Hayatınızı İyileştirecek ve Geliştirecek 11 Alışkanlık

Alışkanlık

Eğer kendinizi her gün aynı günlük rutin içerisinde sıkışıp kalmış hissediyorsanız, farkında olmadan  alışkanlık ve yaşamın getirdiği bir kısır döngüye kapılmış olabilirsiniz. Hayat çoğu zaman kaotik, yoğun ve gereğinden hızlı olabiliyor. Bu da kendimize dikkat etmemiz gerektiğini unutmamıza yol açarak hem beyin, hem vücut olarak yorulmamıza sebep olabiliyor.

Tam olarak bu noktada günlük alışkanlıklarımız devreye giriyor. Alışkanlık dediğimiz kavram, bizi bahsettiğimiz kısır döngüye sokma potansiyeline sahip olduğu gibi aynı şekilde bu kısır döngüden çıkmamıza ve daha verimli bir yaşam tarzına merhaba dememize vesile de olabilir. Önemli olan edindiğiniz pozitif ve etkin alışkanlıkları düzenli bir şekilde sürdürmek ve bu pozitif döngünün hayatınızı nasıl olumlu yönde değiştirebildiğine tanık olmak. Mutlu ve sağlıklı kalabilmek için edinebileceğiniz günlük alışkanlık listesini sizin için hazırladık.

1. Uyandığınızda büyük bir bardak su için.

Alışkanlık Su

Çok basit bir alışkanlık gibi görünse de edinebileceğiniz en temel alışkanlık, güne bir bardak su ile başlamak. Gün boyu da aynı şekilde sıvı tüketmeye devam etmeniz gerekir. Bu alışkanlık, sizi uzun vadede mutlu edeceği gibi beyninizin adeta keskin bir bıçak gibi çalışmasına yol açar.

2. Günde 1 saatinizi en sevdiğiniz hobinize ayırın.

Bazen hayat öylesine meşgul oluyor ki, sevdiğimiz şeyleri unutur hale geliyoruz. En sevdiğiniz hobinizi seçin ve her gün bu hobinize adanmış bir saat dilimi ayırın. Günün sonunda anlamsızca televizyon izlemek yerine bundan yıllar önce başlatmış olduğunuz blogunuzla ilgilenin, en sevdiğiniz romanı okuyun ya da resim yapın.

3. Radikal bir alışkanlık: Öğün yerine sağlıklı bir smoothie için.

Sağlıklı beslenme üzerine yapılan çeşitli araştırmalar, sağlıklı smoothie’lerin ve meyve kokteyllerinin vücudunuza ihtiyacınız olan besinleri hızlıca sağladığını ve bu formda olan öğünleri vücudunuzun çok kolay bir şekilde hazmettiğini gösteriyor. Kahvaltıda mısır gevreği yerine en sevdiğiniz meyvelerden oluşan bir smoothie, belki de edinebileceğiniz en lezzetli alışkanlık olacak!

4. Meditasyon yapın.

Alışkanlık Meditasyon

Edinebileceğiniz en iyi alışkanlık listesinde meditasyonun olmaması imkansız olurdu, değil mi? Düzenli olarak meditasyon yaptığınız takdirde stres seviyeniz düşer, gün içerisinde daha dinç ve daha konsantre olursunuz.

5. Sizin için özel olan biri ile iletişim kurun.

Hayatın kargaşası içerisinde unuttuğumuz bir diğer alışkanlık da sevdiğimiz insanlarla iletişime geçmek oluyor. Onlarla konuşmak, çoğu zaman moralimizi en iyi şekilde düzelten faktör… İster sms, ister e-mail, ister telefon olsun, her gün mutlaka ya ailenizle, ya kardeşlerinizle ya da en sevdiğiniz arkadaşınızla iletişim kurun.

6. Yatağa girmeden önce gününüzü planlayın.

Kendinize bir iyilik yapın ve yatmadan önce bir sonraki gün için bir yapılacaklar listesi hazırlayın. Düzenli ve programlı bir gün akışı için bu edinebileceğiniz en verimli alışkanlık olacaktır. Bununla birlikte sizi içten içe sömüren bir alışkanlık olan yatakta telefon kurcalama alışkanlığından da kurtulmuş olursunuz!

7. Egzersiz yapın.

Alışkanlık Egzersiz

Egzersiz yapmak sizi fit ve sağlıklı tutmakla kalmaz, aynı zamanda hayatınıza zaman ekleyerek sizi mutlu edecek olan endorfin hormonlarının salgılanmasına yardımcı olur. İster ofiste gezintiye çıkın, ister iş sonrası spor salonuna uğrayın ya da evde pilates veya yoga yapın. Hangi egzersiz türünü tercih edeceğiniz farketmez; önemli olan hareket, hareket, hareket!

8. Pozitif düşünceleriniz üzerinde çalışın.

Kişisel gelişiminiz için yapabileceğiniz en iyi şey ve edinebileceğiniz en faydalı alışkanlık, düşünce tarzınızı iyileştirmek olacaktır. Pozitif düşünce tarzı, hem hayat kalitenizi iyileştirir hem de hayatınızın her alanında daha iyi performans göstermenize yardımcı olur.

9. Birine yardım edin.

Alışkanlık Yardım

Bu bir yardım kuruluşu da olabilir, fotokopi makinasını çalıştıramayan bir iş arkadaşı da… Seçtiğiniz yardım kanalı ne olursa olsun, bir başka canlıya yardımınızın dokunması kadar muazzam ve mutluluk veren bir his daha yoktur. Ayrıca bunu alışkanlık haline getirirseniz ofisin favorisi olursunuz, bizden söylemesi.

10. Esneyin.

Diyelim ki egzersiz yapmaya ya da spora gitmeye vaktiniz yok. Spora vakit ayıramasanız bile en azından vücudunuzu esnetmeye ve gerdirmeye vakit ayırmalısınız. Edineceğiniz bu sağlıklı alışkanlık sayesinde vücudunuz her daim esnek olup hamlıktan kurtulacakk.

11. Alışkanlık bonusu: Gülün!

Her zaman bu kadar ciddi olmak zorunda değilsiniz, değil mi? Geriye kalan her şeyi unutun, ama bu alışkanlık baki kalsın: Komik bir dostunuzla sohbet edin, YouTube’da komikli videolar izleyin ya da herhangi bir hayvanla oynayın. Sonuçta her gün gülmekten daha keyifli ne olabilir ki?

Evde çay içmek milletçe vazgeçemediğiniz en popüler alışkanlık. Sizin için hazırladığımız bitki çayları yazısına göz atın!

Önceki YazıSonraki Yazı