Klima Çeşitleri

Klima Çeşitleri

Havalar ufak ufak ısınırken tüketiciler de piyasadaki klima çeşitlerini incelemeye ve farklı modeller arasından ihtiyaçlarına uygun olanı satın alma yolunda ilerlemeye başlamış durumda. Eğer siz de eviniz için yeni bir klima arayışı içerisindeyseniz ya da halihazırda klimanızı değiştirmeyi planlıyorsanız, zamanlamanız ideal. Birbirinden farklı klima çeşitleri arasından doğru seçimi yapabilmek ve klima fiyatları henüz artmadan uygun fiyata bir klima sahibi olabilmek için bu rehberimiz tam size göre.

Klima Nedir, Nasıl Çalışır?

Bir klimanın çalışma mantığını anlayabilmek adına öncelikle klimanın hangi parçalardan oluştuğunu ve bu parçaların ne işe yaradığını bilmek gerekir. Bir klimanın sorunsuz ve düzgün bir biçimde çalışabilmesi için evaporatör, kompresör, kondanser, regülatör ve motor olmak üzere dört ana parçaya ihtiyaç vardır.

Klima Çeşitleri

Evaporatör parçası, mekanın iç kısmında kalan, fanlı kısımdır. Bu bölmenin opere etmesine yarayan maddeye ise soğutma gazı denir. Soğutma gazı, soğutma, ısıtma ve dondurma teknolojilerini kontrol eden özel bir sıvıdır. Mekandaki sıcak havayı dışarıya taşıyan bu teknoloji, bir nevi klimanın taşıyıcısı niteliğindedir. Kompresörün görevi ise bu soğutma gazına baskı uygulayarak oda ısısını artırmaktır. Baskı artıkça ısı artar, böylece soğutma gazına baskı uygulandığında gaz ısınır. Uzaktan kumandanız ile klima üzerinde derece oynamaları yaptığınızda devreye giren parça da tam olarak budur.

Kondenser ise klimaların dış kısmında yer alır. Kompresörden gelen yüksek ısıyı ve baskıyı karşılayan kondenser, ısı transferinin dışarıya aktarılmasına yardımcı olur. Regülatör, aynı zamanda genleşme valfi olarak da bilinir. Soğutma gazı sıvı halindeyken kondenserden çıktığı zaman dağılmış bir ısıya sahiptir, ancak tekrar evaporatör borularına girmek için fazla sıcaktır. Soğutma gazının bir miktar soğuması ve ısısının dengelenmesi ise bu regülatör tarafından sağlanır.

Klima Çeşitleri Nelerdir?

Eviniz ya da iş yeriniz için yeni bir klima seçmek, farklı klima modellerinden dolayı bazen kafa karıştırıcı ve stresli bir iş haline gelebiliyor. Özellikle klima çeşitleri ve özelliklerine fazla hakim değilseniz, hangisinin sizin için en iyisi olacağına karar vermek bir hayli zorlayıcı olabiliyor. Bu yüzden karşınıza çıkan klima çeşitleri arasından herhangi birini satın almadan önce, tüm modelleri yakından incelemenizde ve ayırt edici özelliklerini öğrenmenizde fayda var.

Klima Çeşitleri

Klima sistemleri, genellikle hava dağıtımına ve akışkanlık türüne göre sınıflandırılır. Tüm havalı sistemler, tüm sulu sistemler, hava ve su ile çalışan sistemler ve bağımsız üniteli sistemler olmak üzere klima çeşitlerini dört ana grupta sıralamak mümkündür. Özellikle ev tipi kullanım için uygun olan grup ise bağımsız üniteli sistemlerdir.

Çalışma mantığını anladığınız klima çeşitleri ve fiyatları için burayı ziyaret edebilir, farklı klima modelleri arasından ihtiyaçlarınızı karşılayan bir klima satın alabilirsiniz.

Klima Çeşitleri

Split Klima Çeşitleri

Duvar tipi mono split klimaların en belirleyici özelliği, düşük ses seviyesinde çalışabiliyor olmalarıdır. Bu ses yalıtımının sağlanabilmesi için iç ve dış ünite arasındaki boruların izole bir bandaj bağlantısı ile kaplı olması gerekir. Modern konutlarda özellikle son dönemde sıklıkla tercih edilen bir modeldir.

Klima Çeşitleri

Duvar Tipi Multi Split Klimalar

Multi split klimalar, birden fazla lokasyonda birbirinden bağımsız olarak çalışacak iklimlendirme sistemine ihtiyaç duyulduğunda başvurulan klima çeşitleri arasındadır. Özellikle hastane, otel, işyeri, ofis ve restoran gibi kullanım ihtiyacının fazla olduğu, çoğunlukla ticari amaçlı mekanlarda tercih edilir.

Klima Çeşitleri

Yer & Tavan Tipi Split Klimalar

Zemine yerleştirilen ya da tavandan asılan bu split klima modelleri, yine yüklü iklimlendirme çözümü gerektiren bölgelerde tercih edilir. Cam bulunmayan mağaza ve ofisler için ideal olan bu klima çeşitleri aynı zamanda estetik olarak da başarılı çözümler sunar. Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir, montajı kolaydır.

Klima Çeşitleri

Salon Tipi Split Klimalar

Salon tipi split klima çeşitleri, insan sirkülasyonunun yüksek olduğu alanlarda tercih edilen klimalardandır. Eğer mekan fazlaca genişse, salon tipi split klima iklimlendirme çözümü için ideal olacaktır. Salon tipi split klimalar, en homojen hava dağılımını sağlayan klima çeşitleri olarak bilinirler.

Klima Çeşitleri

Portatif Klimalar

Küçük klima çeşitleri arayanlar için özellikle taşınabilir olması ile ön plana çıkan portatif klimalar idealdir. Tekerlekleri sayesinde pratik bir şekilde taşınabildiği için istenen ölçüde hareket ettirilebilir, esnek boruları ile kolaylıkla istenen yere yerleştirilebilir ve soğutma/ısıtma işlemi yapılabilir.

Klima Çeşitleri

Pencere Tipi Klima Çeşitleri

Pencere tipi klimalar, tek bir üniteden meydana gelir, doğrudan pencereye monte edilir. Split klimalarda iki farklı ünitede yer alan kompresör, evaporatör, kondanser ve motor, tek bir ünitede bir araya getirilmiştir. Mekan tasarrufu olarak büyük avantaj sağlar, büyük klima çeşitleri istemeyenler için idealdir.

En Popüler Klima Markaları

Elbette klima seçerken sadece klima çeşitleri ve fiyatları değil, aynı zamanda klima markaları da karar verirken önemli bir rol oynuyor. Piyasada karşınıza çıkan onlarca farklı ev elektroniği markası arasından klima konusunda başarılı ve beğeni toplayan markaları tespit etmek de bir hayli zor olabiliyor. Bunun için kullanıcı referanslarına ve gerçek tecrübelere de kulak vermekte fayda var. Klima markaları dendiğinde akla ilk gelen markalar arasında;

Klima Çeşitleri

 

Pekiyi klima satın alırken nelere dikkat etmeli? En önemli detaylar klima satın alma rehberimizde!

Önceki YazıSonraki Yazı