Evde Sinema Keyfi İçin Tüyolar

Evde Sinema Keyfi

Evde sinema filmi izlemenin keyfi her zaman ayrıdır, ama soğuk havalarda o keyif sanki iyice doruğa çıkıyor. Özellikle kış aylarında sinema filmi izleme ortamı yaratmak için bir televizyondan daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Size o “daha fazla”yı anlatmak için buradayız. Evde sinema keyfinizi doruklara çıkaracak öneriler barındıran yazımızı okumadan koltuğunuza kurulmayın deriz. Şimdiden iyi seyirler!

1. Sinema ortamı için en sevdiğiniz köşeyi bulun.

Evde Sinema Keyfi Köşe

Evde sinema keyfini en iyi şekilde yaşayabilmek için işe en sevdiğiniz köşeyi bulmakla başlayın. Daha sonra televizyon, ev sinema sistemi ve benzeri eşyaları bu köşeye göre yerleştirebilirsiniz. Tabii seviyorum diye ısrar edip yanlış açıdan gelen ışık ve ekran parlaması gibi ayrıntıları da es geçmeyin, sinema keyfiniz kaçmasın. Koltuk uzaklığı  ise size kalmış.

2. Küçük odalarda soundbar deneyin.

Evde Sinema Keyfi Soundbar

HD film oynatabilen birçok modern televizyon aslında epey kuvvetli ses verir ama hiçbir şey sinema ses sistemi, yani sinema filmi deneyimi için özel tasarlamış hoparlörlerin yerini tutmaz. Evinizde yer yoksa soundbar edinmeyi düşünebilirsiniz. Bu cihaz, ince bir çubuk içinde birçok hoparlör barındırır. Bazıları televizyonun tam altına monte edilebilirken sağlam bazı modellerin üstüne televizyon bile yerleştirilebilir ve sinema ambiansı tamamlanmış olur.

3. Sinema salonlarında duvar titreten bas için yer açın.

Evde Sinema Keyfi Bas

İdeal ev sinema sistemleri için ses açısından yapabileceğiniz bir başka hamle de odaya derin bas hoparlörü yerleştirmek. Ama bu hoparlörün gereğince çalışabilmesi için onun sesini boğacak ve kulağa rahatsız edici uğultular olarak gelmesine yol açacak kutuları veya diğer engelleri kaldırmanız gerekiyor. Sinemalar da benzer özellikle hoparlörler ile çalışmakta.

4. Kitap raflarına hoparlör yerleştirin.

Evde Sinema Keyfi Hoparlör

Evde sinema filmi keyfi için yapabileceğiniz bir başka değişiklik de hoparlörlerinizi ayırarak stratejik konumlara yerleştirmek. En ideal yöntem hoparlörleri farklı açılarda, örneğin dört bir köşeye koymak. Küçük boydaki hoparlörler kitap raflarına ve televizyonun sağıyla soluna sığacaktır, böylece sinema ortamı yaratırken sesi de eşit şekilde dağıtmış olacaksınız.

5. Surround ses sistemini iyi yerleştirin.

Evde Sinema Keyfi Surround

Surround ses sistemi, evde sinema filmi izlemenin doruk noktasıdır. Bu karmaşık sistem genelde toplam altı ses kanalı veya hoparlör içerir: merkezde, sağda ve solda, iki tane arkada ve bir de derin bas hoparlörü. Bu hoparlörleri kullanarak sinema ortamı yaratmanın en zor kısmı arka hoparlörleri yerleştirmek. Bunun için de onları duvara monte edebilir veya duvarın uzak iki köşesine yerleştirebilirsiniz.

6. 3D seyir düşünüyorsanız oturuş pozisyonu önemli!

Evde Sinema Keyfi 3D

İster sinema filmi ister çizgi film tercih edin, 3D günümüz sinema dünyasının vazgeçilmezi. Kaliteli bir 3D televizyon aldıktan sonra onda nasıl film seyredeceğiniz de önemli. Normal bir koltuğa gömülüp izlemek başınızı oynattığınızda 3D etkisinin bozulmasına, hatta baş ağrısına neden olabilir. Bu tür sinema keyfi için dik oturabileceğiniz bir oturma grubu satın almanız gerekebilir.

7. Açılarınızı kontrol edin.

Evde Sinema Keyfi Açı

Bazı HD TV modelleri epey geniş açılardan izlenebilecek şekildedir ama bazıları sizi tam ortadan izlemeye mahkum bırakır. Yeni bir mobilya satın almadan veya odanın orasını burasını delik deşik etmeden önce televizyonunuzun en iyi hangi açılardan izlenebildiğini kontrol edin ki sinema zevkiniz daim olsun.

8. Parlamalara dikkat edin.

Evde Sinema Keyfi Parlama

Sinemalar aslında size beyaz perdeden film izletir, dolayısıyla parlama sorunu yaşamazsınız. Evde sinema keyfinize gölge düşürecek en belirgin şeylerden biri televizyon ekranınızın ışıkta parlaması. Öyle olunca televizyonda oynayan filmden zevk alamazsınız. Televizyonunuzu doğal ışığa saat yönünde gölgeye çevirecek şekilde yerleştirmeye çalışın. Tam karanlık perdeler de iş görür. Geceleri lambanızın yönünü de ona göre ayarlayın (veya sinema filmi izlerken hiç açmayın).

9. Tek kıvrımla iki avantajdan yararlanın.

Evde Sinema Keyfi Kıvrım

Evde sinema keyfinize gölge düşüren yanlış açı ve ekran parlamasını aynı anda engellemenin bir yöntemi var: Kıvrımlı televizyon. Tabii bu tek kıvrımla iki avantaj için kesenin ağzını biraz açmanız gerekiyor çünkü bu yeni teknoloji şimdilik biraz pahalı.

10. Ses yalıtımı yaptırın.

Evde Sinema Keyfi Ses Yalıtımı

Evde sinema izlemek güzel bir heves ama Türkiye’de binaların ses yalıtımının ne kadar içler acısı olduğunu düşünürseniz bu keyfe adım atmadan önce komşularınızla davalık olmamak için sinema sisteminizi kuracağınız odaya ses yalıtımı yapmanız gerekebilir.

11. Evde sinema keyfi için son tüyo: kulaklıklar…

Evde Sinema Keyfi Kulaklık

Sinema sistemi ya da ses yalıtımı ile uğraşmak istemeyenlere de önerimiz var. Film önerileri arasından çekip çıkardığınız yapımları devasa ses sistemleri almadan ve komşularınızla davalık olmadan izlemenin bir yolu da kablosuz kulaklık satın almak. Böylece hoparlörü nereye yerleştirdim veya sesi çok mu açtım derdi olmadan odanın her yerinde sinema ortamı yaratarak film izleyebilirsiniz.

Yılbaşında evde misiniz? O zaman yılbaşı masanız için size harika önerilerimiz var.

Önceki YazıSonraki Yazı