İstanbul Dondurma Dükkanları

Tüm yemekleri kaldırın bir tek dondurma kalsın. O yeter bize! Bu yazımda sütün en güzel hali, en ferah tatlı olan dondurmayı İstanbul’da yemeyi sevdiğim yerleri paylaşıyorum. Yaz kış aklınızdan çıkmasın, sofralarınızdan ve midenizden eksik olmasın! Özellikle sıcak havalarda canı tatlı çekenlerin ferahlamak için ilk tercih ettiği şeydir dondurma. İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşayanlar için dondurma yapan en güzel adresleri sıraladık. Karşınızda İstanbul dondurma dükkanları listemiz!

1.Yaşar Usta, Bostancı & Bağdat Caddesi & 4. Levent

Yaşar Usta

Meyveyi sevmeyen yoktur. Çileği sevmeseniz şeftaliyi, şeftaliyi sevmeseniz kavunu… İlla ki seversiniz bir tanesini. Peki ya sorbe? Sorbe aslında Türkçe’de “şerbet”ten geliyor. Doğu medeniyetlerinden ferahlamak için içilen şerbet özellikle Osmanlı döneminde farklı geleneklerle eşleştirilmiş. Hatta Avrupa’ya Osmanlı’dan yayılmış. İngilizce ve Fransızca’da “Sorbet” olarak geçen sorbe ise meyve püresi ve soğumuş şerbetin karıştırılıp dondurulmasıyla elde edilen serinletici tatlıya verilen isim. Dondurmanın aksine sorbenin içinde süt bulunmuyor. Yani bir nevi soğuk meyvedir aslında. Evde kendiniz bile sevdiğiniz meyveleri püre haline getirip sorbe yapabilirsiniz. Tabi Yaşar Usta gibi lezzetli sorbeler yapan bir yere gitme şansınız varsa evde yapmaya gerek bile yok. Çünkü burası gerçekten bu işin ustası! Bostancı’da açılan Yaşar Usta Dondurma ve Sorbeleri bugün Bağdat caddesi ve 4. Levent’te de hizmet veriyor. Benim açık ara favorilerim kavunlu sorbe ve Antep fıstıklı çikolata parçacıklı bitter dondurma. Her gittiğinizde yeni tatlarla karşılaşmanız mümkün, zira menü mevsime – yani meyveye göre değişiyor. İyi ki varsın Yaşar Usta!

Adres: Erenköy Mah. Bağdat Cad. No: 348 Kadıköy, İstanbul
Telefon: 0216 624 00 40

2.Mua’ Gelatieri d’Italia, Yeniköy

Mua

Yeniköy’de cadde üzerinde bulunan bu canlı ve rengarenk mekanda sorbe ve dondurma çeşitlerini bulabilirsiniz. Öne çıkan tat olarak bitter çikolatalı dondurmayı önerebilirim. İçinde Belçika çikolatası kullanılıyor ve dolu dolu çikolatanın zevkine varıyorsunuz, mutlaka deneyin. Dizaynı pembe ve beyazlı, şirin… Yeniköy’ün kokusunu alabileceğiniz bir dondurma durağı!

Adres: Köybaşı Cad. No: 126 Yeniköy, Sarıyer, İstanbul
Telefon: 0212 299 84 84

3.Baylan, Kadıköy & Bebek

Baylan

İşte İstanbul’un tarihe tanıklık eden pastanelerinden bir tanesi! Burası neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt, 1923 yılında kurulmuş. Kurucuları Arnavutluk’tan göç etmiş. Mekanın sanat dünyasından birçok müdavimi var. Bizim sebeb-i ziyaretimiz ise meşhur tatlı Kup Griye. Bağımlısı olunacak türden bir tatlı. Bir defa yiyenin bir daha canı çekiyor. Hem ballı bademli, hem dondurmalı, hem karamelli. Daha ne olsun, siz de almaz mıydınız bir Kup Griye?

Adres: Caferağa Mah. Muvakkıthane Cad. No:19 Kadıköy, İstanbul
Telefon: 0216 346 63 50

4.Meşhur Dondurmacı Ali Usta, Moda

Ali Usta

İstanbul’un tatlı mı tatlı semtlerinden Moda’nın kalbindeki meşhur dondurmacı Ali Usta, 1969 yılından beri hizmet veriyor. İstanbul’da “Moda’ya dondurma yemeye gitme” kavramı varsa bu Ali Usta sayesindedir. Yaz – kış sadece Modalıları değil tüm İstanbulluları dondurma yemeye alıştırmış Ali Usta. Gerçek meyve ve gerçek şeker kullanılarak üretilen 40’ın üzerinde dondurma çeşidiyle tezgah göz dolduruyor. Tıkır tıkır açılıp kapanan dondurma haznelerinin kapakları arasında kararsız kalıyorsunuz. En meşhur tatlardan Santa Maria’yı, fıstıklı dondurmasını, klasiklerden sade ve çikolatayı öneririz. Külahlar taze üretiliyor, kıtır kıtır yiyebilirsiniz!

Adres: Caferağa Mah. Moda Cad. No:176/B 34710 Kadıköy, İstanbul
Telefon: 0216 414 18 80

5.Mini Dondurma, Bebek

Mini Dondurma

1968 yılından beri faaliyette olan Mini Dondurma 4 metrekarelik mekanında hizmet veriyor. Evet yanlış duymadınız 4 metrekare mekan, önünde kuyruk olunca görünmüyor bile. İçerden sürekli uzatılan külahlar içinde lezzet topları çıkıyor. Dışarda bekleyen kalabalık çoğu zaman mekanın büyüklüğünü geçiyor. Dondurmaları İtalyan tarzında yapıyorlar, mevsime ve meyveye göre dondurma çeşitleri de değişiyor. Yarım asırlık Mini Dondurma koca İstanbul’u lezzete doyuruyor.

Adres: Bebek Mah. Cevdetpaşa Cad. No 38/A Beşiktaş, İstanbul
Telefon: 0212 257 10 70

Tıpkı dondurma gibi kahvenin de özel adresleri bulunuyor. Öğrenmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı