360 Derece Video Hakkında Merak Ettikleriniz

360 Derece Video

Son zamanlarda, Facebook’un da işin içine dahil olmasıyla birlikte 360 derece video kavramını çok daha sık duyar hale geldik. Bir mekanı, bir olayı her açıdan görebilmek bizler için oldukça etkileyici bir deneyim. Peki ama 360 derece video nedir? Nasıl çekilir? VR video ile aynı şey midir, ikisi farklı şeyler midir? Bütün bu soruların cevabını yazıda bulabilirsiniz.

360 derece video nedir?

360 Derece Video

360 derece video sarmal video veya küresel video olarak da bilinir. Normalde videoda tek seferde tek açıyı çekersiniz. Kamerayı nereye çevirirseniz çevirin durum böyle. 360 derece videoda ise “tümyönlü” bir kamerayla veya bir kamera topluluğuyla aynı anda bütün yönler kaydedilir. Videoyu oynatma sırasında izleyici, bir panorama veya bir çeşit sanal gerçeklik gibi, izleyeceği yönü kontrol edebilir.

360 derece video ve VR videonun farkı nedir?

360 Derece Video

“Bir çeşit sanal gerçeklik gibi” dedik ama özellikle bu konunun içinde olanlar bizi 360 derece video ve VR video arasındaki farklar konusunda uyarıyor. Konuyu aydınlatabilmek için en temelden başlayalım:

VR nedir? VR’ın açılımı “virtual reality”, yani sanal gerçeklik. Yeni cihazlar ve içerikler bunun yeni bir teknoloji olduğu izlenimini verse de bu teknoloji aslında 90’lı yıllardan beri hayatımızda. Ama günümüzdeki VR, algılayıcı aygıtlar kullanılarak deneyimlenebilen ve etkileşime geçilebilen başka bir dünyaya sizi ulaştırma hedefini gerçekleştiriyor.

Bu sanal gerçeklikler size gerçek dünya gibi gelebilir. Örneğin, bir uçuş simülatörünü deneyebilirsiniz veya uzak bir gezegende yürüyüşe çıkabilirsiniz. Ne var ki bunların hepsi bilgisayarla yapılmıştır. VR kulaklıkları ve VR gözlükleri takılarak ortamların gerçekten içindeymişsiniz gibi davranabilirsiniz. Bu, VR videonun en büyük ayırıcı özelliği.

360 derece video ve fotoğraflar ise bilgisayar tarafından uydurulmamıştır. Gerçek görüntülerdir ve izleyici yönünü kontrol edebilse de onların içine dahil olamaz. 360 derece videoda kameraların kaydettiği kadarıyla sınırlısınız. VR videoda ise yazılımcı ve tasarımcıların hayal gücünün götürdüğü yere kadar gidebilirsiniz.

360 derece video için hangi aletler kullanılır?

360 Derece Video

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 360 derece video kamera seti veya tümyönlü bir kamerayla çekilir. İki yöntem de şu an için günübirlik kullanıma ekonomik açıdan pek uygun değil. Ama 360 derece video üstüne bir şirketiniz ve projeniz varsa ulaşılamayacak bir teknoloji de değil. Kaliteli bir kamera almak isterseniz en az 1.000-2.000 lirayı gözden çıkarmanız gerekir. Samsung bu aralıkta ürün sunarken Kodak’ta 5.000 liraya ulaşan kameralar da var. Deneme yapmak isterseniz plastik gövdeli, ortalama 250 liralık kameraları deneyebilirsiniz.

Özel bir kamera almadan, amatör olarak çekim yapmak isterseniz iPhone, iPad ve Samsung Galaxy’nin belli modelleri de size panoramik video çekip Facebook’a yükleme imkanı sunuyor. Gerçekten 360 derece video çeken ve Facebook’a yükleme yapmanıza izin veren kameralar ise Ricoh Theta S, Giroptic 360 Cam, Samsung Gear 360, LG 360 Cam, IC Realtech ALLie, 360Fly ve Panono.

360 video nasıl çekilir?

360 Derece Video Nasıl Çekilir

Kamera kullanmaya hakim olan birisi için 360 derece video çekme konusu aslında zamanla ve denedikçe halledilemeyecek bir şey değil. Gerekli cihazları aldıktan ve çekim yapacağınız ortama karar verdikten sonra kamerayı çalıştırın. Kamera seti kullanarak çekim yapacaksanız daha sonra özel bir video programıyla onları ustalıkla birleştirmeniz gerekecek. Ama direkt tümyönlü bir kamerayla çekim yaparsanız o işi kamera kendi işinde halleder. Bu arada size bir soru: Tümyönlü kameranın çekemediği tek yön neresi? Kamera desteğinin olduğu yön, yani tam alt kısmı.

Bundan sonra tek yapmanız gereken videonuzu izleyicilere sunmak. İzleyiciler bu videoları akıllı telefonlarından veya akıllı telefonlarını takabilecekleri karton VR gözlüklerinden seyredebilir. O zaman bize de “İyi seyirler!” demek düşer.

360 derece video hakkında düşüncelerinizi merak ediyoruz, yorum olarak bizimle paylaşmayı unutmayın!

Sıkı gamer’ların vazgeçemediği gamer eşyalarına göz atmaya ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı