23 Nisan Özel: Pandemi Döneminde Çocuklar için Aktiviteler

COVID-19 salgını ile hayatımıza dahil olan pandemi dönemi, evde kalma ve sosyal mesafeyi koruma gerekliliklerini beraberinde getirdi. Özel günleri okullarda, bahçelerde, sokaklarda coşkuyla kutladığımız günlere sağlığımız için ara vermemiz gerekiyor. Tüm çocukların heyecanla beklediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da bu yıl pandemi sebebi ile evde kutlanacak. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bu sevinçli bayramın hakkını vermek için evde de olsa çocuklara çeşitli aktiviteler, online etkinlikler ve oyunlar hazırlanabilir. Çocuklarla evde yapılacak etkinlikler ile bu yılki Çocuk Bayramı’nı evde ailenizle kutlayabilirsiniz. 23 Nisan özel etkinlikleri hazırlayarak pandemi dönemine uygun bir şekilde bayrama hazırlık yapabilirsiniz.

Seçili Spor Ürünlerinde 23 Nisan’a Özel İndirimler‘den faydalanarak çocuğunuz için bayram hediyesi seçebilir ya da 23 Nisan Kutlamaları için organizasyon ürünlerine ve armağan seçeneklerine de göz atabilirsiniz.

Toplu etkinliklerin yasaklanması, okulların kapanması ve sokağa çıkma yasağının olması gibi durumlar, her yıl sevinçle kutlanan bayramın daha coşkulu bir şekilde kutlanmasına engel olamaz. Çocukların neşesi ve büyüklerin desteği ile pandemi döneminin olumsuzlukları 23 Nisan’da geride kalacak! 

23 nisan kutlamaları

Evde 23 Nisan Nasıl Kutlanır?

23 Nisan’ın yaklaşmasıyla birlikte çocuklar ve ebeveynler evde nasıl kutlama yapabileceklerini düşünmeye başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin de açılış yıldönümü olması sebebi ile yüksek öneme sahip bu özel gün, pandemi dönemine rağmen çeşitli çocuk etkinlikleri ile evden coşkuyla kutlanabilecek. 

Bu gün için hazırlanacak olan online etkinlikleri takip ederek yarışmalar, gösteriler, müzikler, tiyatrolar, çizgi filmler ve daha birçok programlar ile tüm gün evde bayramın coşkusu hissedilebilir. Televizyonda ve internette yayınlanacak olan bayram kuşakları, evlerinizi kutlamalar yapılan okul bahçelerine dönüştürür. 

“Evde 23 Nisan nasıl kutlanır?” sorusu öncelikle ebeveynlerin akıllarında belirir. Pandemi döneminde çocuklarıyla birlikte evde bu bayramı nasıl kutlayacaklarını düşünmeye başlayan ebeveynler, araştırmalarına çocuk aktiviteleri ve çeşitli oyunlarla devam eder. Öncelikle ebeveynlere çocuklarına bu günün anlam ve önemini anlatma gibi çok önemli bir sorumluluk düşmektedir. 23 Nisan’ın neden önemli olduğunu, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün bu günü çocuklara nasıl armağan ettiğini ve neler yaptıklarını anlatmaları gerekir. 

Dahası, ailelerin birlikte keyifli vakit geçirmesine de önayak olan bu özel gün, aile için iletişimi artırırken pandemi endişesini de azaltabilir. Evde güvenli ve sağlıklı bir şekilde 23 Nisan’ı kutlamak hem eğlenceli olabilir hem de unutulmaz anılar biriktirmenize imkan tanıyabilir. Çocuk Bayramı’nda evde oynanan çocuk oyunları ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

23 nisan çizimi

Çocuklarla Evde Yapılabilecek Aktiviteler

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklarla evde yapılabilecek etkinlikler bayramın coşkusunu evde de hissedebilmenizi sağlar. Pandemi sebebi ile sağlığınızı korumak için evde kalmak zorunda olup toplu alanlarda etkinliklere katılamasanız da evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler ve online etkinliklerle bayramın keyfini evinizde de çıkarabilirsiniz. 

Eğitimin de uzaktan sürdüğü bugünlerde çocuklara unutamayacakları anlar yaşatmak isteyen ebeveynler için bu bayramda evde yapılabilecek aktiviteler ve evde çocuk oyunları listesi derledik. Siz de mutlaka göz atın!

