Teknoloji Haberleri

Teknoloji

Eski çağlarda yavaş yavaş ilerleyen teknoloji şimdiki çağda hiç olmadığı kadar hızlı gelişiyor. Hayatımızın her anında yeni teknoloji haberleri alıyoruz. Gelecek için teknoloji tahminleri yapılırken robotların insan mesleklerini yapması veya bir yerden bir yere ışınlanmak gibi heyecan verici teoriler de var ama yıllık tahminler genelde bir önceki seneden devamla daha makul şeyler oluyor. 2017 için uzmanların öngördüğü teknolojik gelişmeler ve en güncel teknoloji haberleri için sizi şöyle alalım.

1. Sanal Gerçeklik Konserlerde ve Maçlarda Kullanılacak

VR, yani sanal gerçeklik teknoloji haberleri arasında yeni bir olgu değil ama gideceği daha çok yol var. Sadece sanal gerçeklik gözlükleri bağlamında düşünmeyin. Yazılımın ve tasarımın da yardımıyla artırılmış veya sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak konserlerin ve maçların çok daha heyecan verici hale getirilmesi uzak bir ihtimal değil.

2. İş Hayatında Bot Teknolojisi Epey Büyüyecek

Teknoloji Haberleri Bot
Botlar da yeni teknolojik ürünler değil ama aynı VR gibi sürekli gelişmeye oldukça müsait. Facebook Messenger’da şimdiden bir dolu bot var. 2017 yılında bu botların iş dünyasında çok daha fazla ses getireceği, hatta pazarlama konusunda ilk tercih edilen teknolojik yöntemlerden biri olabileceği konuşuluyor.

3. Binalar Doğal Güçleri Toplayacak Teknolojiye Sahip Olacak

Petrol yakıtlar her geçen gün dünyamızı daha da bozarken ve belki de yakın gelecekte zaten tükenecekken insanlıktan önce bile var olan güneş ve rüzgar enerjisini kullanmak için teknolojide neden daha büyük adımlar atılmıyor? 2017’de bu soru daha fazla sorulacak gibi görünüyor. Büyük teknoloji şirketleri binaların kendi enerjisini üretebileceği güneş panelleri üzerinde duruyor.

4. Makine Öğrenmesi Bize Kendimiz Hakkında Bilgi Verecek

Teknoloji Haberleri Makine Öğrenmesi

Makine öğrenmesi 2016’nın da en heyecan verici teknolojik gelişmelerinden biriydi ve teknoloji haberleri arasında sık sık yer aldı. Google Çeviri’nin iyice gelişmesi, Amazon’un Alexa’sı ve hatta yine Google’ın robotunun Go oyununda bir insanı yenmesi… Ürkütücü distopyaları bir kenara bırakırsak makine öğrenmesi sağladığı algoritmalar sayesinde bize kendimizi keşfetmemizi sağlayacak bir teknoloji olabilir.

5. Sürücüsüz Araçlar Daha Da Zeki Hale Gelecek

Son zamanların en heyecan verici ve en gelecek vaat eden teknolojik aletler listesinde zirveye oynayabilecek sürücüsüz araçlar 2017’de Tesla, Google ve Uber gibi büyük şirketlerin üstlerine daha fazla titremeleri sayesinde daha da zeki hale gelecek. Eğer yeterince zeki olurlarsa araba kazalarını azaltmakta büyük bir rol oynayabilirler. Yani çok yakında teknoloji haberleri arasında sürücüsüz arabaların vukuatlarını okuyabileceğiz gibi geliyor…

6. Sesler Daha Önce Hiç Olmadığı Kadar Dikkatimizi Çekecek

Son otuz yıldır insanlar için teknoloji ekran ağırlıklı oldu, yani temel olarak imgeleme ve görsel ipuçlarına bağlıydı. 2017 yılında sesler ön plana çıkarak pazarlamada ve başka alanlarda farklı kapılar açılabilir. Teknoloji şirketlerinde hep bahsedilen “kişiselleştirme”, ses düzeyinde de gerçekleştirilerek kullanıcılara 360 derecelik bir deneyim sağlanabilir.

7. Drone’lar İnsani Yardım İşlerine Yardım Edecek

Teknoloji Haberleri Drone

Son yılların en eğlenceli teknolojilerinden biri olan drone’lar zaman zaman teknoloji haberleri arasında tartışmalara sahne olsa da farklı kullanım alanlarıyla dikkat çekiyor. Amazon bu teknolojik ürünleri dağıtım için kullanmaya başlamışken bazı teknoloji şirketleri bunların insani yardım işleri için de oldukça yararlı hale getirilebileceğini vurguluyor.

8. Doktorların Daha Etkili İlaçlar Yapmalarını Sağlayacak Dev Veriler Olacak

Tıp zaten teknolojik gelişmelerin ipini en önce göğüsleyen sektörlerden biri ama 2017 yılında hayatımıza girmesi beklenen teknolojilerden o da nasibini alacak. Burada da “kişiselleştirme” söz konusu. İlaçlar herkes için üretiliyor ama aslında her bir hastanın durumu kendine özel. Birçok hastanede kişiye özel ilaç yazacak veri tabanı yok. 2017 ve daha sonraki yıllarda tıbbi kayıtların teknoloji yardımıyla dijital hale gelebileceği ve bütün kayıtların birleştirilerek dev teknolojik verilerin elde edeceği söyleniyor.

9. Sanal Gerçeklik Terapinin Bir Parçası Olarak Da Kullanılacak

Teknoloji Haberleri VR Oyunları

Sanal gerçeklik yazmaya doyamadığımız doğrudur ama bu sefer gerçekten çok elzem bir teknolojik kullanım söz konusu. 360 derecelik deneyim sunan bu teknoloji, 2017 yılında terapide de kullanılabilir, örneğin bizi korkularımızla yüzleştirebilir, hatta beyin hasarlarının rehabilitasyon programında yer alabilir.

10. Önemli Yerlerdeki Sensörler Bizi Baş Ağrısından Epey Kurtaracak

Teknolojinin hayatın her köşesinde bizi kontrol etmesinden tedirginlik duyanlar olabilir ama itiraf edelim, birçoğumuz bunu seviyoruz. 2017’de eviniz sadece başınızı sokacak bir yer olmaktan çıkabilir, odalarınız hayatınıza katılabilir. Farklı günlerde, farklı sıcaklıklarda ve farklı ses düzeylerinde sizi düşünen bir teknoloji iyi olmaz mıydı?

11. Teknoloji Haberleri Bonusu: Sentetik Yiyecekler Her Markette Yerini Alacak

Teknoloji Haberleri Sentetik Yiyecekler

Sentetik deyince hemen tüyleriniz diken diken olmasın. Yeni teknolojik gelişmelerden biri olan bitki bazlı proteinler hayvanların rahatsız koşullarda yetiştirilip mezbahalarda kesilmesini gitgide azaltabilir. Canlı hayvanlardan alınan doku örnekleriyle laboratuvarlarda teknolojik yiyecekler yapılması 2017 yılında daha da yaygınlaşabilir.

Sizin de eklemek istediğiniz teknolojik gelişmeler varsa, yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

Hibrit otomobilleri merak ediyor musunuz? Detaylar için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı