Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Spor amacıyla ya da bazen sadece biraz rahatlamak için hepimiz sık sık yürüyüş yaparız. Kondisyon gerektirmediği için herkesin yapabileceği bir egzersiz olan yürüyüşü daha konforlu bir hale getiren en önemli faktör ise kullanılan ayakkabı. Yürüyüş ayakkabıları koşu ayakkabılarından farklı bir yapıda ortaya çıkmış ve piyasaya sunulduğu andan itibaren büyük ilgi görmüştür. Yürüyüş ayakkabılarını yürüyüş yaparken kullanabilecek olmanızın yanı sıra eğer gün içinde çok yürüyorsanız ya da yürümeye dayalı bir işiniz varsa da kullanabilirsiniz. Peki  “Yürüyüş ayakkabısı nasıl olmalı?” İyi bir yürüyüş ayakkabısı seçimi yapabilmek için ihtiyacınız olan tüm tüyoları bir araya getirdik. Eğer yeni bir yürüyüş ayakkabısı almayı düşünüyorsanız kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayın! Keyifli okumalar!

Sağlıklı Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Sağlıklı Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Vücudumuzun tüm ağırlığını taşıyan ayakların sağlığı için seçtiğimiz ayakkabı son derece önemlidir. Doğru bir yürüyüş ayakkabısı ve rahat bir kıyafet seçiminizle yüzde yüz konforlu bir yürüyüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Doğada, parkta, sokakta ya da parkurda nerede yürüyor olursanız olun kullanacağınız ayakkabı yürüyüş konforunuzu önemli ölçüde etkileyecektir. Peki sağlıklı bir “Yürüyüş ayakkabısı nasıl olmalı?” Gelin hep birlikte bakalım!

Yürüyüş ayakkabısı ayağınıza tam oturmalı: Yürüyüş ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gereken ilk husus, ayakkabının ayağınıza tam oturmasıdır. Ayakkabıyı denediğinizde ayağınızı tam olarak sardığından emin olmalısınız. Burada sıkmakla tam oturmak arasındaki farkı anlamanız önemli. Çünkü sımsıkı bir yürüyüş ayakkabısı, yürüyüş yaparken sizi kesinlikle rahatsız edecektir. Ayakkabının ayağınıza tam oturduğunu, parmakların rahatça hareket edebileceği bir alan olmasından anlayabilirsiniz.

Sağlıklı bir yürüyüş ayakkabısının yastıklaması olmalı: “Yürüyüş ayakkabısı nasıl olmalı?” sorusuna verilebilecek doğru yanıtlardan biri de yastıklamasının olmasıdır. Yürüyüş, topuktan başlayan bir spor olduğundan topuk kısmında iyi bir yastıklama sisteminin olması son derece önemlidir. Bu yastıklama, adımınızı daha yumuşak bir şekilde atmanıza dolayısıyla da yürüyüşten daha fazla keyif almanıza etki sağlayacaktır.

Astar, normalden daha fazla koruma sağlamalı: Sağlıklı bir yürüyüş ayakkabısının iç astarı, normalden daha fazla koruma sağlamalıdır. İyi korumalı iç astar uzun süreli yürüyüşlerde ayağınızın yara olmasını önleyecektir.

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı-1

Parmakların rahat etmesi önemli: Konforlu bir yürüyüş deneyimi için ayak parmaklarının ayakkabı içinde rahat hareket edebiliyor olması önemlidir. Sizin için doğru olan bir yürüyüş ayakkabısı; parmakları alttan ve üstten sıkıştırmamalı, parmakların doğal şeklini bozmamalıdır.

Yürüyüş ayakkabısı esnek olmalı: İyi bir yürüyüş ayakkabısında esneklik son derece önemli bir faktördür. Esnek olmayan, çok sert tabanlı bir yürüyüş ayakkabısı, uzun yürüyüşler için elverişli değildir. Ayakkabının esnek olup olmadığını anlamak için ayakabbıyı denediğinizde esneme oluklarının oluşup oluşmamasına dikkat edebilirsiniz.

Yürüyüş ayakkabısı hafif ve alçak topuklu olmalı: Ağır bir ayakkabı yürüyüş için kesinlikle uygun değildir. Hafif bir yürüyüş ayakkabısı seçmek, ayağın çabuk yorulmaması açısından son derece önemlidir. Ayrıca seçeceğiniz ayakkabının alçak topuklu olmasına da dikkat etmenizi öneririz. Yürüyüş yaparken koşuda olduğu gibi hızlanma ön planda olmadığından alçak topuk bir ayakkabı yürürken daha fazla konfor sağlayacaktır.

Her mevsim yürüyüş için su geçirmez olmalı: Eğer profesyonel olarak yürüyüşle ilgileniyorsanız yaz ve kış mevsimleri için ayrı ayrı yürüyüş ayakkabılarınızın olmasını öneririz. Ancak bunun yerine su geçirmez ve 4 mevsim kullanıma uygun bir yürüyüş ayakkabısı da tercih edebilirsiniz. Ayrıca ayakkabının nefes alabilir dış katmana sahip olması, ayağınızın su içinde kalmaması açısından da oldukça önemlidir.

Yürüyüş Ayakkabısı Seçerken Bunlara Dikkat!

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

  • Yürüyüş ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, yürüyüş yaptığınız zemindir. Örneğin; arazide yürüyüş yapıyorsanız farklı, yolda yürüyüş yapıyorsanız farklı model bir yürüyüş ayakkabısı seçmeniz gerekir. Eğer trekking’e çıkacaksanız; toprak üzerinde kaymayan bir taban seçmeniz önemlidir.
  • Yürüyüş ayakkabısı alacağınız zaman bir süre evde deneme yürüyüşleri yapın ve rahatlıktan tamamen emin olduktan sonra ürünü kullanmaya başlayın.
  • Ayakkabının sert ya da esnek olduğunu anlamak için burnunu aşağı doğru bastırarak kontrol edebilirsiniz. Tabanı sertse bu ayakkabı yürüyüş için elverişli değildir.
  • Yürüyüş ayakkabısı seçiminde bulunurken; bilinen, güvenilir ve kaliteli markanın ürünlerine yönelmenizi öneririz. Yürüyüş ayakkabısı kategorisinde tercih edebileceğiniz markalar arasında; Adidas, Nike, Skechers, Reebok, Under Armour, The North Face gibi markalardır. Tüm bu markaların ve daha fazlasının yürüyüş ayakkabısı modellerine kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Yürüyüş ve koşu birbirinden farklı egzersiz çeşitleri olduğundan ayakkabıları da farklı olmalıdır. “Koşu ayakkabısı nasıl olmalı?” diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı