Adaçayının Faydaları

Çağımızın ruhu kendisini doğallıkta var ediyor. Sağlıklı beslenmek artık tamamen doğaya başvurmak, ona güvenmek demek. Doğanın bize sunduğu şifa kaynaklarından biri de adaçayı. Sağlıklı bitkiler arasında en üst sıralarda yer alan adaçayının faydaları bitmek tükenmek bilmeyen bir mucize adeta. Üstelik tadı ayrı güzel, kokusu ayrı harika. Adaçayının popüler bir bitki olmasının ardında sadece tadının ve kokusunun dayanılmaz oluşu yatmıyor elbette. Aynı zamanda bilinen en eski çağlardan beri adaçayının sağlık ve esenlik verici özelliği de kullanım yaygınlığıyla el ele gidiyor. Adaçayı ve çeşitli diğer bitki karışımlarından türlü ilaçlar yapan büyük büyük anneannelerimizin bir bildiği var. Biz de onlara kulak verip adaçayının faydaları nelerdir diye sorduk, sizin için yazdık. İşte doğanın en muhteşem bitkilerinden biri olan adaçayının faydaları:

1.Cilde İyi Gelir

Adaçayı

Adaçayı cildinizin sağlıklı, temiz ve güzel kalmasına yardımcı olur. Yaşlanma karşıtı belirtileri barındırdığı antioksidanlar sayesinde geciktirir. Adaçayı cilt lekeleri için de oldukça faydalı bir bitkidir. Yüzünüzü serbest radikallerin yıpratıcı etkisinden korur ve cildinize canlılık kazandırır. Eğer günlük olarak tüketirseniz, adaçayının faydalarını cildinizde kısa süre içinde takip edebilir hale gelebilirsiniz. Adaçayı cilt temizliğinde de kullanılabilecek bir bitkidir. Kendiniz için evinizde hiç zahmete girmeden tonik hazırlayabilirsiniz. ¼ litre suyun içine bir çay kaşığı kadar adaçayını ekleyip kaynatın ve soğuduktan sonra yüzünüze kolayca uygulayın.

2.Saçları Besler

Adaçayının Faydaları

Adaçayının faydaları cilt bakımıyla biter mi? Sıra saçlarınızda. Adaçayı ve özütlerinin saç için faydaları gerçekten de mucizevi sonuçlar yaratıyor. Saçlarınızda sizi rahatsız edecek denli fazla bir dökülme varsa, saç dökülmesi için adaçayı yağından faydalanabilirsiniz. Saç diplerinize adaçayı yağıyla yapacağınız masaj, saç dökülmenize iyi gelecektir. Cansız saçlarınız mı var? Yine adaçayı yardıma koşuyor. Adaçayını artık yalnız kendiniz için değil saçlarınız için de yapacaksınız demektir. Adaçayıyla saçlarınızı yıkamak saçlarınıza ışıltı ve canlılık verecek, üstelik kepek probleminiz varsa, azalmasına yardımcı olacaktır. Saç bakımı söz konusu olduğunda adaçayının faydaları saymakla bitmiyor gördüğünüz gibi. Birkaç tane daha ekleyelim: Adaçayı saçlarınızı güçlendirecek ve daha gür bir görünüme sahip olmalarını sağlayacaktır. Ayrıca saç renginizin tonunu koyulaştırmak için, saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra adaçayıyla durulayabilirsiniz.

3.Her Derde Devadır

Çay

Geldik sağlık açısından adaçayının faydalarına. Adaçayı kuvvetli bir iltihap sökücüdür. Özellikle boğaz iltihaplarını iyileştirmek konusunda uzmandır. Ağzınızın içinde ya da boğazınızda iltihap varsa, adaçayıyla sık sık gargara yapabilirsiniz. Adaçayının bir diğer faydası ise aşırı terlemeye çözüm sunmasıdır. Yapılan araştırmalar, günde bir kuru yaprak adaçayının terlemeyi yarı yarıya azalttığını göstermiştir. Belki de deodorantlara artık eskisi kadar ihtiyacımız yoktur çünkü adaçayı aynı zamanda vücut kokularını da azaltmaya yardımcı olur. Farenjit ve boğaz ağrılarında adaçayının faydaları inkâr edilemez. Hele zencefil ile birleştirir de güzel bir çay yaparsanız, boğazınızdaki rahatsızlığın kısa sürede silinip gittiğine şahit olabilirsiniz. Tamamlayıcı bitki olarak, astım tedavisinde adaçayı kullanımı da gitgide yaygınlaşmaktadır. Adaçayının kas gevşetici özelliği regl dönemindeki sancılara da iyi gelir.

4.Ruh Sağlığına İyi Gelir

Spa

Adaçayı yalnızca fiziksel değil ruhsal sağlık için de faydalı bir bitkidir. Depresif ya da stresli olduğunuz zamanlarda adaçayı, size rahatlatıcı bir his verir. Dikkatiniz çabucak dağılıyorsa, adaçayının faydaları arasında konsantrasyonu kolaylaştırıcı etkisini de saymak gerekir.

Adaçayı aynı zamanda vitamin değerleri açısından da zengin bir bitkidir. Adaçayında A, B ve C Vitaminleri yüksek miktarlarda bulunur. Aslında yukarıda bahsettiğimiz bütün güzellik ve sağlık, adaçayının bu zengin içeriğinden ileri gelmektedir diyebiliriz.

Yazın kendinize iyi bakmak için doğal meyveleri tercih edin.

Önceki YazıSonraki Yazı