Beyoğlu Lades Menemen

Lades

Lades‘in kahvaltısı günümüzün havalı “brunch”larına, sofistike kahvaltı kafelerine benzemiyor. Lades’e gittiğinizde sade ve sadece en lezzetlisinden bir menemen, yanında taptaze fırın ekmeği ve ince belli bardakta çayınızı değişmeyen tadıyla bulacağınızı bilirsiniz. Beklentiniz sadece lezzet olduğu sürece buradan mutsuz ayrılmanız mümkün değil! Kahvaltının esnaf lokantası, menemenin kralı – Beyoğlu Lades Menemen.

Kurucuları Adem Çelikkol ve Mehmet Çelikkol olan Lades Muhallebicisi 1969 senesinde Tarlabaşı Caddesi üzerinde açılmış. Su anda o şube bulunmuyor ancak Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde, Taksim Meydanı’ndan Tünel yönüne doğru giderken solda Sadri Alışık Sokak’ta bulunan iki şubeleri var. Bir tanesi Lades Restoran. Burada daha geniş bir yelpazede yemek seçenekleri mevcut. Diğeri ise daha salaş görünümlü, bana göre daha otantik olan Lades Menemen, diğer bir deyişle Lades 2. Kahvaltısı ile öne çıkan da işte tam burası!

Lades

Mekana girdiğinizde masaların üzerindeki ekmek sepeti, tuzluk ve biberlikler okul yemekhanesini andırıyor. Aslında bir bakıma okul yemekhanesi düzeni burada hala geçerli. Zira sabahları o kadar kalabalık oluyor ki ziyaretçiler bir başkasının masasına oturmaktan çekinmiyor. Zaten sirkülasyon çok yüksek, herkes hızlıca kahvaltısını yapıp çıkıyor.

Türkler için kahvaltının yeri ayrı; yumurtamız, ekmeğimiz, peynirimiz ve domatesimiz olmazsa olmaz. Üstüne bir de bal kaymakla cila yaptık mi tamam! Ama tabi ki her daim baş köşede çayımız ve semaverimiz de olmalı! Hafta sonu kahvaltıları gibi uzun uzun olmasa da, hafta içi de her birimizin aradığı lezzet aynı. Ancak Beyoğlu’ndakiler yanı başlarında böyle lezzetli, hızlı ve hatta uygun fiyatlı bir kahvaltıcı olduğu için şanslılar. İlla ki öğle yemeği ve akşam yemeği dışarda yenecek diye bir kaide yok. Kuru kuru poğaça ve simit yemek yerine, altın değerindeki kahvaltıyı hakkıyla yapmak en değerlisi!

Lades

Lades’te sade, sucuklu, pastırmalı, peynirli, kavurmalı, kıymalı, karışık ve hatta tavuklu menemen çeşitlerini bulabilirsiniz. Hepsi güzel ama en önemlisi hiçbirinde yoğun baharat ve salça menemen lezzetinin önüne geçmiyor! Yumurtanın, domatesin ve biberin tadını alıyorsunuz. Mutfak salonla iç içe, dipte bulunan ufak ocak ve minik tezgahtan oluşuyor. Fabrika hızında işleyen ufak mutfağın yıldızları tam 35 senedir Salih Usta ve Cemil Usta. Lades’in lezzetinin yıllardır bozulmamasının sebebi onlar! Salih Usta aslen Samsun Bafralı, Cemil Usta ise Ordulu. Bakır kaplarda pişirilen ve anında masanıza getirilen lezzetin mimarları onlar!

Lades

Burada sadece menemen yok. Dilerseniz sahanda yumurta çeşitlerini de yine aynı seçeneklerle bulabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz kahvaltınızın yanına serpme kahvaltı da söyleyebilirsiniz. Bal kaymak, zeytin ve peynirden oluşan mütevazı ama fazlasıyla yeterli bir ziyafet çekebilirsiniz. İlginç fakat benim burada en çok sevdiğim şeylerden biri de her zaman tazecik olan iri dilimli somun ekmek! Menemenin tadına tat katıyor, banarak yemek gibisi yok! Ayrıca bal kaymakla da enfes bir final yaptırıyor taze çıtır ekmek! Kahvaltıda çorba içmeyi sevenler için tavuk suyu, ezogelin ve tavuklu çorba çeşitleri de bulunuyor.

Ayrıca kazandibi, tavuk göğsü, tel kadayıf, fırın sütlaç, krem şokola, aşure, keşkül, kabak tatlısı, ekmek kadayıfından oluşan geniş bir tatlı yelpazeleri de var. Burası kahvaltının esnaf lokantası dersek en iyi şekilde tarif etmiş oluruz. Girişte solda yer alan kasası, hızlı yemek servisi ve yıllardır değişmeyen lezzetiyle Beyoğlu’nun vazgeçilmez esnaf lokantalarından biri!

Lades

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Sadri Alışık Şok. 11/12, 34435 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 249 52 08

Beyoğlu’nun birbirinden keyifli diğer lezzet durakları burada sizleri bekliyor!

Önceki YazıSonraki Yazı