Melisa Çayı Faydaları

Melisa Çayı Faydaları

Yunan mitolojisinde tanrıça Diana’ya ithaf edilen melisa, o dönemlerde yüzyıllar boyu ilaç niyetine kullanılmış. Ortaçağ döneminde gerginliği ve stresi azaltmak, açık yaraları sarmak ve diş ağrısını dindirmek için kullanılan melisanın kelliği engellediği bile söyleniyor! Bilinen en şifalı ve kutsal bitkiler arasında sayılan melisa çayı, asırlar geçmesine rağmen şifasından ve faydasından hiçbir şey kaybetmedi. Düzenli kullanıcılarını iyi etmeye kaldığı yerden devam eden melisa çayı faydaları ile karşınızdayız.

Melisa Çayı Faydaları

Hiper tiroit hastalığının bir numaralı bitkisel ilacıdır.

Melisa çayı, söz konusu yüksek tiroit olduğu zaman en ektili yatıştırıcı bitkiler arasında ilk sırada geliyor. Melisanın özellikleri arasında tiroit hormonunda oluşan vücuda zarar verebilecek aktiviteleri bloke edebiliyor olması yer alıyor. Graves hastalığı da denen tiroit aşırılığına karşı asırlardır melisa çayı kullanılıyor.

Melisa Çayı Faydaları

Zihinsel açıklık ve konsantrasyon sağlar.

Melisa çayı yararları arasında anksiyete, stres ve endişenin etkilerini azaltmak da yer alıyor. Yeni yapılan bir araştırmaya göre melisa çayı ciddi oranda konsantrasyon kabiliyetini geliştirerek özellikle sözel ve görsel alanlardaki performansınızı artırıyor.

Melisa Çayı Faydaları

Ödev yapımında yardımcıdır.

Melisa çayının en ilginç faydalarından bir tanesi de ödev yapmaya yardımcı olması. İki deney grubu üzerinde yapılan araştırmada gruplardan birine melisa çayı, diğerine de plasebo verilmiş ve melisa çayı içen grubun 6 saat boyunca ödevlerinde daha verimli olduğu ortaya çıkmış. Etkileyici, değil mi?

Melisa Çayı Faydaları

Uykusuzluğun en etkili çözümlerindendir.

İstatistikler yalan söylemez: Melisa çayı faydaları üzerinde yapılan araştırmalar, çayın uykusuzluk söz konusu olduğunda en az reçeteli uyku ilaçları kadar etkili olduğunu kanıtlamış. Bundan böyle uykusuz geceleriniz için numaralı dermanınız melisa, iki numara da papatya çayı olsun.

Melisa Çayı Faydaları

Kronik yorgunluk rahatsızlığının tedavisinde destekleyici olarak kullanılır.

Özellikle Avrupa’daki alternatif tıp camiasında melisa çayı, hormonları düzenleyici etkisi sayesinde kronik yorgunluğun tedavisinde takviye olarak doktorlar ve bilim adamları tarafından tavsiye edilmekte. Düzenli olarak her gün melisa çayı tüketmek yorgunluğunuzu hafifletmenize yardımcı olabiliyor.

Melisa Çayı Faydaları

Alzheimer’a karşı etkilidir.

Melisanın içerisinde vücudunuz için elzem olan sitronelal A ve B vitaminleri var. Bu vitaminler sedatif özellikleriyle bilinir. Hem hayvanlar hem insanlar üzerinde yapılan araştırmalar melisa çayı tüketiminden sonra deneklerin yüzde 30 daha rahatlatıcı bir etkinin altına girdiğini göstermiş.

Melisa Çayı Faydaları

Kalp ve karaciğer rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar.

Melisa çayının içerisinde bulunan melisa özlerinin, aromatik olarak kullanıldığında karaciğerdeki kolesterol oranlarını dengelediği ve kalp ritmini düzenlediği ortaya çıkmıştır. Başka bir deyişle kalp çarpıntısı yaşadığınız anlarda melisa çayı koklamanız yeterli.

Melisa Çayı Faydaları

Doğal antibiyotiktir.

Melisa çayının köklü tıbbi geçmişine dayanarak söyleyebiliriz ki soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi viral enfeksiyonlara karşı doğal antibiyotik etkisi gösteren nadir bitkilerdendir. Özellikle kış aylarında her gün düzenli olarak melisa çayı tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Melisa Çayı Faydaları

Moralinizi yükseltmeye yardımcı olur.

Melisa çayının hormonlar üzerinde olumlu etkisi olduğundan bahsetmiştik. Melisanın üzerinde etkisi olan hormonlardan bir tanesi de seratonin. Mutluluk hormonu olarak adlandırılan bu hormonu dengeleyen melisa çayı düzenli tüketildiği takdirde moral ve motivasyonunuzu fişekleme özelliğine sahiptir.

Melisa Çayı Faydaları

Melisa çayı güçlü bir antioksidandır.

Kanser tedavisinde bitkisel çözüm olarak tavsiye edilen etken maddelerin başında melisa çayı gelir. Melisa çayı etkileri itibariyle doğal bir antioksidandır ve hücrelerdeki zehirli oluşumları büyük ölçüde engelleme kapasitesine sahiptir.

Melisa Çayı Faydaları

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına vesile olur.

Biliyoruz ki hepinizin aklında o malum soru var: Melisa çayı zayıflatır mı? Cevabımız mutlu ve koca bir “evet”. Söz konusu sindirim sistemi olduğu zaman melisa çayı tüketiminin kabızlığa ciddi ölçüde etki ettiği pek çok kesim tarafından bilinmekte.

Hep çay, hep çay olmaz ki… Biraz da kahvenin faydalarına bakalım, değil mi?

Önceki YazıSonraki Yazı