Yeşil Çay ve Faydaları

Yeşil Çay

Kimimiz tadını sevdiğimiz için, kimimiz ise faydalarından yararlanmak için yeşil çay tüketiriz. Çin menşeili yeşil çay, başta Asya olmak üzere dünya üzerinde pek çok bölgede yaygın olarak tüketilmekte ve adeta bir alternatif tıp yöntemi olarak kullanılmaktadır. Yeşil çayın faydaları arasında yüksek tansiyonu düşürmekten kanseri önlemeye kadar pek çok yararını saymak mümkün. Bununla birlikte yeşil çay faydası itibariyle sıkça tükettiğimiz siyah çaydan daha fazla avantaj sağlar, çünkü her iki çayın işlenme yöntemleri birbirinden farklıdır. Yeşil çay işlendiği zaman bünyesinde barındırdığı mineral ve vitaminlerin çok büyük bir kısmını muhafaza eder. Bunun sonucunda da yeşil çay, maksimum oranda antioksidan barındırmaya devam ederek şifalı özelliğini yitirmez. Bu da demek oluyor ki eğer daha sağlıklı bir yaşama adım atmak istiyorsak, belki de litrelerce içtiğimiz siyah çayın yerini ufak ufak yeşil çaya bırakmamız gerekebilir. Dilerseniz yeşil çayın bu şifalı doğasına ve mucizevi faydalarına biraz daha yakından bakalım.

1. Yeşil çay diyabet hastalarına iyi gelir.

Yeşil Çay Diyabet

Yeşil çayın belki de pek çok kesim tarafından bilinmeyen bir faydasını en başta listelemek istedik. Yeşil çay, yemek sonrası kandaki şekerin artma hızını yavaşlatarak glikoz seviyelerini düzenler, bu da ani insülin artışlarını önlemeye yardımcı olur. İnsülin ile başı dertte olan diyabet hastalarına günde en az 1 fincan olmak üzere düzenli yeşil çay tüketimi önerilmektedir.

2. Son noktayı koyuyoruz: Zayıflatır. Nokta.

Yeşil Çay Zayıflama

Yeşil çay ile ilgili en sık sorulan ve merak edilen soru, “Yeşil çay zayıflatır mı?” oluyor. Cevabı ise herkesi sevinderecek cinsten: Yeşil çay, vücuttaki yağların emilimine yüksek oranda yardımcı olarak metabolizmayı hızlandırır. Yeşil çay içerisinde bulunan polifenol isimli madde, yağ oksitleme seviyelerini yoğunlaştırır ve bu vesileyle kalori yakımı sağlar. Düzenli olarak yeşil çay tüketimi rejim sırasında kilo vermeye büyük katkı sağlar. Kalori demişken, “Yeşil çay kaç kalori?” diye merak eden okuyucularımızı da hemen aydınlatalım: Sıfır, sıfır, sıfır!

3. Kalp hastalıklarına iyi gelir.

Yeşil Çay Kalp

Bilim adamları yeşil çayın insan vücudundaki kan damarları ile uyumlu bir şekilde çalıştığını ve damarların gerilmesini önleyerek tansiyon dengesizliğine karşı daha dirençli olmalarına yardımcı olduğuna inanıyor. Tansiyon dengesizliği ise majör kalp rahatsızlıklarının bir numaralı düşmanı olarak görünüyor.

4. Kolesterol seviyelerini düzenler.

Yeşil Çay Kolesterol

Buradan bir kez daha anlıyoruz ki, gerçekten de yeşil çay zayıflatır. Bildiğiniz üzere kolesterolün çeşitleri vardır ve vücutta bir miktar da olsa yararlı kolesterol bulunması gerekir. Yeşil çay, kandaki kötü huylu kolesterolü azaltarak onun yerini iyi ve faydalı kolesterole açar.

5. Diş çürümesi sıkıntınız mı var? Çözüm tabii ki yeşil çay.

Yeşil Çay Diş

Çeşitli bilimsel araştırmalar, yeşil çayın içinde bulunan kateşin isimli kimyasal antikosidanın özellikle diş çürümesine yol açan bakteri ve virüsleri öldürmekte çok etkili olduğunu kanıtlamış. Bununla birlikte aynı antioksidan, boğaz enfeksiyonlarına yol açan mikropları öldürmekte de oldukça etkiliymiş.

6. Depresyonun tek ilacı antidepresanlar değil.

Yeşil Çay Depresyon

Çoğunlukla fizyolojik ve biyolojik faydalarını saydığımız yeşil çay aslında ruhumuza ve maneviyatımıza da olumlu etki eder. Düzenli olarak yeşil çay tüketimi bunalımı ve depresif ruh halini sizden uzak tutar.

7. Yeşil çay aynı zamanda cilde de iyi gelir.

Yeşil Çay Cilt

Yeşil çayın cildinize olumlu etki göstermesi için onu harici olarak tüketmenize gerek yok. Her zaman yaptığınız gibi düzenli olarak yeşil çay demleyip tükettiğiniz takdirde çayın antioksidan etkisi devreye girer ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Dilerseniz şifalı bitkilere kaldığımız yerden devam edelim. Ihlamurun faydaları ile ilgili yazımızı okumaya ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı