Bebek Lezzet Turu

Bebek

Parkı, iskelesi, camisi ve Bebek koyu ile birçok mekana ev sahipliği yapan güzel İstanbul semtimiz Bebek’i mercek altına alıyoruz. Kıyısında yürüyüş yapmanın ayrı zevkli olduğu, hafta sonları nüfusu artan güzel semtimizdeki mekanları paylaşmadan önce mahalle ilgili birkaç detaya göz atalım.

Bebek’in eski adının iskele anlamına gelen “chilai” olduğu öne sürülüyor. Şimdilerde semtte bu isimle bulunan mekanın adını da buradan aldığını ancak bu minik araştırmadan sonra tahmin edebiliyorum.

Rumeli Hisarı’na olan komşuluğundan yola çıkarak, Bebek’in tarihte İstanbul’un kuşatılmasına da yakından tanıklık ettiğini söyleyebiliriz. Rumeli Hisarı inşa edilirken bu yöredeki Bizans egemenliği zayıflamış, bölgedeki güvenliği sağlama amacıyla Fatih Sultan Mehmet buraya Bebek Çelebi lakaplı bir bölükbaşı tayin etmiş. Rivayete göre semt de adını bu bölükbaşından alıyormuş.

Semtin popülerliği sadece son zamanlara değil, Osmanlı’ya dayanıyor. Eski zamanlarda inşa edilen Bebek Camii, Kasr, köşk ve dükkanlar ile Bebek’in nüfusu zamanla artmış, Türk ve Gayrimüslim İstanbullular burayı mesken edinmiş. Vapur seferlerinin başlaması, tramvay inşaatı ve Robert Koleji ile semt yazlık bir mekan olmaktan çıkmış, İstanbul’un en nezih semtleri arasına girmiş.

Şimdilerde o güzel eski ahşap köşk ve yalılar yerini betonarme apartmanlara bırakıp, yeşilliklerin yerini vızır vızır arabaların geçtiği yollar alsa da; Boğaz’ın göz bebeği Bebek hala güzel ve keşfedilesi. İşte keşiflerimiz:

1.Bebek Kahve

Bebek Kahve

Bebek’in balıkçı kahvesi olan boğazın kalbindeki bu salaş yerin hikayesi 1940’lardan günümüze ulaşıyor. Lüks semtin aksine, boğazın doğallığını ruhunda taşıyan Bebek Kahve, müdavimlerinin vazgeçilmezi bir lezzet durağı. Tahta iskemle ve masaları ile misafirlerine mütevazi bir keyif ortamı sunuyor. Sadece çay, kahve için değil, kahvaltı ve yemek için de tercih edebilirsiniz.

Adres: Bebek Mah. Cevdetpaşa Cad. No:18/A Beşiktaş
Telefon: 0212 257 54 02

2.Mangerie Bebek

Mangerie

Mangerie, Bebek’te bir apartmanın terasında bulunan “cozy” diye tabir edebileceğimiz bir cafe – restoran. Bir küçük bakışta Bebek’in canlı ana caddesine, bir geniş bakışta da tüm Boğaz’a hakimiyet sağlayacağınız konumda bulunuyor. Beyaz tonlarında rahat ve sevimli bir iç tasarıma sahip olan Mangerie’nin oldukça nezih ve sakin bir ortamı var. İçerde bilgisayarını açıp çalışanları, terastaki koltuklarda kahve içenleri veya balkon demirlerinin kenarındaki minik masalarda sandviçlerini yiyenleri görebilirsiniz.

Burası günün her saati canlı. Benim önerim hangi saatte giderseniz gidin, kesinlikle güzel terasın tadını çıkarın! Siz de mekanın ferahlığını, lezzetlerin bile önüne koyanlardansanız, burası tam size göre! Sadece ferahlığı değil, yemeklerinin lezzeti de şahane. Abartıya kaçmayan lezzetlerin modern sunumlarla harmanlandığı seçenekler bulabilirsiniz.

Burası Amerikan kahvaltısının olmazsa olmazı “Egg Benedict” çeşitlerini İstanbul’da bulabileceğiniz yerlerden biri. Benim ilk önerim ise akşam iş çıkışı arkadaşlarla Mangerie’ye gidip ortaya birkaç deniz mahsüllü atıştırmalık söyleyerek yanında şarap ile gün batımına eşlik etmek olur. İkinci olarak da mekanın göz dolduran sandviçlerini denemenizi öneririm. Blue Cheese Bonfile Sandviç bol malzemeli ve muhteşem bir tat. Daha hafif bir seçenek olarak ise Bresaola’lı tercih ettiğim Mangerie Tost’u günün her saati tercih edebilirsiniz.

Adres: Bebek Mah. Cevdetpaşa Cad. No:69 Küçükbebek Beşiktaş
Telefon: 0212 263 51 99

3.Mini Dondurma

Mini Dondurma

Sütün En Güzel Hali: İstanbul’da Dondurma Adresleri isimli yazımda da bahsettiğim gibi; 1968 yılından beri faaliyette olan Mini Dondurma 4 metrekarelik mekanında hizmet veriyor. Evet yanlış duymadınız 4 metrekare mekan, önünde kuyruk olunca görünmüyor bile. İçerden sürekli uzatılan külahlar içinde lezzet topları çıkıyor. Dışarda bekleyen kalabalık çoğu zaman mekanın büyüklüğünü geçiyor. Dondurmaları İtalyan tarzında yapıyorlar, mevsime ve meyveye göre dondurma çeşitleri de değişiyor. Yarım asırlık Mini Dondurma koca İstanbul’u lezzete doyuruyor. Burası Bebek’in simgelerinden biri.

Adres: Bebek Mah. Cevdetpaşa Cad. No 38/A Beşiktaş
Telefon: 0212 257 10 70

4.Private Reason

Private Reason

Third wave coffee, yani üçüncü dalga kahveci temsilcilerinden Private Reason 2015 Mayıs ayında kapılarını açtı. İşletmecisi Tanju Bey ile hem bu akım, hem de iyi kahve üzerine sohbet ettik. Tanju Bey, “Bu işi hakkıyla yapmak için kahve aşığı olmanız lazım” diyor. Sütü ısıtırken buhar çubuğunun ısısını avcunuzun içinde hissetmelisiniz, elinizin yanma ayarına göre doğru sıcaklığı anlamalısınız diyor. Semtin gurme kahvecisi olma ünvanını taşıyan mekanda aynı zamanda yöresel kahvaltı seçenekleri de var. Kullanılan emaye kaplar bile yöresinden özel olarak getirtiliyor.

Adres: Bebek Mah. Cevdetpaşa Cad. Bağarası Sok. No:2/A Beşiktaş
Telefon: 0212 287 74 75

5.Baylan

Baylan

Efsane dondurma Kup Griye ile Sütün En Güzel Hali: İstanbul’da Dondurma Adresleri yazımda yer verdiğim Baylan, İstanbul’un tarihe tanıklık eden pastanelerinden bir tanesi! Baylan neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt, 1923 yılında kurulmuş. Kurucuları Arnavutluk’tan göç etmiş. Neredeyse bir asır içinde Beyoğlu, Karaköy, Kadıköy şubelerinde hizmet veren Baylan’ın Bebek şubesi ise 2010 yılında açılmış. Sadece dondurması değil, tüm tatlılarıyla İstanbul’da büyük bir marka.

Adres: Cevdetpaşa Cad. No:52-52 Beşiktaş
Telefon: 0212 358 07 60

Kahve seven biriyseniz, İstanbul’daki en güzel kahve mekanlarını sizin için sıraladık. Tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı