genelde ülkemizin kırsal kesimlerinde sık sık rastladığımız kertenkelelerden bahsetmek istiyoruz. Kertenkelelerin çok hızlı koştuğunu ve yakalanmasının neredeyse imkansız olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Peki kertenkelenin kuyruğunu kopardığını biliyor muydunuz? Evet, kertenkeleler kuyruğunu koparabilme özelliğine sahiptirler. Üstelik bunu herhangi bir takip ya da düşmanıyla karşı karşıya kalma durumunda yaparlar. Kuyruğunu kopararak oradan hızla uzaklaşan kertenkelelerin en az tilkiler kadar kurnaz olduklarını söylesek yanlış olmaz.

2. Rol Kesen Ahtapotlar

Hayvanlar Alemi

En az kertenkeleler kadar gözü açık olan bir diğer hayvan da taklitçi ahtapot isimli ahtapotlar. İsminden de belli olacağı gibi bu ahtapotlar taklitçi olmalarıyla meşhurlar. Nasıl mı? Bu hayvanlar, renk değiştirebilmenin yanı sıra; aslan balığı, deniz yılanı ve dil balığı gibi hayvanların şekline bürünebilme özelliğine sahip bulunuyor.

3. Deve Kuşuna Özenen Kutup Ayıları

Hayvanlar Alemi

Tam 2 kilometre uzaklıktaki bir fok balığının kokusunu alabilen, -45 derece soğuğa bile dayanabilen ve oldukça iyi yüzücüler olan kutup ayılarının şimdi bahsedeceğimiz özelliği sizi bir hayli şaşırtacak.

Kutup ayıları, karda gizlenmeye çalıştıklarında siyah olan burunlarını pençesiyle kapatırlar. Beyaz görünümüyle avlarından sakınabilen kutup ayısı, avlanmaktan kurtulmanın çaresini tek beyaz olmayan bölgelerini gizlemekte bulmuş olmalı…

4. Bizler Gibi Birer Kankaya Sahip İnekler

Hayvanlar Alemi

İnekler, en iyi arkadaşa yani “kankaya” sahip olmanın yalnızca insana özgü bir davranış olmadığını bizlere öğretiyor. Çünkü tıpkı bizlerin olduğu gibi onların da en iyi arkadaşları bulunmaktadır. Hatta öyle ki, inekler en iyi arkadaşlarından ayrıldıkları zaman stres yaşarlar.

5. “Sizi Bir Yerlerden Gözü Isıran” Güvercinler

Hayvanlar Alemi

Günlük hayatta hepimizin başına sık sık gelir, yeni gördüğümüz birini “Bir yerlerden gözüm ısırıyor” durumu. İşte bu durumu yalnızca insanlar olarak biz yaşamıyoruz. Güvercinler de insan yüzlerini anımsayabiliyorlar. Yani güvercinlerin sizi yeniden gördüklerinde tanıma olasılıkları oldukça yüksek.

6. Uykusever Yılanlar

Hayvanlar Alemi

Birçoğunuz yılanların koku alırken burun deliklerini değil dillerini kullandıklarını biliyordur elbet… Ancak bir yılanın tam 3 yıl uyuduğunu hangimiz bilebilir ki? Biz ayıların uykuya olan düşkünlüğünü konuşurken yılanlar mışıl mışıl uyuyormuş meğer.

7. Romantik Penguenler

Hayvanlar Alemi

Bunu okuduktan sonra penguenlere olan sempatiniz daha da artacak. Çünkü penguenler oldukça romantik hayvanlardır. Romantik hayvan olur mu, demeyin. Çünkü, bir erkek penguen aşık olduğunda, en mükemmel çakıl taşını bulabilmek için tüm sahili arşınlar. Nihayetinde bu taşı bulduğunda onu dişi penguene sunar. Evlilik teklifinde sunulan tek taş gibi değil mi?

8. Fareleri Güldürmek Çok Kolay

Hayvanlar Alemi

Şimdi size farelerle ortak bulunan bir özelliğinizden bahsedeceğiz: Gıdıklandığında gülmek! Evet, yanlış okumadınız. Tıpkı sizin gibi fareler de gıdıklandıklarında gülerler. İnanmazsanız deneyin :)

9. Meraklı Kargalar

Hayvanlar Alemi

Mitolojiye ve birçok öyküye sık sık konu olan kargalar, bilindiği gibi çoğu öyküde akılsız olarak tasvir edilirler. Ancak sanılanın aksine kargalar, en zeki kuş olarak kabul edilmektedirler. Bunun yanı sıra, yapılan araştırmalar kargaların son derece meraklı hayvanlar olduğunu da ortaya koymuştur.  Merakları dolayısıyla mektup, çamaşır mandalı ve araba anahtarı gibi nesneleri çaldıkları da bilinenler arasındadır.

10. Turna Olarak Bilinen Flamingolar

Birçoğunuzun allı turna ya da turna olarak bildiği hayvan flamingolardan başkası değil. Flamingolar denilince ise ilk akla gelen özellikle suda tek ayak üstünde dikilen halleridir. Peki sizce flamingolar neden bu şekilde dikilirler?

Belki birçoğunuzun aklına tek ayağını dinlendirmek cevabı gelse de asıl sebep bu değil. Flamingoların özellikle sudayken tek ayakları üzerinde durmalarının sebebi, vücutlarını sıcak tutma çabasıdır. Çünkü bu şekilde durarak daha az ısı kaybederlermiş.

11. El Ele Uyuyan Su Samurları

Hayvanlar Alemi

Avlarını aç olmadığı zamanlarda avlayan su samurları, avlanma içgüdüsüne sahip hayvanlardır. Hatta bazen avlarını öldürdükten sonra hiç yemezler. Kimi zaman da avın çok az bir kısmını tüketerek kalanını öylece bırakıverirler. Ancak bundan daha ilginç olan başka bir özelliğe daha sahip bulunuyorlar. Su samurları, uyurken el ele tutuşurlar. Nesli malesef ki tükenmekte olan bu hayvanlar el ele uyuyarak sevimliliklerine sevimlilik katıyorlar.

İlginç bilgilere doyamadınız mı? O zaman sizi şaşırtan genel kültür bilgileri yazımıza doğru alalım!

Önceki YazıSonraki Yazı