Elektrikli Bisikletler: Cem Yılmaz’ın da Tercihi

Son zamanlarda oldukça popüler bir ulaşım aracı olan elektrikli bisikletler  Cem Yılmaz ile birlikte görülmesiyle tekrar popülerliğine popülerlik kattı. Biz de sizler için elektrikli bisikletin nasıl çalıştığını, özelliklerini, faydalarını ve bu taşıtı nereden temin edebileceğinizi yazdık.

Elektrikli Bisiklet Nedir, Nasıl Çalışır?

İsminden de anlaşıldığı üzere elektrikle çalışan bu bisikletler, kullanıcının pedal çevirerek oluşturduğu güç ile elektrik enerjisinin oluşturduğu gücü birleştirerek çalışır.

Elektrikli bisikletler, tekerlerin elektrik enerjisi ile çalışmasını sağlayan bir motora sahiptir. Ön ya da arka teker göbeğine monte edilen bu elektrik motoru, genellikle sabit bir bobinden yapılmaktadır. Motorun dönmesiyle birlikte tekerlek de döner ve böylece yol katedilir. “Peki bu motor nasıl çalışıyor?” dediğinizi

duyar gibiyiz. Motorun çalışması için ihtiyaç duyulan elektriği bir akü ya da pil sağlamaktadır. Bu pillerin çalışma prensibi günlük hayatta kullandığımız pillerle aynıdır. Üstelik günlük hayatta kullandığımız pillerden daha uzun süre dayanıklı olma özelliğine sahip bu piller aynı zamanda daha fazla elektrik üretirler. Elektrikli bisiklet aküsü de pil yerine tercih edilebilecek bir diğer elektrik kaynağıdır. Elektrikli bisikletlerin hızını belirleyen şey de bu pil ya da akünün gücüdür. Pedal yardımı ile yol katedebilmeyi sağlayan gelişmiş çevre dostu elektrikli bisikletler, son zamanlarda bir hayli ilgi görüyor.

Elektrikli Bisikletler Ünlülerin de Tercihi

Genellikle lüks otomobiller ile görmeye alışkın olduğumuz birçok ünlü de artık elektrikli bisiklet kullanmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Cem Yılmaz, elektrikli bisikleti ile herkesin ilgi odağı oldu. Bisiklet ve motosiklet meraklılarının sosyal medyada ürünün modeli ve fiyatıyla ilgili soru yağmuruna tuttukları ünlü isim, abisi Can Yılmaz ve oyuncu Zafer Algöz ile sosyal medyada paylaştığı ‘Elektrikli Melekler’ pozuyla da büyük beğeni topladı. Ayrıca Cem Yılmaz’ın yakın arkadaşı Ozan Güven de elektrikli bisiklet kullanıcıları arasında yerini aldı.

Elektrikli Bisikletin Geleneksel Bisikletten Farkları

Elektrikli bisikleti normal bisikletler ile kıyaslayan ve farkını bilmeyen okuyucular için, ikisi arasında aslında

büyük farklar bulunduğunu açıklamak istedik. Bilindiği gibi normal bisikletler ile yokuş yukarı çıkmak hiçbir zaman kolay olmamıştır. Ancak elektrikli bisikletler ile daha önceleri bir engel olarak görülen yokuş yukarı çıkma aşılabilmektedir.

Bunun yanı sıra elektrikli bisiklet sayesinde bisiklet kullanıcılarının kat edecekleri mesafe kat ve kat artmaktadır. Böylece ulaşım, çok daha zahmetsiz ve kolay bir hal almaktadır.

Çevre Dostu Bir Ulaşım Aracı

Daha az enerji tüketimi sağlayan bu bisikletler, ulaşıma çeşitlilik kazandırmanın yanı sıra çevre dostu olmalarıyla da diğer taşıtlardan ayrılmakta. Elektrikli bisikletlerde kilometre başına elektrik tüketimi küçük arabalardan 55 kat, büyük arabalardan ise tam 75 kat daha azdır. Üstelik bu bisikletler, özellikle büyük şehirlerin çilesi olan trafik sıkışıklığı, gürültü ve çevre kirliliğinin azalmasına da önemli oranda katkı sağlamaktadır.

Tüm bu sebeplerden ötürü taşıtın kullanım amaçlarından bazıları; yerel hava kalitesini ve erişilebilirliği arttırmak, yaşanabilirliği iyileştirmek ve geliştirmek, gürültü rahatsızlığını azaltmak, sera gaz salınımı düşürmek ve enerji verimliliği sağlamak olarak belirtiliyor.

Elektrikli bisikletler özgürlüğüne ve keyfine düşkün olan kullanıcılar için vazgeçilmez bir taşıt olacağa benziyor. Özellikle işi ile evi arasındaki mesafe kısa olan kişiler için son derece ideal bir ulaşım aracı olan elektrikli bisikletler, alım kolaylığı ile de bütçe dostu olmayı başarıyor.

Eğer siz de şehrin trafiğinden sıkılmış, araba masraflarından usanmışsanız bir elektrikli bisiklete sahip olarak tüm bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Üstelik sizlere yalnızca “bir tık” uzaklıkta olan bu ulaşım aracını n11.com’dan kolayca sipariş edebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz elektrikli bisiklet fiyatları incelemek için de sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı