1 Yaş Bebek Oyuncakları

1 Yaş Bebek Oyuncakları

Bebekli yaşam, ebeveynlerin yaratıcılığını arttıran bir süreçtir. Kendinizi yeni şarkılar, yeni kelimeler, yeni oyunlar ve oyuncaklar üretirken bulabilirsiniz. Bebeklerinizin ellerini kullanabildiği, nesneleri tutup elleri içinde çevirebildiği, her merak ettiği şeyi tanımak amaçlı ağzına götürmeye çalıştığı 0-1 yaş arasında, onun gelişimine en çok fayda sağlayacak oyuncakları seçmelisiniz. Ve tabi ki en hijyenik olanları… 1 yaş bebek oyuncakları seçimi bebeğin duygusal ve zeka gelişimi için son derece önemlidir. Özellikle ilk kez anne ve babalık duygusunu yaşayan ebeveynlere yardımcı olabilecek 1 yaş bebek oyuncakları listesini yazımızın devamında bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

0-1 Yaş Bebek Oyuncakları Nelerdir?

1 Yaş Bebek Oyuncakları Nelerdir?

0-3 ayda bebekleriniz oyun ve oyuncaktan ziyade, doymak ve uyumak üzerine kurulu bir düzen içinde olacaktır. 4-6 ay arasında bebeklerin dış dünyaya olan ilgileri ve tutma, doğrulma becerileri gelişmeye başlar. Bu dönemde bebekler elleri de dahil, buldukları her şeyi ağızlarına götürmeye meyillidirler. 4-6 aylık bebekleri yumuşak bir zeminin üzerinde karın üstü yatırarak ve önüne ses çıkaran, küçük olmayan oyuncaklar bırakarak bunlarla baş başa bırakabilirsiniz.

4-6 ay arasında bebekler, kavrama ve kontrol etme dürtülerine sahip olurlar. Çıngıraklar ve dişlikleri tutma, sallama, ses çıkarma ve düşürme ilgilerini çekecektir. Bebeğinizin iki eliyle tutabileceği kadar büyük bir çıngırak seçmeniz daha iyi olacaktır. Bebeğin eline oyuncağı yerleştirdiğinizde, onu sesinizle yönlendirin. Oyuncağı elden ele geçirecek ve hareket kabiliyeti gelişecektir. Ayrıca dönenceler ve müzikleri bebeğinizi sakinleştirmede size çok yardımcı olacaktır. Dönencenin müziğinden faydalanın, bebeğinize günün değişik zamanlarında farklı ayarlarda ve pozisyonlarda dönenceyi izlemesini, dinlemesini, tutmaya çalışmasını sağlayın.

1 Yaş Bebek Oyuncakları Dönenceler

5-6 aylık olduğunda bebeğiniz artan motor becerileriyle birlikte sadece eşyaları görmekle kalmaz, onlara uzanabilir, onları tutabilir ve hatta onların tadına bakmak isteyebilir. Bu aylarda bebeğinizi değişik şekillerde, boylarda ve dokularda çeşitli güvenli oyuncaklar ile buluşturmanız gerekmektedir. Müzikli ve ışıklı oyuncaklar alabilir, dokunup deneyeceği yerini bulma yerleştirme aktiviteleri yapabileceği oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Bebeğiniz özellikle 7. aydan sonra çıkardığı agu sesleri ve mırıldanmalar ile sizlerle diyalog kurmaya başlayacaktır. Bu anlamsız ama aranızda geliştirdiğiniz diyaloglar bebeğinizin dil gelişimi için çok önemlidir. Eğitici bebek oyuncakları olarak ona bu aylarda özellikle sesleri duyup taklit etmeye çalışacağı oyuncaklar alabilirsiniz. Aynı zamanda yine bu aylarda emeklemeye teşvik edici oyuncaklar seçebilirsiniz. Mesela müzikli tekerlekli oyuncaklar, onları ilerletmeye çalışırken bebeğinizde fiziksel egzersizler yapıyor olacak.

