Zen Felsefesi

Mutlu Olmanın Yolları

Japonyalı sanat eleştirmeni ve entelektüel Okakura Kakuzo’nun dediği gibi, “eğer görmeyi seçersek, kusursuzluk her yerdedir.” Mutluluğun, hatta kusursuzca ve bütünüyle mutlu hissetmenin en önemli anahtarlarından biri de onu çevremizde görmeyi istememiz değil, görmeyi seçmemizdir. Mutluluğu aramak insanlığın en eski çağlarından bu yana insan aklına ve kalbine damgasını vuran en etkili arayışlardan biridir neticede. Herkesin farklı bir yöntemi var bu mutluluk arayışında: kimi iş, kimi ev hayatında arıyor mutluluğu, kimi sanatta ve müzikte, kimi yüce bir varlığa inanıp güvenmede, kimi bilimde. Ancak mutluluk arayışının egemen olduğu bütün bu alanlarda insanın kendisi görmeyi seçmedikçe, mutluluğu bulması zordur. Bu yazıda mutluluk arayışının zen felsefesi açısından kısa bir değerlendirmesini sizlere sunuyoruz. Zen felsefesinde mutluluk nedir, mutluluğa nasıl erişilir, bunları tartışacağız.

1.Ertelemeyin!

Ertelemeyin

Öncelikle yukarıda belirttiğimiz gibi, günümüzde mutluluk çoğu zaman insanın kendisine koyduğu hedeflerden sağladığı faydalar sonucunda kendisini gösterse de, farklı hayatlar ve farklı hedefler sürekli yenilerini doğurur. Yani bir evi çok istediniz, satın aldınız ve mutlu oldunuz. Hemen ardından kendinize başka hedefler yaratıp bir dahaki mutlu olma anınızı bu hedefin gerçekleşmesine bağlarsınız. Çünkü döngü budur. Yoksa aslında bu mudur? Zen felsefesi mutluluk kavramına bizim modern dünyamızın ödülcü perspektifiyle yaklaşmıyor. Zen felsefesi minimalist, gösterişsiz, kusursuz mutluluğun varlığını görmeyi seçersek, mutluluğun her yerde olduğunu anlayacağımızı vurguluyor. Yani mutlu olmak için ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız, Zen felsefesine göre ilk adım onu ertelememek. Mutlu olmayı ertelemeyin.

2.Şu anda var olun.

Anda Kalın

Bu dünyadaki biricik varlığınızı yarınlara erteleyemeyiniz. Gelecekte sizi ne kadar güzel şeylerin beklediğini düşünmek ve her şeyi geleceğe ertelemek yerine hayatı o anda nasılsa öyle deneyimlemek ve güzelliğini o esnada algılayıp benimsemek çok önemli.

3.Huzura vakit ayırın.

Huzura Vakit Ayırın

Tempolu ve çoğu zaman endişe verici şekilde hızlı ilerleyen gündelik hayatımızda bir dakikalık huzur ve zihin rahatlığı için neler vermeyiz! Yalnız kalın, kendinizi dinleyin, bir müddet televizyona bakmayın… Hayatınızı sadeleştirin! Minimalizm Zen felsefesi için çok önemli bir unsur. Zen felsefesine göre mutlu olmak içinse en önemli anahtarlardan biri.

4.Hayatınızı basitleştirin.

Hayatınızı Basitleştirin

Zen felsefesi mutluluğun neyi sevdiğinizi belirlemenizde yattığını söylüyor. Gerçekten sevdiğinizi düşündüğünüz şeyler dışındaki her şeyi hayatınızdan çıkarmaya çalışın. Hayatınızda yapacağınız bu temizlik, stresi ve kaosu da azaltarak mutlu olmak için eşsiz bir fırsat sunacak.

5.Kabul etmeyi öğrenin.

Kabullenin

Çevrenizde olan biten her şeyi kabul etmek bazen çok zor; özellikle değişime inanan idealist insanlardan biriyseniz. Ancak Zen felsefesinde mutluluk insanları ve dünyayı oldukları gibi kabul etmekten geçiyor. Elbette adaletsizlik ve zalimliği kabul etmeyin, ancak size göre mükemmel olmadığını düşündüğünüz her şeye ve her kişiye karşı kabulle ve açık bir kalple yaklaşın.

6.Doğada vakit geçirin!

Tatil Rotaları

Her gün dışarı çıkın ve size huzur veren, sakin bir mekânda yürüyüş yapın. Bir su birikintisi, göl, deniz ya da nehir bulup kıyısında oturup suyun akışını dinleyin. Doğada geçirilen zaman, mutluluğunuz için yaptığınız en değerli yatırımdır.

7.Meditasyon yapın.

Meditasyon

Meditasyon için her zaman bir kursa yazılmanız ya da matınıza oturmanız gerekmez. Meditasyon en basit haliyle nefese odaklanmaktır. Şu an bulunduğunuz yerde gözlerinizi kapatıp nefesinize odaklanın ve düşüncelerin serbestçe salınmasına izin verin.

8.Şükran duyun.

Şükran Duyun

Şükran duymayı öğrenmek mutluluğu size doğru çağıran bir şeydir. Hayatınızı zenginleştiren kişilerin varlığı için şükran duyun. Elinizde olanları sevin!

İş yerinde motive çalışmak zamanınızı verimli kullanmanızı sağlar. İş yerinde motive olmanın ipuçları bu yazımızda sizi bekliyor.

Önceki YazıSonraki Yazı