Ütü Nasıl Temizlenir?

Ütü Nasıl Temizlenir

İş hayatımızda da günlük hayatımızda da kıyafetlerimizin temiz olması kadar güzel ütülü olması da önemlidir. Birçoğumuz en iyi ütüleri satın alırız; en kolay ve güzel ütüyü en kısa sürede yapabilmek için. Peki oldukça önemli bir araç olan ütülerimizi ne sıklıkla ve ne kadar iyi temizliyoruz? Ya da ütü nasıl temizlenir biliyor muyuz?

Bazen tertemiz kıyafetiniz üzerinde ütü yaptığınız esnada bir anda beyaz kireç kalıntıları ütünüzün buhar gözlerinden dökülüverir, kıyafetinizi yeniden kirletmekten de öte onu yakabilir kullanım dışı bırakabilir ütünüz. Bu yüzden kıyafetlerinizin temizliği kadar ütü içi temizleme ve ütü tabanı temizliği de çok önemlidir. Bu yazımda size ütülerinizi temizlemeniz için birkaç pratik ve etkili yöntemlerden ipuçlarından bahsetmek istedim.

Ütü Nasıl Temizlenir

Ütü nasıl temizlenir sorusundan önce, önemli bir püf nokta ile başlamak gerekirse, öncelikle ütülerinizde su haznesine dolduracağınız suyun hazır su diye tabir edilen şişe içme sularımızdan olması gerekmektedir. Böylelikle daha az ve çok daha uzun süre sonra kireçlenme olacaktır. Evlerinde kurutma makinesi kullananlar için bir püf nokta daha vardır. Kurutma makinelerimizin suyu biriktirdiği haznesinde biriken su saf sudur. O haznede su biriktikçe onu bir şişede biriktirebilir, ütünüze su ekleyeceğinizde kireçsiz saf su olan bu suyu ütü suyu olarak kullanabilirsiniz. Şimdi, eğer ütü altı temizliğinizi kireçlenme sebebiyle yapmak istiyorsanız…

Kireçlenen Ütü Nasıl Temizlenir?

Ütü Nasıl Temizlenir

Yöntem 1

Buhar gözenekleriniz bir kürdan yardımıyla temizleyiniz, daha sonra ütünüzü fişe takıp buhar haznesini doldurup su bitene kadar gözenekleri temizleyiniz daha sonra ütünüzü fişten çekip gözenekleri tekrar, bir kulaç pamuğu yardımıyla temizleyiniz. Su ile, en saf şekilde yapabileceğiniz temizlik yöntemi bu olacaktır.

Ütü Nasıl Temizlenir

Yöntem 2

Marketlerde meyve sebze ve birçok temizlik için satılan beyaz sirkelerden satın alıp, ütünüzün su haznesine bir miktar beyaz sirke ekleyiniz, fişe takıp gözeneklerden sirkenin geçmesini sağlayınız. Bittikten sonra da tekrar su koyup su haznesinde ve gözeneklerde kalan sirkeyi temizleyebilirsiniz.

Ütü Nasıl Temizlenir

Yöntem 3

Bu yöntem daha inatçı kireç kalıntıları olan ütü tabanı ve ütü içi temizlemede kullanılabilir, direkt marketlerde satılan kireç çözücülerden satın alıp ütünüzün su haznesine bir çay bardağı su ve bir yemek kaşığına yakın kireç çözücü ilave edip buhar vermeye su bitene kadar devam ediniz. Burada dikkat etmeniz gereken içerisinde kimyasallar olan bu tür kireç çözücüleri buhar olarak verirken solumamaktır.

Buharlı ütülerde buhar gözeneklerini, iç hazneyi temizlemeye yarayan en büyük yardımcı su hazneleridir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi su haznesine konulan karışımlı sular ile buhar gözeneklerini rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Sirkeli su, kireç çözücülü su bunların yanı sıra yine evdeki malzemelerden, tuzlu su, limon tuzlu su ile de aynı işlemleri yapabilirsiniz. Kazanlı ütülerde kazan ve buhar gözeneklerdeki kireçlerin temizliği ise, yine yukarıdaki yöntemleri, su kazanlarına koyarak yapılabilir.

Ütü Taban Temizliği Nasıl Yapılır?

Ütü tabanı temizliği, ütülerimizin tabanları düzenli aralıklarla hafif sıcakken temiz bir bez yardımıyla silersek kireçlenme ve kalıntıların birikmesinin önüne geçebiliriz. Ütülerimizin tabanlarında, yapışan toz ve tüylerin kalıntıları ya da yanlış ısı ayarı sebebiyle bazı hassas kıyafetlerimizi kazara yaktığımızda kumaşların kalıntıları olabilir. Tabanı kirlenmiş ütü nasıl temizlenir diyorsanız…

Ütü Nasıl Temizlenir

Teflon ütü taban temizliği için, yapısına zarar vermemek adında doğal yöntemler kullanılabilir. Bunun için temiz bir bezi ıslatıp bir miktar karbonata batırarak ütü tabanını ovabilirsiniz, aynı işlemi beze sirke dökerek de yapabilirsiniz. Yine gözenekleri de kulak çöpü ile temizleyebilirsiniz. Başka bir yöntem ise daha inatçı lekeler için kullanılabilir, bir gazetenin üzeri tuz ile kaplanır, ütünüz sıcak iken tabanı bu tuzlu zeminde gezdirilir. Daha sonra temiz bir bezle ütü silinir.

Yine evdeki malzemeler ile doğal temizlik yöntemlerinden bir diğeri de diş macunu ile temizlemektir. Yapısı gereği lekeleri çıkarmada size yardımcı olacaktır. Ütü soğukken tabanın yüzeyi diş macunu ile kaplanır. Daha sonra fişe takılır yaklaşık beş dakika kadar bu şekilde bırakılır, ütü ısındığında yüzey temiz bir bez yardımı ile ovulur.

Ütü Nasıl Temizlenir

Çelik tabanlı ütü altı temizlemede ise, yüzeyi çizmeden temizlemek önemlidir. Kalıntıları ya da yanıkları temizlemek için çelik tabanlı ütülerimizde diş macunu ile temizleme, sirke ile temizleme gibi çok tahriş yaratmayacak yöntemler seçilebilir.

Ütü içi ve ütü altı temizliği düzenli yapılmaz ise, bu bir süre sonra ütülediğimiz kıyafetlerimize zarar vermeye başlayabilir. Altı yanmış ütüleriniz için ütü tabanı temizliği, kireçlenmiş ütü içleri için ise ütü içi nasıl temizlenir konularını gözden geçirmeniz, pratik ve çok kolay yöntemleri öğrenmeniz, bir kaza olmadan önce gerekli temizliği yapmanız, ütünüzün ilk günkü gibi tertemiz kalmasını sağlamanız önemlidir.

Ütü Nasıl Temizlenir

Ütü temizliği yetmez; dip köşe temizlik yapmak lazım diyenlerdenseniz sizi bu yazımıza doğru alalım!

Önceki YazıSonraki Yazı