İş Yerinde Motivasyon

İş Yerinde Motivasyon

Yapılan araştırmalara göre iş hayatı, hayatımızın yaklaşık yüzde 70’ini kaplar. Hal böyle olunca, iş yerinde verimli ve başarılı olmak, kişinin öz benliğinde ve hayatının geri kalanında çok olumlu etkiler yaratabilir. Her ne kadar iş hayatı bazı insanlar için sıkıcı bir kapan gibi görünse de, bu alanı kendimizi üretici ve yaratıcı kılmamıza yarayacak bir araca çevirmemiz mümkün. Kendimizi daha üretken ve daha verimli kılabilmemiz elbette ki iş yerindeki motivasyonumuzla alakalıdır. Eğer sizler de iş yerinde motivasyon eksikliği yaşayanlardansanız bu yazımız tam da size göre! Çünkü bu yazımızda “İş yerinde motivasyon nasıl arttırılır?” sorusunun olası yanıtlarına kısaca göz atacağız.

1. Hedef Belirlemek

İş yerinde motivasyon arttırma yöntemleri temalı yazımızın ilk maddesini hedeflere ayırdık. Önünüzde yapılması gereken yığınla iş var ve bunların içerisinden nasıl çıkacağınızı mı düşünüyorsunuz? Öyleyse çözüm işlerinizi ufak parçalara bölerek kendinize kısa vadeli hedefler belirlemekten geçiyor olabilir. Haftanızı planlayan küçük bir çizelge size çok yardımcı olacaktır. Tamamladığınız her iş için çizelgenizden bir madde eksiltin. Böylece sık sık kendinizi hedeflerinize erişmiş gibi hissedersiniz ve bu da sizi çok daha pozitif kılar.

2. Kendini Ödüllendirmek

Kendinizi Ödüllendirin

Yapılacak işlerinizi daha küçük parçalara böldünüz ve belli zaman periyotları içerisindeki hedefleriniz haline getirdiniz. Şimdi yapmanız gereken ise kendinizi ulaştığınız her hedefin arkasından istikrarlı bir şekilde küçük ödüller vermek. Unutmayın; kendinize verdiğiniz ödülün süresi, işi yapmak için harcadığınız zamanın üçte birini geçmemeli; aksi halde bu, ödülden çok iş aksatmaya dönüşebilir.

3. Yükselmeyi Hedeflemek

Unutmayın ki çabalarımız hiçbir zaman karşılıksız kalmaz. Sorun sadece bu geri dönüşler için ne kadar azimli bir çaba gösterdiğimizle ve bunu bekleyip beklemeyecek kadar sabırlı olmamızla ilgilidir. Hiç kimse bulunduğu pozisyona doğuştan gelmemiştir. Geleceğinize inanmayı sürdürün. İş yerinde motivasyon attırmanın yollarından biri de bu ihtimale inanmaktır.

4. Hayal Kurmak

Hayaller çoğu zaman bizim en büyük güdüleyici kuvvetimizdir. İş yerinde motivasyon arttırma yöntemleri arasında hayal kurmak da var! Sektörünüzdeki en başarılı insanları düşünün, onlardan biri haline gelmek sizin elinizde. Çevrenizdeki insanlara fark atarak daha iyi pozisyonlara ulaşabilmek için kendinize bir idol seçebilir ve bu vesileyle azminizi kamçılayabilirsiniz.

5. Yaptığınız İşi Sevmek

İsinizi Sevin

İş yerinde motivasyon attırmanın yollarından biri de işinizi sevmektir. Unutmayın ki her zaman için etrafınızda koşulları sizden daha iyi ve daha kötü insanlar olacaktır. İşinize bayılmıyor olabilirsiniz ama dışarıda milyonlarca insan sizin sahip olduklarınıza sahip olmak için can atıyor olabilirler. Bu, işinize biraz da olsa sempati duymanıza yetecek kuvvette bir düşünce değilse, belki de iş değiştirmenin ve gerçekten gönlünüze hitap eden bir iş bulmanın vakti gelmiştir. Unutmayın; ancak ve ancak kalpten yaptığınız bir işte başarılı olabilirsiniz.

6. Somut Geri Dönüşler Almak

Aslında iş yerinde motivasyon arttırmanın bütün meselesi boşuna emek vermediğinizi, çabalarınızın somut geri dönüşleri olduğunu bilmektir. Büyük bir şirkette, hele ki hizmet sektöründe çalışıyorsanız bu hissi hissetmeniz oldukça zordur, hatta çoğu zaman kendinizi kalabalıklar içerisinde kaybolmuş veya önemsiz görebilirsiniz. İşte bu hissi kırmanın en etkili yolu kendinize somut geri dönüşler yaratmaktır. Yaptığınız her işin ucunun nerelere değmiş olabileceğini düşünmeye çalışın.

7. “Networking” Yapmak

Sosyal İlişkiler

İş yerinizde beraber vakit geçirmekten hoşlandığınız, konuşacak şeylerinizin bolca olduğu arkadaşlar edinmeye çalışın. Bu arkadaşlar işe giderken adımlarınızı hızlandırmanıza vesile olacaktır.

Tabii sadece iş arkadaşlarına odaklanmak olmaz; gerçekten etkili ve faydalı bir çevre oluşturmak istiyorsanız günümüz beyaz yakalıların tabiriyle “networking” yapmanız şart. Sektörünüzdeki tanınmış simaların seminerlerine katılarak, sektör özelinde düzenlenen konferanslara giderek, size değer katacak eğitimlere katılarak bir yandan kendinizi geliştirebilir, bir yandan da size katma değer yaratacak kişilerle tanışarak kariyer ağınızı genişletebilirsiniz.

8. Ofiste Güven Kültürü Yaratmak

Ofisinizde kendinizden başlayarak başkalarına yayılan bir güven kültürü ve olumlu ortam yaratmaya çalışın. Birlikte çalıştığınız insanlara güvenemezseniz, nasıl olumlu ve motive olabilirsiniz ki zaten?

9.Öğrenmeyi Sevmek

İş yerinde motivasyon için öğrenmeyi de sevmelisiniz. İşinizle ilgili her şeyi öğrenmek isteyin, merakınızı kamçılayın. Yeni seminerler, konferanslar, work shop’lar ve eğitimler düzenlendikçe onları takip ederek size gerçekten faydası olacak etkinliklere katılmayı ihmal etmeyin. Ancak ve ancak kendinizi geliştirirseniz işinize karşı motive olur ve başarı basamaklarını bir bir çıkabilirsiniz.

Ofiste stilinizle öne çıkmak isterseniz işte size bazı öneriler!

Önceki YazıSonraki Yazı