Oscar Ödül Töreni Adaylarında Favoriler

Oscar Töreni

26 Şubat 2017’de düzenlenecek 89. Oscar ve Akademik Ödül Töreni için adaylar epey önceden belli oldu. Oscar adayları için tahminlerde bulunmak elbette adettendir. Hangi filmler favori, hangileri Oscarlı filmler arasına katılabilir, şöyle bir göz atalım.

1. En İyi Film Oscar Favorisi: La La Land

Oscar La La Land

Bu yıl elleri boş ayrılmayacağı neredeyse kesin olan La La Land için iMDb’de sadece şu tanım var: “Bir caz piyanisti, Los Angeles’ta hevesli bir aktrise aşık olur.” Whiplash kadar etkileyici ama biraz daha naif bir Oscar Adayı.

2. En İyi Yabancı Film Oscar Favorisi: Toni Erdmann

Oscar Toni Erdman

Normalde bu Oscar adaylığına sıra en sonlarda gelir ama Toni Erdmann’ın da ödülü alacağı o kadar belli ki bahsedip kurtulalım. Şakacı bir babanın işkolik kızıyla bir araya gelmek için ona yaşam koçluğu yapmasını konu alan Almanca bir film.

3. En İyi Aktör Oscar Favorisi: Manchester by the Sea ile Casey Affleck

Oscar Manchester by the Sea

Casey Affleck’in ağlak bakışları bu sefer işe yarayacak gibi. Bu duygusal film ile yürekleri dağlayan aktör, Oscar ödülünü kucaklaması en olası olan isme benziyor. Sürprizler yaşanabilir tabii. Alırsa gözümüzde abisinden bir tık daha yükselecek.

4. En İyi Aktris Oscar Favorisi: La La Land ile Emma Stone

Oscar Emma Stone Ryan Gosling

Gönülden geçen Arrival ile Amy Adams ama bu Oscar ödülünü de muhtemelen La La Land kapacak. Emma Stone’u da seviyoruz, o da olumlu. Sempatik bir insan ve iyi bir performans sergilemiş sonuçta.

5. En İyi Yönetmen Oscar Favorisi: La La Land ile Damien Chazelle

Oscar Damien Chazelle

Burada da gönülden geçen Moonlight’ın yönetmeni Barry Jenkins ama La La Land Oscar ödüllerini toplamaya kararlı. Oscar, genç ve yetenekli yönetmen Damien Chazelle’in de hakkı.

6. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar Favorisi: Hell or High Water ile Jeff Bridges

Oscar Jeff Bridges

Bu yılın hem en beğenilen hem de anlaşılması en güç yapımlarından biri olan Hell or High Water, La La Land’den bu dalda fırsat bulabilir ve Oscar ödülünü kucaklayabilir. Jeff Bridges ustanın görüntüsü yeter.

7. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar Favorisi: Hidden Figures ile Olivia Spencer

Oscar Hidden Figures Olivia Spencer

“Beyaz” olmakla suçlanan Hollywood’da bu yıl çeşitlilik görmek çok hoş. Bilim alanında gölgede kalan siyah kadınları anlatan Hidden Figures mutlaka izlenmesi gereken bir film olmasının yanı sıra Olivia Spencer’ın etkileyici performansını da içeriyor. Moonlight’taki Naomi Harris de iddialı bir aday.

8. En İyi Özgün Senaryo Oscar Favorisi: Captain Fantastic ile Matt Ross

Oscar Captain Fantastic

Oscar baş favorisi La La Land olsa da yılın en ilginç filmlerinden biri olan Captain Fantastic’in en azından senaryosunun harcanmaması lazım. Neredeyse distopik bir konuya sahip olan film usta oyuncu Viggo Mortensen’in performansıyla şahlanırken merakı bir an için bile söndürmüyor.

9. En İyi Orijinal Şarkı Oscar Favorisi: La La Land

Oscar La La Land Müzik

Zaten bir müzikal olan La La Land, Oscar ödüllerinde en iyi orijinal şarkı dalında aday olamasa ayıp olurdu. Başrol oyuncularının söylediği “City of Stars”ı dinlemek için buraya:

10. En İyi Film Müziği Oscar Favorisi: Hidden Figures ile Hans Zimmer ve Pharell Williams

Oscar Hans Zimmerman

Bir müzikal olmanın hakkını veren La La Land kuvvetli bir aday olsa da Hidden Figures’ın müzikleri Hans Zimmer ve Pharel Williams sayesinde Oscar’ı kucaklayacak gibi. Kucaklasın da.

11. En İyi Animasyon Filmi Oscar Favorisi: Kubo and the Two Strings

Oscar Kubo

Lamı cimi yok; bu yılın en etkileyici, en kaliteli filmi Kubo and the Two Strings. Japon esintileri, Charlize Theron gibi seslendirenler, nostaljik atmosfer, hepsi bu filmde bir arada. Altın Küre Ödülleri’nde yenen hakkının telafisi şart. Tamam tamam Zootopia, seni de seviyoruz.

Oscar töreninin adeta fragmanı niteliğinde olan Golden Globe Ödül Töreni‘nden bu yıl akılda kalanları sizin için derledik.

Önceki YazıSonraki Yazı