Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

yürüyüş yapmanın faydaları

Yürüyüş yapmak hemen herkesin faydalanabileceği sportif bir aktivitedir. Yürüyüş yapmanın faydaları arasında hem mental hem de fiziksel etkiler bulunur. Her mevsimde ve her ortamda yürüyüş yapabilirsiniz. Kış aylarında öğle saatlerinde güneşin yalancı sıcaklığı altında nispeten soğuk bir havada yaptığınız yürüyüşün ardından sevdiğiniz, sıcacık bir yere girip içinizi ısıtacak bir kahve içmek mutlaka sizi mutlu eder. İlkbaharda doğa yeni bir doğuma uyanırken, yeni çiçek açan ağaçların ve bir daldan bir dala neşe içinde sıçrayan kuşların cıvıltıları altında yapacağınız bir yürüyüş, sizi de yeniden doğmaya, hayatınızda bir şeyleri değiştirmeye ve kendinizi bulmaya iter. 

Yaz sıcağında kavurucu güneşin altında tempolu yürüyüş sonrasında alacağınız serin bir duş, güne güzel ve enerjik başlamanız için harika bir adım olur. Sonbaharda yollara dökülen yapraklara basarak, belki hafif çiseleyen bir yağmurun altında yürümek ne kadar huzur vericidir, hiç fark ettiniz mi? 

Yürüyüşün faydası hakkında birçok araştırma mevcuttur ve bu faydayı artırmak için çok çeşitli spor ekipmanları geliştirilmiştir. Adımlarınızı sayan adımsayar çeşitleri sayesinde günde kaç adım attığınızı ve kaç kalori yaktığınızı görebilir aynı zamanda bunu bir motivasyon aracı olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca nabız ölçer sporcu saatleri ile de nabzınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Günlük 10.000 adım challenge birçok insan tarafından gerçekleştirilmektedir. Siz de denemeye ne dersiniz? 

yürüyüş yapmak

Yürümek Ruhu Doyurur 

Yürüyüş yapmanın vücuda faydaları yanında mental faydaları da çokça bulunur. Upuzun bir sahil şeridinde sabahın sakin saatlerinde yürüyüp iyice yorulduktan ve acıktıktan sonra, köşedeki simitçiden alından bir simitle bankta yapılan mütevazı bir kahvaltının yerini bazen çok az şey tutar. Şehrin gürültüsünden sıyrılarak gittiğiniz bir ormanda yürümek kadar keyif veren az şey bulunur. Yürüyüş yapmak, zamana ve mekâna göre de farklı etkilere sahip olabilir. Değişmeyen etkisi ise ruhu doyurmak ve kişiyi rahatlatmaktır. 

Yürürken zihniniz tüm sıkıntılardan arınır ve stresten uzaklaşır. Gün içerisinde düşünmek için vakit ayırabileceğiniz bir alan oluşturur. Yürüyüş sırasında ve sonrasında salgılanan hormonlar sayesinde kendinizi daha mutlu ve pozitif hissedersiniz. Düşünme, anlama, hatırlama gibi kabiliyetlerinizi geliştirmenizi sağlar ve ileriki yaşlarda alzheimer gibi hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olur.

hiking

Farklı Rotalar Keşfetmenizi Sağlar 

Şehrin gürültüsü, kalabalığı ve kirliliği içerisinde yürüyüş yapmaktan sıkılanlar, doğanın kollarına koşar. Son zamanlarda oldukça gelişen ve çeşitlenen hiking ve trekking aktiviteleri sayesinde, yürüyüş artık sadece yürümekten çıkarak farklı rotları keşfetmek ve doğada olmak için bir araç haline geldi. 

Hiking, günübirlik doğa yürüyüşleri olarak tanımlayabileceğimiz bir arınma gezisi aslında. Hiking rotaları daha önce zaten birileri tarafından kullanılmış ve sonrakiler için işaretler bırakılmış, kısmen kolaylaştırılmış parkurlardan oluşur. Yanınıza alacağınız az bir malzemeyle tamamen doğanın kollarında geçireceğiniz birkaç saat ile şehrin stresinden arınabilirsiniz. Sağlam bir sırt çantası ve rahat trekking ayakkabıları bu alanda en çok ihtiyaç duyacağınız ürünler arasında yer alır. Ülkemizde çok güzel hiking ve trekking rotaları bulunur. Bulunduğunuz şehirdeki rotaları araştırıp yürüyüş alışkanlığınızı farklı bir boyuta taşırken yeni yerler keşfedebilirsiniz.

yürüyüş faydaları

Düzenli Yürüyüş Yapmanın Yararları

“Yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir?” sorunu merak edenler için, yürüyüşün vücudunuza katkılarını derledik.

 • Metabolizmayı hızlandırarak dinlenirken dahi yağ yakmanızı sağlar ve bu sayede kilo vermenize yardımcı olur.
 • Kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olarak yüksek kolesterolü önler. 
 • İnsülin direncini düzenleyerek şeker hastalığının önüne geçer.
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayarak özellikle bağırsakların çalışmasını destekler. Bu sayede sindirim sistemi hastalıklarına yakalanma riskini düşürür.
 • Tüm vücut kaslarının çalışmasını sağlar. Aktif olarak çalışan bacak ve kalça kaslarını güçlendirir.
 • Kemiklerde dayanıklılığı artırarak kırılma gibi risklere karşı korur. 
 • Özellikle kadınlarda görülen kemik erimesi hastalığının önüne geçilmesine yardımcı olur. 
 • Kemik erimesi olan hastalarda tedaviye destekleyici bir unsur olarak katkı sağlayarak hastalığın seyrini yavaşlatır. 
 • Kalp hacmini artırarak daha fazla kan pompalamasını sağlar.
 • Yürüyüş esnasında alınan temiz oksijen sayesinde akciğer hacmini genişletir. 
 • Kandaki oksijen miktarını artırır.
 • Yapılan araştırmalar düzenli yürüyüş yapmanın kalp hastalıklarına bağlı ölümleri %40 oranında azalttığını göstermektedir.
 • Düzenli yürüyüş, vücutta doğal yollarla ağrı kesici kimyasalların salınımına yardımcı olarak migren ve baş ağrısı gibi kronikleşmiş hastalıklarınızın hafiflemesine yardımcı olur.
 • Karaciğerin atık maddelerin vücuttan daha rahat uzaklaştırmasına yardımcı olur.
 • Yüksek tansiyonu düşürerek daha sağlıklı bir kan basıncı değerine sahip olmanızı sağlar.
 • Vücuttaki fazla yağ oranını düşürmek her gün yürüyüş yapmanın faydaları arasındadır.
 • Eklem ve kaslarınıza esneklik kazandırır. 
 • Kronikleşmiş ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olur.
yürüyüş

Yürüyüş Yapmak Kilo Verdirir mi? 

Kilo vermek için birçok yöntem bulunur. “Yürüyüş yapmak kilo verdirir mi?” sorusu ise çoğu kişi tarafından merak edilir. Doğru ve kalıcı kilo vermek tek bir yöntemle pek mümkün değildir. Örneğin, yalnızca diyet yaparak kilo vermek bütünüyle sağlıklı değildir. Detoks şeklinde uygulanan hızlı kilo verme yöntemleri ne yazık ki kalıcı değildir. Spor salonlarında yapılan ağır antrenmanlar yeme düzeninizi koruyamadığınız sürece istediğiniz sonuca ulaşmada etkili olmayacaktır. Yürüyüş yapmak da bunlar gibidir. Düzenli olarak yürüyüş yapmak kilo vermenize yardımcı olur. Ancak yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca yürüme şekliniz ve süreniz de kilo vermeniz konusunda büyük etkiye sahiptir. 

Tempolu bir yürüyüş yakalamadığınız sürece yürümeniz yeterince efektif olmaz. Tempolu yürüyüş için belirli bir nabza ulaşmalı ve bu nabzı yürüyüş boyunca korumalısınız. Durmak, yavaşlamak ve dinlenmek alacağınız etkiyi azaltır. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz sürece evet, düzenli yürüyüş yapmak kilo vermenize yardımcı olur. 

Yürüyüş yapmanın faydaları arasında metabolizmayı hızlandırıp yağ yakması bulunur. Bu sayede yediklerinizi daha çabuk sindirebilir ve yürüyüş sırasında ve sonrasında yağ yakabilirsiniz. 

Bu noktada akıllara “yürüyüş yapmak kaç kalori yaktırır?” sorusu gelebilir. Bu cevap yürüyüşün temposuna, zamanına ve kilonuza göre değişkenlik gösterir. Örnek vermek gerekirse, 60 dakikalık bir yürüyüşü ele alalım. Orta tempoda 60 dakika yürüyen 50 kilo biri ortalama 180 kalori, 60 kilo biri 214 kalori, 70 kilo olan biri 250 kalori, 80 kilo olan biri 286 kalori, 90 kilo olan biri 321 kalori, 100 kilo olan biri ise 357 kalori yakabilir. Temponuzu artırarak bu kalorileri de artırmanız mümkündür. 

“Yürüyüş yapmak göbek eritir mi?” ve “Yürüyüş yapmak bacakları inceltir mi?” sorularınızın cevabı yaktığınız kaloriye ve yeme düzeninize bağlıdır. Kilonuza göre yeterli kaloriyi yakarsanız incelirsiniz çünkü yürüyüş yapmak tüm vücudu çalıştıran bir aktivitedir.

Bu alanda, doğru ekipman ve kıyafet seçimi de yüksek önem taşır. Özellikle uzun süreli yürüyüşlerde doğru spor giyim ve yürüyüş ayakkabısı modeline sahip olmak daha rahat hareket etmenize olanak tanır. Kilo verme amacıyla çıktığınız yürüyüşleri ideal sürelerde tutmak amacıyla tercih edeceğiniz doğru ekipman, sağlıklı bir vücuda kavuşmanız için atmanız gereken önemli adımlar arasında yer alır.

hamileyken yürüyüş yapmak

Hamileyken Yürüyüş Yapmak Sağlığa Yararlı mı?

Hamilelik annelerin hareketlerini kısıtlayabilir. Buna karşılık annenin kendi sağlığı ve bebeğinin sağlığı için hareket halinde olması oldukça önemlidir. Hareket halindeki bir anne, bebeğinin alması gereken kilo dışında kendi bedeninde fazladan kilo birikmesinin önüne geçer. Aktif olarak hareket eden annelerin doğumlarının da daha kolay gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Ağır sporlar yapmak bebeğin sağlığı için zararlı olabilir, bu konuda mutlaka doktora danışmak gerekir.

Yürüyüş ise son derece konforlu ve hafif bir hareket şekli olur. Eğer gebelikte düşük, kanama ve erken doğum riski taşımıyorsanız yürüyüş yapmak hem anne için hem bebek için çok faydalıdır. Hamilelikte yürüyüş yapmanın faydaları arasında kan dolaşımını düzenlemek bulunur. Yürüyüş sırasında oksijene doyan akciğer sayesinde hem bebeğinize hem size daha temiz bir kan ulaşır. Bu da bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Anneler hareket halinde kendilerini daha iyi hisseder ve vücutlarında biriken ödemi daha kolay bir şekilde atarlar.

Yürüyüş yapmanın faydaları konusu ilginizi çektiyse “Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı?” yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz!

Önceki YazıSonraki Yazı