Buzdolabı Neden Soğutmaz?

Buzdolabı Neden Soğutmaz

Buzdolabının hayat kurtaran bir cihaz olduğuna birçoğumuz hemfikiriz. Buzdolabı, yiyecekleri günlük olarak taze tutmanın yanı sıra bazı yiyecekleri dondurarak aylar sonra tüketme fırsatı da sunar. Fakat elektronik bir cihaz olduğu için hangi markayı tercih ederseniz edin ara sıra buzdolabı arızaları kaçınılmaz. Buzdolabı kullananların en çok sorduğu sorular arasında buzdolabı neden soğutmaz sorusu geliyor. Bazen cihazın alt kısmı soğutmaz, bazen de dondurucusu. Buzdolabının hiç soğutmamasının veya yeterince soğutmamasının birkaç nedeni olabilir. Şimdi sizinle bunlara göz atalım. 

Korkulan Problem: Buzdolabı Neden Soğutmaz?

Buzdolabı Neden Soğutmaz

  1. Buzdolabı alt kısmı neden soğutmaz?” veya “No frost buzdolabı neden soğutmaz?” sorularınız için ilk bakacağınız şey cihazın elektrik alıp almadığını kontrol etmek. Durum fişin iyi takılmamış olması kadar basit de olabilir, kablolar elektriği iletmiyor da olabilir.
  2. Buzdolaplarında soğutma kontrolü soğutmayı talep eder. Birçok buzdolabı modeli için konuşursak dondurucudaki fan çalışıyorsa soğuk kontrolü açıktır. Ama bazı makineler, kapı açıldığında evaporatör (buharlaştırıcı) fanını kapatır. Emin olmak için kapı düğmesini elle açın.
  3. Kompresör çalışmıyordur. Bunu buzdolabını dinleyerek anlamanız mümkün ama emin olmak adına cihazı çekmeniz, arka panelini çıkarmanız ve titreşimi hissetmeniz gerekir. Kompresör siyah bir bovling topuna benzeyen parçadır.
  4. Boru hattında yeterince freon (soğutucu gaz olarak kullanılan klorofluoro-karbon), teknik adıyla R-134a olmalıdır.
  5. Evaporatör fanının çalışmasının yanı sıra evaporatör bobininin ve buzdolabıyla dondurucunun arasındaki hava kanallarının buzsuz olması gerekir.
  6. Buzdolabıyla dondurucu arasındaki hava akışını ayarlayan tampon kapı açık olmalıdır. Her buzdolabında bu kapıdan olmaz. Bazılar kullanıcı tarafından ayarlanabilir. Buzdolabına yukarıdaki bir kanaldan bir miktar soğuk hava geliyorsa bu kapı açıktır.
  7. Buzdolabının kapısını kapattığınızda içerideki ışığın kapanması gerekir. soğutma sistemi ampulün ürettiği ısıyla baş edemez.
  8. Atık su kanalları tıkandığında bu sular donarak hava kanallarını tıkayabilir. Bu, sıkça rastlanan ve epey ekonomik bir şekilde çözülebilen bir sorundur.

Buzdolabı Neden Soğutmaz

Buzdolabı Soğutmuyorsa Ne Yapılabilir?

Buzdolabı soğutmuyor ise üstteki adımlardan hangisinin gerçekleştiğine bakabilirsiniz. Bazı sorunlar gerçekten göründüğünden basit olabilir. Ama bazı sorunlar da daha karmaşık ve teknik olabilir. Fanlardan biri veya buzdolabı motoru değiştirilirken her bir bağlantının doğru sökülüp bağlanması şart.

Buzdolabı Neden Soğutmaz

Merak edenler için: Arızaların en sık görülebildiği evaporatör fanı buzlukta yer alır. Buzluğun arkasındaki kapağı çıkardığınızda pervaneli yapı aradığınız buzdolabı parçası.  Kondenser fanı ise buzdolabının alt kısmında yer alır. Arka kapağı açtığınızda kocaman pervanenin görülmemesi imkansız.

Elektrikli bir cihazla karşı karşıyasınız; yaptığınız yanlış bir hareket önce size, sonra buzdolabına zarar verme potansiyeline sahip. O yüzden buzdolabı tamiri için bir uzmana başvurmanızda fayda var. Mesela, atık su kanallarının temizliği bir teknisyen tarafından yapılmalıdır. Birçok buzdolabı markasının yetkili servisleri sorununuzu kısa sürece çözecektir.

Arçelik buzdolabı, Bosch buzdolabı, Samsung buzdolabı, Profilo buzdolabı ve diğer buzdolabı modelleri için Buzdolabı kategorimize göz atabilirsiniz.

Buzdolabı Neden Soğutmaz

Klima satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Konuyla ilgili detaylar bu rehberimizde!

Önceki YazıSonraki Yazı