Rönesans Dönemi Ressamları ve Eserleri

Rönesans, sözlük anlamı “yeniden doğuş” olan bir sözcüktür. Ancak Rönesans’ın insanlık tarihi ve belleğindeki yeri sadece bir sözcük ve onun sözlük anlamından daha fazlasıdır. Rönesans, Avrupa tarihinde Ortaçağ’ı takip eden dönemin adıdır. Bu dönemde, Avrupa toplumunu klasik öğretilere yeniden dönüp yorumlarken, dünyayı keşfe çıkarken, dil, kültür ve bilim alanında gelişmeler kaydederken izleyebiliriz. Köklerini İtalya’dan alan ve on dördüncü yüzyıl ile on yedinci yüzyıl arasındaki zaman dilimini kapsayan bu dönem, modern tarihe doğru bir sıçrama tahtası olarak değerlendirilir. Rönesans dönemi ressamları da bütün bu tarihsel değişimde yerlerini aldılar ve insanlığın kültür mirasına unutulmaz eserler bıraktılar. Biz de bu dönemin önde gelen ressam ve eserlerin 11 tanesini sizin için derledik. Sanatsız kalmayın; ünlü ressam isimlerinin ve ünlü ressam eserlerinin birkaç tanesini hafızanıza kaydedin!

1. Tiziano Vecellio (1488-1576)

Tizian

Çağdaşları tarafından “küçük yıldızlar arasında bir güneş” olarak çağırılan Tiziano Vecellio, nam-ı diğer Titian, mitolojik ve dini nesnelerin yanı sıra, manzara resimleri ve portreler de çizerek çok yönlülüğüyle övgüler almıştır. Bir İtalyan olan Titian’ın resim yaparken kullandığı metotlar yalnızca çağdaşlarını değil, Batı sanatının gelecek nesillerini de derinden etkilemiştir. En ünlü eseri yukarıda gördüğünüz “Assumption of The Virgin”dir ve Meryem’in göğe çıkışını anlatır.

2. Leonardo da Vinci (1452-1519)

Mona_Lisa

Ressam, mimar, müzisyen, bilim insanı, mühendis, mucit, jeolog, anatomist, botanikçi, yazar, matematikçi, heykeltıraş, haritacı… Rönesans’ın hümanist ideallerine çağdaşlarına kıyasla belki de en çok yaklaşan kişi Rönesans dönemi ressamları efsanesi Leonardo da Vinci’dir. Rönesans dönemi ressamları deyince ünlü Mona Lisa tablosuyla akıllara gelen da Vinci, dünyaya gelmiş en iyi ressamlardan ve en yetenekli kişilerden biri olarak kabul edilmektedir.

3. Sandro Boticelli (1445-1510)

Erken dönem Rönesans ressamları arasında yer alan Boticelli, bu listedeki en önemli isimlerden biri. Venüs’ün Doğuşu ve Primavera adlı eserleri hâlâ sanat ve sanat tarihi üzerine çalışan araştırmacı ve akademisyenler için birer analiz konusudur. Yukarıda gördüğünüz eseri ise “Venüs’ün Doğuşu”.

4. Hieronymous Bosch (1450-1516)

Hieronymous Bosch

En önemli Rönesans dönemi ressamlarından biri de Hollandalı Hieronymous Bosch’tur. Ahlaki ve dini kavramları ve anlatıları fantastik bir imgelem kullanarak gösteren Bosch’un hayatı hakkında pek az şey bilinmektedir çünkü ardında yazılı olarak neredeyse hiçbir şey bırakmamıştır. Yukarıda gördüğünüz ünlü resminin adı ise “Dünyevi Zevkler Bahçesi”.

5. Michelangelo (1475-1564)

Michelangelo

Batı sanatının gelişiminde büyük rol oynayan Rönesans dönemi ressamları arasında yer alan unutulmaz isimlerden biri de Michelangelo’dur. Aynı zamanda heykeltıraş, mimar, şair ve mühendis olan Michelangelo, kendisine has görkemli üslubu nedeniyle kendisinden sonra gelen pek çok ressam tarafından taklit edilmiş, Maniyerizm akımının doğuşu böyle gerçekleşmiştir. Yukarıdaki freskin adı ise, “Adem’in Yaratılışı”.

6. Raffaello Sanzio (1483-1520)

Raphael

Rönesans dönemi ressamları arasında Michelangelo ve da Vinci ile birlikte adı anılan bir ressam da Rafaello Sanzio, yani bizim bildiğimiz şekilde Rafael’dir. Kısa yaşamı boyunca pek çok nüfuzlu esere imza atan Rafael’in ünlü freski Atina Okulu’nu yukarıda görüyorsunuz.

7. Pieter Brueghel (1525-1569)

Pieter Brueghel

Hollandalı Rönesans dönemi ressamlarından biri olan Brueghel (resimlerini imzalarken Bruegel), gündelik hayatı resmetmeye adanmış en önemli ressamlardan biridir. Ağırlıklı olarak köylüleri ve onların gündelik yaşamlarını tuvale aktaran Bruegel’e bu tavrı nedeniyle “köylü” lakabı takılmıştır. Üstte gördüğünüz eserinin adı, “Köylü Dansı”.

8. Jacopo da Pontormo (1494-1557)

Floransa Okulu’nun daha sakin ve muntazam perspektif anlayışından bir kopuşu temsil eden Pontormo, belirsiz perspektif kullanımı ile figürlerin çevreyle olan katı bağlarını çözmüş, adeta yer çekimine meydan okuyan bir anlayış getirmiştir. “Potifar’a Satılan Yusuf” adlı eserini yukarıda görüyorsunuz.

9. Agnolo Bronzino (1503-1572)

Floransalı ressam Bronzino, Pontormo’nun öğrencilerinden biriydi. Eserlerinde Bronzino’nun kendisi için idol olan Michelangelo ve Rafael’in üslubundan etkiler görülür. Çıplaklık Bronzino’nun eserlerinde oldukça yaygındır. Yukarıda gördüğünüz eserinin adı, “Venus, Cupid, Folly and Time”dır.

10. Rogier van der Weyden (1399-1464)

Rogier van der Weyden

Flaman ressam Rogier van der Weyden, çizgileri ve renkleri duygusal kullanımı ile tanınmış önde gelen Rönesans dönemi ressamlarından biridir. Yukarıda gördüğünüz “Çarmıhtan İndiriliş” adlı ünlü eserini 1435 yılında Brüksel’de tamamlamıştır.

11. Jan Van Eyck (1395-1441)

Jan van Eyck

On beşinci yüzyılın en önemli Kuzey Avrupalı ressamlarından biri olarak kabul edilen Jan Van Eyck, yağlı boya ile yarattığı kusursuz eserler ile tanınır. Tasarımları ve metotları sıklıkla taklit edilen Eyck, çağının en yenilikçi ressamlarından biri olarak bilinmektedir. “Türbanlı Adam” adlı eseri Eyck’ın otoportresi olarak bilinir.

Sanatçı ruhlu kişiler için Kendin Yap sayfamızda birbirinden güzel fikirler var! Yaratıcılığınızı konuşturma vakti gelmedi mi?

Önceki YazıSonraki Yazı