Papatya Çayı Faydaları

Papatya Çayı Faydaları

Bitki çayı piyasasında belki de en faydalı, en lezzetli ve en sık tüketilen çayların başında geliyor, papatya çayı. Papatya çayı faydaları cildi koruması, stresi azaltması, uykuyu düzenlemesi ve regl sancılarına iyi gelmesi başta olmak üzere gerçekten de saymakla bitmiyor. Şimdi o mucizevi faydalara yakından bakma zamanı.

Papatya Çayı Faydaları

Cildinizi koruma altına alır.

Papatya çayı faydaları denince akla ilk gelen faydası cilde sağladığı iyilikler oluyor. Şişkinlik önleyici ve antioksidan zengini doğası sayesinde papatya çayı cilde doğrudan uygulandığında inanılmaz etkiler yaratıyor. Tek yapmanız gereken demlenmiş papatya çayını ılıdıktan sonra cildin sorunlu kısmına uygulamak.

Papatya Çayı Faydaları

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Enfeksiyonları uzaklaştırmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için papatya çayı bir numaralı adresiniz. Papatya çayı faydaları bağışıklık sistemini adeta yeniden canlandıran cinsten. Araştırmalara göre günde 5-6 bardak papatya çayı içmek uzun vadede daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmanıza yardımcı oluyor.

Papatya Çayı Faydaları

Regl sancılarına iyi gelir.

Papatya çayı faydaları üzerinde durduğumuzda şişkinlik ve ödem önleyici olduğundan bahsetmiştik. Vücudun özellikle su toplamaya meyilli olduğu regl dönemlerinde düzenli aralıklarla papatya çayı tüketmek şişkinliğin ve doluluk hissinin ciddi ölçüde azalmasına vesile olacaktır.

Papatya Çayı Faydaları

Stres ile baş etmenize yardımcı olur.

Filmlerde ve dizilerde ne zaman birileri strese girse figüranlardan birinin ona sıcak bir bardak papatya çayı önerdiğini hiç fark ettiniz mi? Boşuna değil; papatya çayı faydaları arasında stresi azaltıcı ve vücuttaki gerginliği dağıtıcı özelliği de bulunuyor.

Papatya Çayı Faydaları

Uyku düzeninizi iyileştirir.

Tıpkı strese girdiğinizde papatya çayı önerildiği gibi uykusuzluk sorunları çektiğinizde de papatya çayı teklifi ile karşılaşırsınız. Rahatlatıcı etkisi, kafeinsiz doğası ve yumuşak lezzeti ile uykuya dalmakta güçlük çektiğiniz geceler için birebir.

Papatya Çayı Faydaları

Diyabet hastalarına özellikle tavsiye edilir.

Papatya çayı ne işe yarar?” üzerine yapılan çeşitli araştırmalar, çayın kan şekeri seviyelerini dengelediğini ve kandaki insülin miktarını düzenlediğini ortaya çıkartmış. Başka bir deyişle papatya çayı faydaları adeta organik birer ilaç niteliğinde!

Papatya Çayı Faydaları

Saç bakımında cömertçe kullanılır.

Papatya çayını saçınıza maske olarak uyguladığınız zaman saçlarınızı daha parlak ve daha yumuşak yapmakla kalmaz, doğru teknikler uygulandığında saçlarınızın doğal bir şekilde birkaç ton açılmasına da yardımcı olur. Papatya çayı kürü, en etkili saç rengi açma yöntemlerinden sayılıyor.

Papatya Çayı Faydaları

Alerjik reaksiyonlara iyi gelir.

Her ne kadar bazı insanlar papatyanın kendisine alerjik olsa da bazen papatya çayı tam tersi etkiye girerek başka bir etmene alerjisi olan insanlarda oluşan yan etkileri yumuşatmaya yardımcı olabiliyor. Buna özellikle böcek ısırıkları ve tozdan oluşan alerjik kaşıntılar dahil.

Papatya Çayı Faydaları

Mide sorunlarını düzene sokar.

Gelelim heyecanla beklediğiniz o soruya: Papatya çayı zayıflatır mı? Mide bulantısı, kabızlık, şişkinlik ve benzeri mide rahatsızlıklarının azalmasında büyük katkısı olan papatya çayının zayıflamaya da etkisi yadsınamaz – tabii ki yeterli spor ve dengeli bir diyet eşliğinde.

Bitki çaylarından önce çay varmış. Karşınızda çay ile ilgili bilmediğiniz 11 gerçek!

Önceki YazıSonraki Yazı