2018 Kış Olimpiyatları

Dünyanın en iyi atletleri, olimpik yıldızlar ve kış sporları tutkunları, 2018 Kış Olimpiyatları için geri sayıma başladı. Pyeongchang’de düzenlenecek olan 23. Kış Olimpiyat Oyunları ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda derledik.

2018 Kış Olimpiyatları Ne Zaman Başlıyor?

Yarışlar 8 Şubat 2018 Perşeme günü başlayacak ve 25 Şubat’a kadar devam edecek. Olimpiyat açılış töreninin ise yarışmaların başlangıcını takip eden gün gerçekleştirilmesi planlanıyor.

2018 Kış Olimpiyatları Nerede Düzenleniyor?

Bu yıl kış olimpiyatları Güney Kore’nin Pyeongchang şehrinde düzenleniyor. Pyeongchang, bundan önce iki kez olimpiyat şehri olmak için yarışmış, ancak her ikisinde de kaybetmişti. Bu sefer rakipleri Fransa’nın Annecy şehrini ve Almanya’nın Münih kentini de geride bırakarak birinciliğe kavuşmuş oldu. Pyeongchang, ülkenin başkenti Seoul’den yaklaşık 130 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

2018 Kış Olimpiyatları

kaynak: http://abcnews.go.com/

Olimpiyat açılış ve kapanış seramonilerinin Pyeongchang Olimpik Stadyumu’nda gerçekleşmesi bekleniyor. Alan toplamda 35,000 kişilik kapasiteye sahip. Bununla birlikte diğer yarış alanları, bu stadyumun en fazla 30 dakika araba mesafesinde yer alıyor. Pyeongchang Olimpik Köyü toplamda 3,894 atlete ve takım yetkilisine ev sahipliği yaparken ikinci konaklama alanı olan Gangneung Köyü ise 2,900’den fazla personelin konaklamasına olanak sağlayacak.

Belirtmekte fayda var: Güney Kore, tarihinde ikinci kez Olimpiyat Oyunları‘na ev sahipliği yapıyor. Bundan önce 1988 yılında Yaz Olimpiyatları, başkent Seoul’de düzenlenmişti.

Hangi Spor Dalları Bizi Bekliyor?

2018 Kış Olimpiyatları toplam 15 farklı spor disiplininde 102 etkinliğe sahne olacak. Spor dallarının arasında Bobsley, körling, snowboard, kayakla atlama ve artistik patinaj yer alıyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 2018 Kış Olimpiyatları’na birkaç yeni spor disiplini de eklemiş. Bunların arasında serbest kayak, karışık çiftli curling ve “Big Air” adı verilen, öncelikli ölçütün yükseklik olduğu bir snowboarding dalı var.

Kış Olimpiyatları

Rusya Neden Oyunlardan Men Edildi?

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, geride bıraktığımız yılın Aralık ayında Rusya’nın ulusal Olimpiyat komitesini 2018 Kış Olimpiyatları’ndan men ettiğini açıklayarak spor dünyasında büyük ses getirmişti. Yasağın sebebi, Rus atletlerin dahil olduğu doping skandalının ülke yetkilileri tarafından üstünün örtülmesi çabalarıydı. Bazı Rus atletlerin tarafsız Olimpik bayrak altında yarışma katılmasına izin verileceği biliniyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, konu ile ilgili yayınladığı raporda Kremlin Sarayı’nın doping kullanımı ve örtbası ile ilgili herhangi bir bilgisi olduğuna dair bir kanıt bulunamadığını, ancak daha önce yapılan doping araştırmalarının doğruluğunun kanıtlandığını söyledi. Yapılan bu araştırmalar, Rusya’nın yıllar boyu yüzlerce atletine doping teşviği verdiğini öne sürüyordu.

Madalyalar Nasıl Olacak?

Güney Koreli tasarımcı Lee Suk-woo, 2018 Kış Olimpiyatları için özel olarak madalya tasarladı. Ağaç gövdelerinden ilham alınarak tasarlanan madalyalar, dinamik ve diyagonal çizgilerden ve kabartılı Olimpiyat halkalarından oluşuyor.

2018 Kış Olimpiyatları

kaynak: http://abcnews.go.com/

Madalyaların bağlı olduğu kurdele ise geleneksel Güney Kore kumaşı olan “Gapsa” kumaşından yapıldı. Altın madalyanın ağırlığı 586 gram iken oyunların resmi sitesindeki rakamlara göre 2018 Kış Olimpiyatları için toplamda 259 adet madalya üretilmiş.

2018 Kış Olimpiyatları Maskotu Ne?

Bu yılki kış olimpiyatları için Güney Kore tarafından belirlenen maskot, ülke tarihinde ve kültüründe “koruyucu” olarak kabul edilen beyaz kaplan; adı ise Soohorang. Korece “koruma” anlamını taşıyan “Sooho” kelimesi, atletlere, izleyicilere ve diğer katılımcılara Pyeongchang tarafından sunulan korumayı vaat ederken “Rang”, Korece kaplan anlamını taşıyan “Hoorang-i” sözcüğünden geliyor.

2018 Kış Olimpiyatları

kaynak: http://abcnews.go.com/

Türk Sporcularımız Kimler?

2018 Kış Olimpiyatları’na ülkemizden iki sporcumuzu gönderiyoruz. Artistik buz pateni dalında buz dansı disiplininde yarışacak olan Alisa Agafonova ve Alper Uçar, 2017 Artistik Buz Pateni Dünya Şampiyonası’nda barajı geçerek olimpiyatlarda yarışmaya hak kazanmıştı.

Kış Olimpiyatları

Spor tutkunlarını heyecanlandıran tüm kış sporları burada!

Önceki YazıSonraki Yazı