Vientiane: Mekong Nehri Kıyısında Bir Başkent

Vientiane

Laos, Güneydoğu Asya ülkelerinin arasında turizmle en son tanışanlardan biri. Bu da ülkenin otantikliğini korumasını sağlamış. Vientiane garip bir şehir. Bir an turist bölgesindeki şık restoranlardan birinde şarabınızı yudumlayıp yemeğinizi yerken başka bir an toprak caddelerinde tozla, kirle baş ederken bulabilirsiniz kendinizi. Hala orijinalliğinden bir şey kaybetmemişken görmek lazım bu şehri. Peki Vientiane’a giden bir kişinin yapabileceği 11 şey nedir?

1.Mekong Nehri Kıyısında Gün Batımı İzleyin

Mekong Gün Batımı

Dünyanın en güzel günbatımı Vientiane’da mı acaba? Günbatımına yakın saatlerde tüm şehir Mekong Nehri kıyısına akın ediyor. Güneş kıpkırmızı bir şekilde Tayland üzerine batıyor. Her gün izleseniz yine de sıkılmayacağınız güzellikte bir manzara. Üstelik günbatımı saatinde nehir kenarı satıcılarla, masajcılarla doluyor. Bir yandan güneşin batışını izlerken bir yandan manikür-pedikür bile yaptırabilirsiniz.

2.Gece Pazarında Alışveriş Yapın

gece-pazarı

Güneş battıktan hemen sonra yine nehir kenarında dev bir alana gece pazarı kuruluyor. Hediyelik eşya satıcıları ve seyyar yemek tezgahları bütün alanı kaplıyor. Tüm hediyelik eşyalarınızı bu pazardan alabilirsiniz. Alışveriş sonrasında da neden bir ızgara kalamar yemeyesiniz ki?

3.National Museum’a Gidip Laos Tarihini Öğrenin

National Museum

Gezdiğiniz ülkelerin tarihini öğrenmek her zaman o ülkeyi daha iyi tanımanızı sağlar. Laos tarihi için de National Museum’a gidebilirsiniz. Müzeyi gezdikten sonra anı defterini imzalamayı ve eski yazıları okumayı unutmayın. Yıllarca Amerikan uçakları tarafından bombalanmış, günümüzde bile Vietnam Savaşı zamanından kalma bombalar yüzünden insanların canını veya uzuvlarını kaybettiği bir ülkeyi ziyarete gelen Amerikan askerlerinin pişmanlığına tanık olabilirsiniz bu yazılarda.

4.COPE’u Ziyaret Edin

cope

Laos, Vietnam Savaşı sırasında ABD tarafından “gizlice” bombalanmış bir yer, dünyada metrekare başına en fazla bombanın atıldığı ülke. Ülkenin neredeyse tamamında hala binlerce patlamamış bomba var. Bu bombalara UXO deniyor. UXO’lar temizlenmeye çalışılıyor fakat o kadar fazla bomba var ki tamamını temizlemek için onlarca yıla ihtiyaç var. Ülkede kırsalda her gün bir patlama haberi duyulabiliyor. Genellikle küçük çocuklar bombaları bulup parlak birer oyuncak sanıyorlar, oynarken patlatıyorlar veya tarlasındaki otları yakmaya çalışan bir çiftçi toprağın altında kalmış ve ateşin etkisiyle harekete geçmiş bir bombanın kurbanı olabiliyor. Ülke genelinde bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Bir de uzuvlarını kaybeden kişilere destek olan, onlara özel protezler olan bir kurum var, COPE. COPE’un merkezini mutlaka ziyaret edin. Savaşla ilgili belgesel gösterimi ve fotoğraf sergisi var. Bomba örneklerini de görebilirsiniz burada. Ücretsiz gezilen bir yer ama destek olmak isterseniz çıkışta dükkanlarından ufak tefek alışveriş yapabilirsiniz.

5.That Dam’ı Görün

Tat-Dam

Vientiane’da yaşadığına inanılan yeşil başlı ejderin evi olarak kabul edilen, 16.yy’dan kalma bir stupa. Şehrin merkezinde yer alıyor. Etrafında Fransız hakimiyetindeki dönemden kalma yapıları da görme şansınız var.

6.Tapınak Gezisi Yapın

Tapınak

Laos çok kuvvetli bir Budist kültürüne sahip. Vientiane’da pek çok Budist tapınağı var. Sıkılana kadar tapınak gezebilirsiniz. Hele ki daha önce Budist tapınağı görmediyseniz size çok ilginç gelecektir.

7.Bisiklet Kiralayıp Şehri Keşfedin

Vientiane bisikletle çok rahatlıkla gezilebilecek bir şehir. Bu şekilde hem şehir içindeki atraksiyonları yorulmadan gezebilir hem de turistik bölgelerden uzaklaşıp arka sokakları keşfe çıkabilirsiniz. Ana caddelerden bir kaç metre uzaklaşınca şehir bir anda kırsala dönüyor. Toprak yollar, köy evleri, tarlalar. Mutlaka bu şehrin bu yönünü de görmeniz lazım. Gerçek Laos biraz da ara sokaklarda aslında.

8.Patuxai’den Şehre Bakın

Patuxai

Vientiane’a tepeden bakmak isterseniz Arc de Triumph benzeri Patuxai’ye çıkın. Burası Fransızlara misilleme olarak inşa edilmiş bir yapı. Amaçlarında pek başarılı olamayıp dev bir beton yığını yaratmışlar.

9.Batik Yapmayı Öğrenin

Batik

Laos savaşın ve bombaların etkilerini hala atamadığı için çok fakir bir ülke. Başta Japonya ve Kore olmak üzere pek çok ülke Laos’a destek veriyor. Sadece maddi destekte bulunmuyorlar, meslek edindirmek için okullar, enstitüler de açıyorlar. Bu okullardan birinde de dokuma ve batik yapılıyor. Okula gittiğinizde ufak bir ücret karşılığında batik yapmayı öğreniyorsunuz. Yaptığınız şalı da hatıra olarak yanınıza alabiliyorsunuz.

10.Buddha Park’a Gidin

Buddha Park

Şehir merkezinin biraz uzağında, Tayland sınırına yakın bir yerde Buddha Park’I ziyaret edin. Dev heykelerle dolu bu parkta her bir heykel birbirinden enteresan. Bazılarının içine girebiliyor, üstüne çıkabiliyorsunuz.

11.Beer Lao’nun Tadına Bakın

Bira seven biriyseniz Beer Lao’nun tadına bakmadan dönmeyin. Dünya üzerinde ne kadar çok yerde pirinç birası bulabilirsiniz ki?

Vientiane hakkındaki görüşlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

Bir diğer başkent Hanoi’de yapılabilecek 11 şeyi okumak için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı