Instagram’da Blogger Olmak

Hemen hepimiz bir Instagram hesabına sahibiz. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram’da da bloggerlık müessesesi (diğer bir adıyla Instablogger) zirve yapmış durumda. Instagram bloggerlığı için erişmeniz gereken bir popülerlik seviyesi var elbette. Instagram’da blogger olmak için öncelikle kendi sadık kitlenizi yaratmanız ve geniş takipçi kitlelerine ulaşmaya çalışmanız gerekiyor bu popülerlik için. Belki Instagram henüz küçük bir topluluk iken popüler bir blogger olmak daha kolaydı ama hâlâ geç kalmış değilsiniz. Instablogger olarak Instagram camiasında yerinizi sağlamlaştırmanın belli başlı tüyoları var elbette. Blogger nasıl olunur sorusuna tek tip bir yanıt vermek zor. Bu nedenle, faydalı olduğunu düşündüğümüz, sizi Instagram’da blogger olmak konusunda geliştirecek ipuçlarını derledik. Keyifli okumalar!

Instagram’da blogger olmak için en önemli mevzu içerik!

İçerik

Bir eğlence biçimi ya da bir kariyer olarak Instagram bloggerı olmak için en önemli adımı iyi içerikler sağlayarak atmalısınız. Unutmayın ki kimse kötü ve anlamsız fotoğraflara bakmak istemez. Instagram’ın yegâne amacı harika fotoğraflar paylaşmak değil mi zaten? Sizin de ilk çabalayacağınız iş bu olmalı: fotoğraflarda kusursuzluk. Öncelikle flaş açık bir biçimde fotoğraf çekmeyi bırakmalısınız. Uygun bir aydınlatma aparatı kullanarak ya da uygun ışıkta fotoğraf çekmeyi tercih edin. Teknik meseleleri hallettiğinizi varsayalım. Instagram’da blogger olmak için ikinci mesele, ilgi çekici konseptler yaratmakta. Eğlenceli, komik ve ilginç fotoğrafların Instagram kullanıcıları arasında yayılması an meselesi. O yüzden, popüler zevke hitap eden ancak kendi bireyselliğinizi de vurgulayan fotoğraflar çekmeye özen gösterin.

Tema seçimi ayrıca mühim

Tema seçimi

Instagram bloggerı olmak herkesin harcı değil. Instablogger olanlar ise imzalarını kendilerine has temalarıyla ortaya koyuyor. Tema derken neyi kastediyoruz? Kendinize bloglamak için bir konu belirleyin. Bunu bir uzmanlık alanı gibi de düşünebilirsiniz. Örneğin, moda, evcil hayvan, yemek veya makyaj Instagram’da blogger olmak için popüler temalar arasındadır. Hangisinde daha ilginç ve kaliteli içerik üretebileceğinizi düşünüyorsanız ona yoğunlaşın. Bir temaya yoğunlaşmak, sizi çok takipçili bir Instagram bloggerı olma yolunda destekleyecektir. Yemek fotoğrafları çekmenin püf noktalarına göz atmayı unutmayın!

Dürüst ve anlamlı yorumlar yapın

Instagram vektör

Başarılı bir Instagram bloggerı olmak için başka bir adım ise diğer popüler hesaplarla mutlaka iletişim içinde olmaktır. Ancak bu iletişimin elbette birtakım incelikleri var. Instagram’da popüler fotoğrafların altına yapılan kimi yorumlar vardır; hepimiz biliriz: Sayfama beklerim, beni takip edin, hesabımı ziyaret edin ve benzeri yorumların iticiliğinden şüphe duyan var mı? Bu yorumlar çoğu zaman söz konusu fotoğrafla alakasızdır. Size takipçi kazandırmak ya da popülerliğinizi artırmak yerine, insanlarda bıkkınlık oluşturur. Eğer bir fotoğrafa yorum yaparak kendi hesabınızı popüler hale getirmek istiyorsanız, yorumlarınızın sizin gerçek düşüncelerinizi yansıtması ve anlamlı, faydalı, samimi olması beklenir.

Biyografinizi geliştirin

Follow Me

Instagram kullanıcıları sizin hesabınıza girip fotoğraflarınızı incelerken –başlangıçta ya da en sonunda- mutlaka biyografinizde kendinizi nasıl tanıttığınıza göz atarlar. Bu nedenle, Instagram’da blogger olmak için biyografi kısmı karar verici rol oynar. Sade ve kısa bir açıklamayla cool tavrınızı korumayı seçebilir ya da başka sosyal medya hesaplarınıza linkler vererek tanınırlığınızı artırabilirsiniz. İkisini aynı anda yapmak da mümkün. Mutlaka ama mutlaka biyografinizi kişiselleştirin. Potansiyel takipçilerinizin hakkınızda daha fazla bilgi edinebilmesi için en kullanışlı hale getirin.

Takipçilerinizle iletişim halinde olun

İletişimde kalın

Kulaktan kulağa yayılan bilginin kalıcılığı su götürmez bir gerçek. Popüler bir blogger olmak için, mevcut takipçilerinizin sizi başka kişilere tavsiye etmesini önemsemelisiniz. Bu da ancak mevcut takipçilerinizle samimi bir ilişki kurmakla olabilir. Takipçilerinizin yorumlarını, beğenilerini önemseyerek ve onlara geri bildirimlerde bulunarak hem size bağlı bir kitle yaratabilir hem de yeni takipçilerin hesabınıza gelmesini, sizi ve yaratıcı işlerinizi izlemesini sağlayabilirsiniz.

Instagram’da blogger olmadan önce size ilham verecek 11 değişik Instagram sayfası önerimiz var, okumak için tıklayın.

Önceki YazıSonraki Yazı