Atatürk ve çocuk
 • Atatürk köşesi hazırlayarak bu bayramı çocuklara armağan eden Başkomutan Atatürk’ü saygıyla yad edebilirsiniz. Bu köşeye Atatürk’ün resmini, bayrakları ve bugüne özel olarak çizilen resimleri koyabilir, bayram kıyafetlerinizle birlikte bu köşede güzel bir fotoğraf çekilebilirsiniz. Anlamlı bir hatıra olarak saklayacağınız bu fotoğrafı çerçeveletip evinizin en güzel köşesine koyabilir, evde hep birlikte kutladığınız bu 23 Nisan’ı unutulmaz hale getirebilirsiniz. 
 • Birlikte okuyup söyleyebileceğiniz şiir ve şarkılar ezberleyebilirsiniz. Günlük programınıza şiir okuma aktivitesi ekleyerek eğlenceli bir yarışma düzenleyebilir, en güzel şiir okuyanı ailecek yaptığınız oylama ile seçebilirsiniz. Ailecek bayram şarkısı söylerken kayıt altına aldığınız videoyu sevdiklerinize göndererek mutluluğunuzu paylaşabilirsiniz.
 • 23 Nisan, çocukların bayramı olduğu için bugün onların istediği bir rolü oynamalarına izin verebilirsiniz. Gelecekte olmak istedikleri mesleği canlandırdıkları ve gelecek hayallerini detaylı bir şekilde anlattıkları bir tiyatro kurgulayabilir, gardroplarında yer alan kıyafetlerle bu mesleğe uygun kostümler hazırlayarak bu aktiviteyi daha eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz. 
 • Çocuklarla birlikte sohbet eşliğinde belirleyeceğiniz geleneksel bir folklor oyunu için bayram gelmeden hazırlıklara başlayabilirsiniz. İnternetteki videolardan yardım alarak kısa bir folklor gösterisi hazırlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Evdeki imkanlarla hazırlayacağınız geleneksel kostümleri giyinerek tüm aile üyeleri önünde gerçekleştirecekleri bu oyun için onu destekleyebilirsiniz. Bayram günü aile üyelerine verecekleri bu küçük gösteriyi kayıt altına alıp bu güzel anı kalıcı hale getirebilirsiniz. 
türk bayrağı çizimi
 • Bayramların olmazsa olmazı bayrakları bu yıl hep birlikte yapabilir, evinizin her köşesini ay yıldızla süsleyebilirsiniz. Kırmızı ve beyaz karton, yapıştırıcı, makas, simli kağıtlar ve renkli kalemler ile çocukların eğlenerek yapabilecekleri bayraklar, farklı boyutlarıyla evinizin kapılarını ve duvarlarını süsleyebilir.
 • Nerede olursanız olun birlik ve beraberlik duygularını daima hissedeceğinizi bir kere daha hatırlatacak olan resmî gösterileri, ailecek televizyondan izleyebilirsiniz. İstiklal Marşı okunurken hep birlikte ayağa kalkıp ya da balkona çıkıp büyük bir sevinçle eşlik edebilirsiniz. 
 • Geleneksel bir oyun olan Karagöz ve Hacivat’ı evde de canlandırabilirsiniz. Renkli kağıtlar, kartonlar ve boyalardan yardım alarak hazırlayacağınız kuklaları ince bir perde ardında oynatarak çocuklara gölge oyunu hakkında bilgiler verebilirsiniz. Çocukların da kuklaları oynatmalarına izin vererek hayal güçleri doğrultusunda hikayeler yazıp oynamalarını keyifle seyredebilirsiniz. Ailecek kahkahalar eşliğinde izleyeceğiniz gölge oyununu çocuk bayramı için bir gelenek haline getirebilirsiniz.
 • Mutfakta vakit geçirmeyi seven çocuklar için bugün mutfakta şef olmalarına izin verebilirsiniz. Birlikte bir pasta tarifi seçip o güne özel bayram pastası hazırlıklarına başlayabilirsiniz. Sizin kontrolünüzde yapacağı bayram pastasını yaparken çok eğleneceksiniz. Renkli bayram pastanızın tadına ailecek bakabilirsiniz.
 • Evinizde balonlar varsa süsleme için bu balonlardan yardım alabilirsiniz. Dilerseniz bazı balonları şişirdikten sonra onları birer dilek balona dönüştürebilirsiniz. Çocukların dileklerini balonların üzerine keçeli kalem ya da tahta kalem ile yazmalarına izin vererek balkondan gökyüzüne bırakırkenki mutluluklarını gözlerinin içinde seyredebilirsiniz. 
 • Beyaz bir kağıdın kenarlarını diledikleri gibi süslemelerini isteyebilir ardından bu kağıda İstiklal Marşı’nı yazarak evde istedikleri bir köşeye asmalarını söyleyebilirsiniz. Bu etkinliği birlikte yapabilir, sohbet ederek İstiklal Marşı hakkında onlara bilgiler verebilirsiniz. Ardından tüm aile üyelerine yazdıkları bu marşı sesli bir şekilde okumalarını rica edebilirsiniz.
 • Çocukların sevdiği çizgi film ya da çocuk filmlerinden açarak ailecek film saati yapabilirsiniz. Mısır patlatabilir, odayı süsleyebilir, içecekler hazırlayabilir, evi gerçek bir sinema salonuna dönüştürebilirsiniz. Film sonrasında favori şarkısını açarak dans edebilir, bugünün çocukların bayramı olduğuna ve en çok onların eğlenmeyi hak ettiklerine değinebilirsiniz. 
 • Pandemi dönemi sebebi ile bu bayramda arkadaşlarıyla buluşamayan ve bayramı birlikte kutlamayan çocukları ayarlayacağınız sürpriz görüntülü arama toplantısı ile mutlu edebilirsiniz. Arkadaşlarının da içinde olduğu bir grup görüntülü toplantısı planlayarak onların görüntülü ve sesli olarak konuşmalarına imkan tanıyabilir, birlikte duygu ve düşüncelerini, sevinçlerini paylaşmalarına, yaptıkları aktiviteleri anlatmalarına yardımcı olabilirsiniz. 
 • Gün sonunda ailecek bir araya gelip bu yılki 23 Nisan’ın nasıl geçtiğini ve neler hissettiğini sorabilirsiniz. Bugünü günlüğüne yazmasını isteyerek kalıcı hale getirebilirsiniz. Anne ve babalar çocuklara kendileri çocukken 23 Nisan kutlamalarında neler yaptıklarını anlatarak keyifli bir sohbetin kapılarını aralayabilir. 
Önceki YazıSonraki Yazı