Bitki Çayları

Bitki Çayları

Soğuğun bangır bangır kapıları çalmasıyla birlikte ökrüsen, tıksıran, hapşıran ve burun çeken insan sayısındaki artışı fark edenler parmak kaldırsın! Mikrop ve hastalıkla burun buruna olduğunuz şu günlerde en doğal ve en etkili savunma tekniği ise şüphesiz ki bitki çayları. Ihlamurundan zencefiline, adaçayından papatyasına hepsi birbirinden lezzetli ve şifalı bitki çayları, sizi yataklara düşürme potansiyeline sahip mikroplara karşı kalkan olmuş, kaynatılmayı bekliyorlar! Bizler de faydaları ve devaları eşliğinde kışın en sevilen bitki çaylarını sizin için bir araya getirdik.

Bitki Çayları Adaçayı

1. Bilinen en eski bitkilerden: Adaçayı

Sağlıklı beslenmek artık tamamen doğaya başvurmak, ona güvenmek demek. Doğanın bize sunduğu şifa kaynaklarından biri de adaçayı. Sağlıklı bitkiler arasında en üst sıralarda yer alan adaçayının faydaları bitmek tükenmek bilmeyen bir mucize adeta. Üstelik tadı ayrı güzel, kokusu ayrı harika. Adaçayının popüler bir bitki olmasının ardında sadece tadının ve kokusunun dayanılmaz oluşu yatmıyor elbette. Aynı zamanda bilinen en eski çağlardan beri adaçayının sağlık ve esenlik verici özelliği de kullanım yaygınlığıyla el ele gidiyor.

Adaçayının faydaları

Bitki Çayları Yeşil Çay

2. Uzakdoğu’nun bir bildiği var: Yeşil çay

Kimimiz tadını sevdiğimiz için, kimimiz ise faydalarından yararlanmak için yeşil çay tüketiyoruz. Çin menşeili yeşil çay, başta Asya olmak üzere dünya üzerinde pek çok bölgede yaygın olarak içiliyor ve adeta bir alternatif tıp yöntemi olarak kullanılıyor. Yeşil çayın faydaları arasında yüksek tansiyonu düşürmekten kanseri önlemeye kadar pek çok yararını saymak mümkün. Bununla birlikte yeşil çay, sıkça tükettiğimiz siyah çaydan daha fazla avantaj sağlar, çünkü her iki çayın işlenme yöntemleri birbirinden farklıdır. Detaylar yazımızın devamında.

Yeşil çayın faydaları

Bitki Çayları Ihlamur

3. Anne elinden oldu mu bir başka: Ihlamur

Biliyorsunuz ki hastalık kapmaya karşı mümkün olan en etkili savunmayı sağlamak için yalnızca dıştan değil, içten de takviye yapmak şart. Tam olarak bu noktada imdadımıza on numara beş yıldız bir bitki yetişiyor: Ihlamur! Ihlamur evleri şenlendiren, damakları lezzetlendiren ve en önemlisi virüsleri bünyemizden uzak tutan, muazzam derecede faydalı bir bitkidir. Ihlamur faydaları saymakla bitmez, ama biz yine de elimizden geleni yapıp ıhlamurun faydaları yazımızı sizinle paylaşmaya çalıştık. Detaylar için tıklayın!

Ihlamurun faydaları

Bitki Çayları Faydaları

4. Kokusu ayrı, tadı ayrı güzel: Papatya

Bitki çayı piyasasında belki de en faydalı, en lezzetli ve en sık tüketilen çayların başında geliyor, papatya çayıPapatya çayı faydaları cildi koruması, stresi azaltması, uykuyu düzenlemesi ve regl sancılarına iyi gelmesi başta olmak üzere gerçekten de saymakla bitmiyor. Üstelik elinizi hangi aktara ya da markete atsanız kolaylıkla bulabileceğiniz cinsten. Papatya çayının kokusuyla, tadıyla ve eşsiz faydalarıyla yakından tanışmak için yazımızı mutlaka okuyun.

Papatyanın faydaları

Bitki Çayı Faydaları

5. Bitki mi ilaç mı ayırt edemezsin: Melisa

Yunan mitolojisinde tanrıça Diana’ya ithaf edilen melisa, o dönemlerde yüzyıllar boyu ilaç niyetine kullanılmış. Ortaçağ döneminde gerginliği ve stresi azaltmak, açık yaraları sarmak ve diş ağrısını dindirmek için kullanılan melisanın kelliği engellediği bile söyleniyor! Bilinen en şifalı ve kutsal bitkiler arasında sayılan melisa çayı, asırlar geçmesine rağmen şifasından ve faydasından hiçbir şey kaybetmedi. Düzenli kullanıcılarını iyi etmeye kaldığı yerden devam eden melisa çayı faydaları ile karşınızdayız.

Melisanın faydaları

kombuça

6. Yeni nesil şifa: Kombu çayı

Ne varsa eskilerde var evet, ama modern şifayı da yabana atmamak lazım. Son yıllarda yükselişe geçen doğal ve sağlıklı beslenme trendlerinin en popüler alanlarından biri de faydalarıyla insanı hayretlere düşüren bitki çayları olarak karşımıza çıkıyor. Bu çay çeşitleri arasında sayabileceğimiz ve hem lezzetiyle hem de sağlığa yararı ile göz dolduran bir çay var ki mutlaka denemelisiniz. Bu çayın adı, Kombucha çayı; ya da belki de siz onu Kombu çayı olarak duydunuz. Kendisi nedir, ne değildir, faydaları nelerdir, hepsi bu yazıda.

Kombu çayı faydaları

Kışın vazgeçilmezi ev yapımı salep tarifi için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı