Ihlamurun Faydaları

Ihlamur

Kış soğuğunun her geçen gün artarak acımasızlaştığı, kar tanelerinin yeryüzü ile buluştuğu ve sert rüzgarların içimizi üşüttüğü şu günlerde hasta olmamak yüksek oranda çaba ve korunma gerektiriyor. Atkımızı, beremizi, eldivenlerimizi takıp, en kalın kazağımızı ve montumuzu giydikten sonra dışarı çıktığımızda kendimizi soğuğa karşı kalkan almış gibi hissediyor olabiliriz. Fakat tüm bu savunma çalışmalarına rağmen o inatçı soğuklar bizi bulup bünyemize hastalık tomurcukları dikebiliyorlar. Hastalık kapmaya karşı mümkün olan en etkili savunmayı sağlamak için yalnızca dıştan değil, içten de takviye yapmak şart. Tam olarak bu noktada imdadımıza on numara beş yıldız bir bitki yetişiyor: Ihlamur! Ihlamur evleri şenlendiren, damakları lezzetlendiren ve en önemlisi virüsleri bünyemizden uzak tutan, muazzam derecede faydalı bir bitkidir. Ihlamur faydaları saymakla bitmez, ama biz yine de elimizden geleni yapıp ıhlamurun faydaları yazımızı sizinle paylaşalım. Eğer siz de kendinizi kırılgan ve hasta olacakmış gibi hissediyorsanız, geç kalmadan bu yazımızdaki tavsiyeleri uygulamaya başlayın. Çayın şifası sizinle olsun.

1. Pratik ve etkili: Ihlamur çayı

Ihlamur Çayı

Ihlamur çayı, ıhlamur bitkisinin en kolay ve pratik tüketim şeklidir. Aktarlarda bulabileceğiniz bir miktar ıhlamur ile yapacağınız sıcak bir bitki çayı, boğazınızdaki ağrının dinmesine vesile olabilir.

2. Daha da pratiği var: Poşetli ıhlamur

Ihlamur Çayı

Eğer aktardan ıhlamur satın almak için vaktiniz ve imkanınız yoksa, marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz poşet ıhlamur çayını da satın alabilirsiniz. Ancak belirtmek isteriz ki, doğal ıhlamur kaynatarak elde edeceğiniz etkiyi bu yöntem ile elde edemeyebilirsiniz.

3. Ihlamurlar altında…

Ihlamur Çayı Hasta

Ihlamur, yalnızca sizi soğuklardan korumaya yardımcı olmaz, aynı zamanda hasta olduktan sonra çok daha çabuk iyileşmenize de yardımcı olur. Düzenli olarak ıhlamur çayı tükettiğiniz takdirde hasta yatağınızdan çok daha hızlı ayaklandığınızı ve kendinizi kısa bir süre içinde daha dinç hissettiğinizi fark edeceksiniz.

4. Gelelim en önemli kısmına: Demleme

Ihlamur Çayı Demleme

Ihlamur nasıl yapılır?” ya da “Ihlamur nasıl demlenir?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Tabii ki her besinde olduğu gibi ıhlamurun da doğru bir hazırlanış şekli vardır. Ihlamur çayı hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, ıhlamurun uzun süre demlenmesi ve bu vesileyle barındırdığı vitamin ve mineralleri suya bırakmasıdır.

5. Ocakta ıhlamur kaynatmak mı? Asla!

Ihlamur Çayı

Ihlamur çayı demlemek ile ilgili bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta da, ıhlamur bitkisini ocakta kaynatmamanız gerektiğidir. Eğer ıhlamur bitkisini uzun süre ocaktaki ateşte tutarsanız, şifasını kaybetme riski yaratırsınız. Bu nedenle ıhlamur çayı demlemenin en doğru yolu, bitkiyi küçük bir çaydanlığa yerleştirdikten sonra üzerine sıcak su ekleyerek demlenmesini beklemektir.

6. Yardımcı oyuncular devreye girsin

Ihlamur Çayı Bal Limon

Tabii ki assolist olan ıhlamur bitkisinin yardımcı vokalleri ve dublörleri de mevcut. Önce vokallerine yakından bakalım, yazımızın ilerleyen kısmında dublörlerine de değineceğiz. Ihlamur, limon ve bal, ayrılmaz üçlü olarak bilinir ve en ufak hastalık belirtisinde şifa niyetine içilir ya da zorla içtirilir. Buradan küçükken bize zorla ıhlamur içiren ve hasta olmamızı sayamayacağımız kadar çok kez önleyen annelerimizin ellerinden öperiz.

7. Ihlamur nedir, ne değildir?

Ihlamur Çayı Bitki

Biraz da ıhlamurun geçmişinden bahsedelim. Ihlamur bitkisi, ıhlamur ağacı üzerinde yetişir ve çoğu zaman Türkiye gibi yarı tropik ve ılıman bölgelerde kök salar. Ülkemizde bir numaralı şifa kaynağı olarak tercih edilmesinin sebebine şaşırmalı, değil mi?

8. Ihlamur çayının faydaları

Ihlamur Çayı Faydaları

Gelelim ıhlamur çayının A’dan Z’ye faydalarına. Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi ıhlamur, özellikle grip, nezle gibi salgın hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Terlemeye ön ayak olduğu gibi ateşi düşürme ve öksürüğü azaltma etkilerine de sahiptir. Bununla da kalmayan ıhlamur, migren ağrısı çekenlerin ağrısını hafifletmeye de yardımcı olur.

9. Ihlamur ve arkadaşları

Ihlamur Çayı Adaçayı

Ihlamur çayının bal ve limon ile çok güzel gittiğini, bu şifa kaynağı assoliste adeta vokal yaptıklarını daha önce belirtmiştik. Vokalleri olur da, ıhlamur çayının dublörü olmaz mı? Ihlamur bulamadığınız ve dinçleşme ihtiyacı hissettiğiniz zamanlarda kuşburnu, yeşil çay, ekinezya ve adaçayı en etkili alternatifler olacaktır.

10. Bir C vitamini deposu

Ihlamur Çayı C Vitamini

Kim demiş C vitamini sadece turunçgillerde bulunur diye? Hiçbir turunçgil belirtisi göstermemesine rağmen ıhlamur, harika bir C vitamini kaynağıdır ve vücudun ihtiyaç duyduğu C vitaminini fazlasıyla giderme potansiyeline sahiptir.

11. Yan etki mi? O da ne?

Ihlamur Çayı İlaç

Kimyasal içeren ilaçların ve gıda takviyelerinin aksine, ıhlamurun kısa süreli kullanımda bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Bu nedenle ıhlamur çayını dilediğiniz zaman, dilediğiniz miktarda tüketebilirsiniz.

Biz yine de her şeyin fazlasının zarar olduğunu belirtmeden geçmeyelim ve tüm okuyucularımıza bol şifalı ve sağlıklı günler dileyelim.

Ihlamurdan bahsettik. Şimdi de adaçayının faydalarını öğrenmek ister misiniz? Sizi şu yazımıza doğru alalım.

Önceki YazıSonraki Yazı