Metet Döner

Metet Döner Porsiyon

İstanbul’un dizilere mekan, aşklara konu olan; Anadolu Yakası’nda, Boğaz’ın içinde, Üsküdar’ın şirin semti Kuzguncuk’a gidiyoruz; Metet Döner ile buluşmaya. Kuzguncuk, tarihi dokusu ile İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri. Evliya Çelebi’ye göre, Kuzguncuk ismi, Fatih Sultan Mehmet zamanında buraya yerleşen “Kuzgun Baba”dan geliyor. Başka bir rivayete göre ise semtin ilk ismi, yaldızlı altın kiremitlerden oluşan kiliseden dolayı “Altın Kiremit”miş.

Kuzguncuk; farklı bir enerjiye sahip, kendi içinde samimiyetin çokça olduğu, mahallelinin birbirini yıllardır tanıdığını bir semt. Çoğumuzu 90’lı ve 2000’li yılların başında televizyon karşısına kilitleyen Meraklı Melahat, Ekmek Teknesi gibi dizilere de ev sahipliği yapan sevimli bir muhit aynı zamanda.

Sahil yoluyla Üsküdar tarafından gelip semt girişindeki ilk ışıklarda durduğunuzda sizi köşede şirin Dilim Pastanesi karşılar. Tatlıları ve enfes pastaları ile semte sıcak bir hoş geldin der. Hemen karşısında Balıkçı İsmet Baba, ahşap binasıyla denize nazır konumlanır.

Pastaneyi geçip sağa döndüğünüzde İcadiye Caddesi’ne gelmişsinizdir demektir. İşte burası 3-4 katlı eski İstanbul evlerini görebileceğiniz, İstanbul beyefendileri ve hanımefendileriyle karşılaşacağınız, mahalle kahvesinde yorgunluk çayınızı içebileceğiniz veya feribotun sesini dinlerken bol köpüklü kahvenizi yudumlayabileceğiniz Kuzguncuk semtinin, her anlamda eski İstanbul havasını yaşatabilen ana caddesidir.

Metet Döner

İcadiye Caddesi’nden yukarı doğru devam ettiğinizde sıra sıra cumbalı evler gözünüze çarpar. Caddenin hemen sol tarafında bulunan Metet Döner esasında yıllar önce ilk olarak Beyoğlu’nun arka sokaklarında can bulmuştur. Bugün ise Kuzguncuk’ta lezzetlerini sergilemeye ve lezzet severlerle buluşmaya devam ediyor.

Metet Döner’de ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey  zamanlama! Malum lezzetli etin hazırlığı biraz zaman alıyor ve beklemenizi gerektiriyor. Bu anlamda Metet, şipşak büfe dönercilerinden ayrışıyor. Döner közde piştiği için beklediğinize değiyor, tadı damakta kalıyor.

Metet Döner Közde Gram

Eti özellikle Balıkesir’den tercih ettiklerini öğreniyoruz. Büyükbaş hayvancılığıyla ün yapmış olan Balıkesir, et konusunda İstanbul’un damak tadına en uygun olan yörelerden biri. Yetiştirilme tarzından dolayı etler yumuşak ve lezzetli. Burada dönerde tranç ve kuzu döş kullanılıyor ve yaprak şeklinde işleniyor. Bu sunum şekli çoğu mekânda kenar döner olarak da ifade edilebiliyor ancak, işin detayı hayvanın neresinin tercih edildiği ile ilgili.

Et, çoğu yerde olduğu gibi burada da süt veya yoğurt ile marine ediliyor ve bu işlem yaklaşık 1 gün kadar sürüyor. Mekân sahibi, Bursalı İskenderoğlu’nun yanında edindiği ustalıkla, bol sulu ve yumuşak döneri hazır hale getiriyor. Garnitür olarak servis edilen turşu ve lavaş ile sade ama etkili bir sunum olduğunu söylemek mümkün. Et dönerin yanı sıra, tercihe göre İskender, pilav üstü döner de servis ediliyor. Porsiyonların yanında sunulan özel manda yoğurdunu tatmadan buradan ayrılmayın.

Metet Döner Lavaşlı Porsiyon

Mekânın caddeye bakan tarafında masalar bulunuyor. Yemeğinizi dışarıda İcadiye Caddesi manzarasıyla da yiyebilirsiniz. Yakınlarda ikamet edenler için eve servis opsiyonu da bulunuyor. Ama tabi ki dönerin taze taze, sıcak sıcak yeneni makbul!

Kuzguncuk’a gelmişken ara sokaklarda turlamayı da ihmal etmeyin. Zira son dönemlerde Kuzguncuk, İstanbullular’ın daha çok tercih ettiği bir semt haline geldi ve eski evlerin restorasyonu hızlandı. Umuyoruz ki restorasyonlar semtin asıl imajını kaybettirmez, aksine daha da özgünleştirir ve geleneksel Boğaziçi köylerinin özelliklerini bir ölçüde taşımayı sürdürmesini sağlar.

Böyle nostaljik bir ortamda, sıcak esnafı ile sohbet edeceğiniz Kuzguncuk’ta, müthiş közde döneri ile lezzete doyacağınız Metet Döner sizi bekliyor!

Metet Döner Adres: Kuzguncuk Mah. İcadiye Cad. İnci Çayırlı Sok. No:2 Üsküdar – İstanbul

Telefon: 0216 553 33 33

Hazır Boğaz’a inmişken Kandilli’de Adana kebabının üstadı Bedri Usta‘ya da uğramadan geçmemek lazım, değil mi?

Önceki YazıSonraki Yazı