Dünya Veteriner Hekimler Günü

veteriner hekim

2000 yılında Dünya Veteriner Hekimleri Birliği tarafından ilan edilerek kutlanmaya başlanan Veteriner Hekimler Günü, birçok ülke tarafından her yıl kutlanmaktadır. Hayvan dostlarımızın sağlığını koruma görevini üstlenen veteriner hekimlik, geçmişten bugüne önemini koruyan önemli bir meslek olarak karşımıza çıkar.

Hayvanların tıbbi ihtiyaçlarını hekimlik rolleri gereğince büyük bir fedakarlıkla karşılayan bu meslek grubu, halk sağlığı ve hayvan sağlığı için unutulmaz çalışmalara imza atar. Sağlık hizmetlerine sundukları katkıları yadsınamayacak kadar çok olan veteriner hekimlerimizin bu özel gününü siz de Veteriner Hekimler Günü kutlama mesajı ile kutlayabilir, hayvan dostunuzun ve sizin hayatınızda ne kadar değerli olduklarını belirtebilirsiniz.

veteriner hekimler günü

Veteriner Hekimler Günü Ne Zaman?

“Dünya Veteriner Hekimler Günü ne zaman?” sorusu, her yıl karşınıza çıkan sorulardan biri oluyor. Dünyanın dört bir yanında genellikle aynı tarihlerde kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü her yıl nisan ayının son cumartesi günü kutlanmaktadır. Türkiye’de ise ilk defa 28 Nisan 2001 tarihinde Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin organizasyonuyla kutlanmıştır.

Dünya Veteriner Hekimler Günü 2021 yılında 24 Nisan tarihinde kutlanmaktadır. 2000 yılından bu yana her yıl düzenli bir şekilde kutlanmaya devam eden bu anlamlı gün, bu yıl da 24 Nisan’da bu mesleğin önemi hakkındaki farkındalığın artırılması için hazırlanan etkinliklerle birlikte geçirilecek. Belirlenecek olan tema çerçevesinde hazırlanan programlarla bilgilendirici, onurlandırıcı ve farkındalık yaratıcı bir gün geçirilmesi hedefleniyor.

veteriner hekimler günü

Veteriner Hekimler Günü Tarihçesi

Veteriner Hekimler Günü’nün tarihçesine bakıldığında 1863 yılında Prof. John Gamgee’nin bazı hastalıkları görüşmek için Avrupa’dan veteriner hekimleri davet etmesiyle ilk adımın atıldığı görülür. Yapılan bu ilk toplantı, Uluslararası Veteriner Hekimlik Kongresi olarak adlandırılır. 1906 yılında bu kongrenin daimi komite olarak kurulmasının ardından 1959 yılında bu kongrenin devamı niteliğindeki Dünya Veteriner Hekimler Birliği kurulmuştur.

Dünya Veteriner Hekimler Birliği’nin 2001 yılında belirli bir tarih belirleyerek her yıl o tarihte Dünya Veteriner Hekimler Gününün kutlanmaya başlanmasına karar vermesiyle bu özel ve anlamlı gün bugüne kadar süregelmiştir.

veteriner ve at

Dünyada ve Türkiye’de Veterinerlik

Dünyada veteriner hekimlik mesleğinin bilimsel olarak gelişimine ilk hangi olay sebep olmuştur sorusu da merak edilen konular arasında yer alır. Bu mesleğin bilimsel olarak gelişimine sebep olan olay, veterinerlik okullarının açılmasını da beraberinde getirmiştir. Veteriner hekimliğe olan bakış, 17. ve 18. yüzyıllarda meydana gelen uzun süreli salgın hayvan hastalıkları ile değişmiştir. Yüzyıllar süren bu hastalıklar, çok sayıda hayvanın kaybedilmesine sebep olmuştur. Sığır vebası hastalığı, devlet yöneticilerinin ilk defa bazı insan hekimlerini hayvan hastalıklar ile ilgilenmeleri için görevlendirmelerinin yolunu açan önemli bir bulaşıcı hastalık olarak karşımıza çıkar.

Dünyadaki ilk veterinerlik okulu ise Fransa’da 1762 yılında kurulmuştur. Avrupa’da hızla yayılan bu okullar, üretim artışı konusunda önemli gelişmelerin önünü açmıştır. Türkiye’de ilk bilimsel okul, 1842 yılında Askeri Veteriner Okul adıyla açılmıştır. Türkiye’de ilk Sivil Veteriner Okulu ise 1889 yılında kurulmuştur. Bu okulun mezunları arasında, okulu birincilikle bitiren ve İstiklal Marşı’nın yazarı olan Mehmet Akif Ersoy da yer almaktadır.

Hayvan sağlığı ve refahı açısından önemi yüksek olan bu değerli meslek, bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha çok desteklenmeye devam edilmektedir. Hayvanların refahını ve sağlığını sağlayan veteriner hekimler, her yıl dünyanın dört bir yanında kutlanan Veteriner Hekimler Günü ile gururlanmaya ve çalışmalarını daha güçlü bir şekilde sürdürmeye devam etmektedirler.

Tüm veteriner hekimlerin bu anlamlı günü kutlu olsun!

Önceki YazıSonraki Yazı