Kahvenin Faydaları

Kahvenin Faydaları

Bugün yaygın olan tüketilen formu on beşinci yüzyıla dayanan kahve, hem Batı hem de Doğu toplumları için vazgeçilmez bir içecektir. Gerek uyanınca ayılmak için, gerek yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırması için, bazen de yalnızca keyif ve hoş sohbet eşlikçisi olarak kahve sık sık tükettiğimiz başlıca içecekler arasında gelir. Latte, Espresso, Türk kahvesi gibi sayısız kahve çeşitleri bulunmaktadır. Hal böyle olunca, kahvenin faydaları ve zararları hakkında sayısız düşünce ve söylenti yayılmıştır. Kimileri kahvenin zararlarına vurgu yaparken kimileri daha çok kahvenin faydalarını ön plana çıkarmayı tercih eder. Aslına bakarsanız kahve hakkında söylenenlerin ikisi de doğrudur. Kahve, her kişinin tüketimi için uygun bir içecek olmadığı gibi, aşırıya kaçmadan tüketildiğinde sağlığımız için faydalı etkiler de doğurabilir. Bizler de bu yazımızda “Kahvenin faydaları nelerdir?” sorusuna 11 adet yanıt verdik.

1.Tok tutması

Kahve Tok Tutar

Kahvenin faydaları arasında en sevileni bu belki de. Yapılan araştırmalara göre özellikle sütle hazırlanan kahvenin protein açısından da bir denge tutturarak kişilerin daha uzun süre tok hissetmesine neden olduğu gözlemlenmiştir. Yaz aylarında büyük fincanlarınızın içine bir shot Espresso atıp üzerine bolca soğuk süt katarak buzla içebileceğiniz kahveler günün büyük kısmında tok hissetmenize ve iştahınızın kapanmasına yol açabilir. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi soğuk içeceklerin başında soğuk kahve gelir, öyle değil mi? Hem serinleten hem de tok tutan soğuk kahveler yaz aylarında kendinizi daha iyi hissetmeniz için başlı başına bir neden adeta.

2.Tatlı isteğini azaltması

Tatlı İsteği

Birçoğumuz, canımız tatlı çektiği anlarda eğer tesadüfen kahve içmişsek tatlı isteğimizin geçtiğini fark etmişizdir. İşte bu etkinin nedeni kahvenin insan vücudundaki insülin direncini azaltmasıdır. Dolayısıyla tok tutması ve düşük kalorili olması gibi özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, kahve rejim yapanlar için tatlı isteğini geçiren içecekler listesine eklenebilir gibi görünüyor.

3.Şeker hastalığın riskini azaltması

Şeker Hastalığı

Kahvenin faydaları denildiğinde insülin direncinden ve tatlı isteğini azaltmasından bahsettik. Şeker hastalığı konusunda da kahvenin olumlu etkilerinden bahsetmemek olmaz. Uzmanlara göre aşırıya kaçmadan düzenli kahve kullanan kişilerde şeker hastalığı riski daha az olmaktadır.

4.Alzheimer ve Parkinson konusunda iyileştirici özelliğe sahip olması

Alzheimer İyileştiririci

Kahvenin içerdiği yüksek kafein sayesinde zihni canlandırdığı ve konsantrasyonu arttırdığı zaten yaygın olarak bilinen bir gerçektir. Bunun bilinmeyen tarafı ise yaşlılarda hafızayı güçlendirdiği ve bu vesileyle Alzheimer ve Parkinson rahatsızlıklarına iyi geldiğidir.

5.Kan dolaşımını hızlandırması

Kan Dolaşımı

Kahvenin faydaları arasında, enerji verme özelliğinden zaten bahsetmiştik. Böyle bir etkiye sahip olabilmesinin nedeni ise vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Bu şekilde daha zinde hissedebilir, yüksek tansiyonunuzu düşürebilir ve vücut sistemlerinizin her birini çok daha iyi çalışır hale getirebilirsiniz.

6.Felç riskini azaltması

Felç Riski Azaltıcı

Felç, günümüzün en ölümcül hastalıklarından biridir. Felç oluşumunun nedeni ise beyne giden kan damarlarından birinin tıkanmasıdır. Kahvenin kan dolaşımını hızlandırmasından bahsetmişken felç riskini azaltmasını atlayamazdık!

7.Migren ağrıları riskini azaltması

Migren Ağrısı

Migren ağrılarının ne kadar korkunç olabileceğini bilen bilir. Henüz yüzde yüz tedavisi bulanamayan bu hastalığa ancak iyi gelebilecek birkaç yöntem geliştirilmiştir. Kahvenin vücudumuzdaki kan dolaşımını hızlandırdığı ve kasların gevşemesine yol açtığı için migren ağrılarına yakalanma riskini azalttığı söylenir.

8.Bağışıklık sistemini güçlendirmesi

Bağışıklılık Sistemi

Bağışıklık sistemi vücudumuzun en önemli lütuflarından biridir. Bu şekilde hastalıkları yenebilir ve onlara karşı daha dirençli hale gelebiliriz. Kahvenin faydaları arasında bağışıklık sistemimizi güçlendirmek de bulunur.

9.Karaciğer hastalıklarına iyi gelmesi

Kahve Yararı

Güncel bilimsel çalışmaların iddia ettiğine göre kahve, karaciğere iyi gelen gıdalar arasındadır. Günde iki bardak kahve içenlerin karaciğer kanseri ve siroz gibi hastalıklara yakalanma riskinin yüzde 30 ile 40 arasında düştüğü düşünülüyor.

10.Vücudumuzu toksinlerden arındırması

Toksin Arındırıcı

Kahve günümüzün bilinen en güçlü antioksidanlarından biri olma özelliğini taşıyor. Çekirdeğinde yediğimiz yiyeceklerden aldığımız zararlı maddelerden bizi koruyan çok güçlü bir madde barındıran kahvenin birçok meyve ve sebze ile yarışabilecek faydaları bulunduğu söyleniyor.

11.Metabolizmayı hızlandırması

Metobalizma

Zayıflamak isteyenlerin yüzünü güldürecek bir neden daha! Kahve metabolizmamızı hızlandırarak yiyeceklerin daha hızlı yakılmasını sağlar ve dinlenirken bile yağ yakımını hızlandırır. Bu konuda özellikle yeşil kahve tıpkı yeşil çay gibi çok daha etkilidir.

Yazımızı okuduktan sonra canınız güzel bir kahve istediyse, “İstanbul’da En İyi Kahve İçin 8 Özel Adres” yazımızı okuyabilirsiniz. :)

Önceki YazıSonraki Yazı