Bir Yaş Bebek Oyuncakları

 6-9 ay eğitici bebek oyuncakları bu dönemde bebeklerin oynamaya başlayacağı oyuncaklardandır. 6-9 ay arasında artık rahat rahat oturabilen bebeğiniz objelere daha çok ilgi gösterecektir. Bebekler bu dönemde ellerinde tuttukları şeyleri masaya çarpmayı, ses çıkararak oyun oynamayı severler. Elleriyle tutacağı oyuncak ve objeleri dikkatli seçmek gerekir. Oyun parkı oyuncakları 0 – 1 yaş bebek oyuncakları arasında sayılabilir. Oyun park alanları, kendine ait alanı demektir. Zıt renkler ve desenlerle bebeğinizin dikkatini çekmeyi başaracaktır. Renkleri işaret edip bebeğinizin görme duyusunu geliştirebilirsiniz. Ses çıkaran oyuncakları varsa bunu bebeğinizin işitme duyusunu geliştirmek için kullanın.

0-1 Yaş Bebek Oyuncakları

9-12 ay arası bebek oyuncakları seçimi yaparken bebeğiniz bu aylarda inşa etmeyi öğrenecek olduğunu göz önünde bulundurun. Bu aylarda bebeğinizin önüne sizinle birlikle yapacağı parçalar koyun. Hangi parçanın üstte hangisinin altta olacağını göstererek ona anlatın. Basit şekilleri öğrenmesi için inşa etmeye dayalı oyuncaklar alın. Yuvarlak, kare, üçgen şekillere yerleştirmeye çalışacağı başardıkça güven kazanacağı tipte oyuncaklar. Tuşlu düğmeli elektronik oyuncaklara da yine bu aylarda geçebilirsiniz. Bebeğiniz 10-11 aylık olduğunda temel öğrenme aşamasına geçebilir, eğitim verebileceğiniz sayıları, harfleri, şekilleri, renkleri basit şekillerle ve eğlenceli olarak gösterebileceğiniz oyuncaklar alabilirsiniz. Ayrıca yine bu dönemde bebeğinizin önüne iki farklı kap ve o kapları doldurup boşaltabileceği, ağzına götürse de bir zararı olmayacak şeyler koyun. Doldur boşlat oyunları bu aylardaki bebeklerin çok sevdiği aktivitelerdir.

1 Yaş Bebek Oyuncakları Banyo Oyuncakları

Bebeğiniz muhtemelen sizi taklit etmeye bayılıyor. Bir yaş bebek oyuncakları ile tuhaf, komik sesler çıkararak bebeğinizin sizi taklit etmesini sağlayın. Kendince farklı sesler çıkarmaya da çalışabilir bunları da siz taklit etmelisiniz. Erken taklit oyunu oyuncakları; sizin gerçek hayatta kullandığınız eşyaların oyuncak objeleri ile çocuklarınızın da sizinle beraber onları görmesini kullanmaya çalışmasını sağlayın. Plastik bardaklar, tabaklar, evcilik oyunu objeleri gibi… Banyo zamanı oyunları için banyo oyuncakları… Evinizde bir küvetiniz varsa şanslısınız. Küvetinizi güzelce doldurun. İsterseniz köpüklerle, isterseniz banyo oyuncaklarıyla bebeğiniz uzun süre oyalanacak ve çok keyif alacaktır.

Yeni yeni hareketlenmiş, daha çok sesi çıkan, sürekli yeni şeyler keşfeden bebeğinizin oynarken öğrenmesine 1 yaşından itibaren 1 yaş sonrası oyuncakları ile destek olabilirsiniz. Çünkü 1 yaş sonrası eğitim ilk aylardaki kadar önemlidir. Burada öğrendiklerini daha zor unutacak, daha iyi pekiştirecek ve daha çok tekrar edecektir. Bebeğinizin ihtiyacı olan tüm oyuncakları bebek oyuncakları kategorimizden inceleyebilir ve onun eğlenirken öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğinizle birlikte oynayabileceğiniz bebek oyunları listesi için yazımıza buyurun!

Önceki YazıSonraki Yazı