Beyoğlu Gezilecek Noktalar

Beyoğlu Gezilecek Noktalar

Beyoğlu geçtiğimiz senelerde yüz değiştirse de hala tarihi, turistik mekânları, ayakta durmaya direnen lezzet noktaları ile ruhunu korumaya çalışıyor. Geçmişe imrenerek bakmaktansa, bugünü doya doya yaşayıp, elimizdekinin kıymetini bugün bilmek çok daha değerli. Yeni ve eski lezzet noktalarını dolaşırken tarihi semtin yaşanmışlığını hissedeceğiniz küçük bir rota oluşturmak hiç de zor değil. Beyoğlu gezilecek noktalar yazımızdan sonra o özlediğiniz Beyoğlu’na bu hafta sonu birkaç saatinizi ayırıp keyifli zaman geçirmek için yollara atılacaksınız.

Çerkez Mutfağı Arayanlara: Fıccın

Beyoğlu gezilecek noktalar listemize ilk olarak bir lezzet dünyası ile başlıyoruz. Çerkez mutfağının en güzel temsilcilerinden biri olan Fıccın’ın menüsü her gün değişiyor. Kallavi Sokak’ta birden fazla Fıccın isimli dükkâna rastlayacaksınız. Her biri aynı yere bağlı ve aynı hizmeti veriyor. Otantik ve salaş mekân misafirlerine basit ve hızlı lezzetler sunuyor. Özellikle öğle aralarında civardaki iş yerlerinden gelenlerin sayısı artıyor. Mekân ile aynı adı taşıyan Fıccın isimli kıymalı çörek olarak tabir edebileceğimiz lezzeti mutlaka deneyin, zira her yerde karşınıza çıkmayacak bir yemek. Ayrıca Çerkez tavuğu ve mantısı da öne çıkan lezzetler arasında.

Adres: İstiklal Mah., Kallavi Sok. No:13 D:1, 34430 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 245 48 58

Kahramanmaraş İçli Köftesi İçin Doğru Adres: Sabırtaşı Restoran

Beyoğlu Gezilecek Noktalar Sabırtaşı

İstanbul’un ve hatta Türkiye’nin en bilinen yaya yolu İstiklal Caddesi tarihi Tünel ve Taksim Meydanı / Gezi Parkı arasında yer alıyor. Dünyanın ikinci metro yapısı Tünel tarafından değil de Meydan tarafından gelirseniz kısa bir yürüyüş sonrasında Sabırtaşı Restoran’a ulaşabilirsiniz. Hatta restorana çıkmanıza dahi gerek kalmadan cadde üzerindeki seyyar araçlarından İstanbul’un en ünlü ve en iddialı içli köftesinin tadına varabilirsiniz. Bir sokak atıştırmalığı daha ne kadar lezzetli ve özel olabilir ki? Yapılması hayli zahmetli ve ustalık gerektiren bu lezzet topları yurdun her bölgesinde farklı şekillerde yapılıyor. Haşlaması, kızartması, top şeklinde olanı ve incecik kâğıt gibi yapılanı dahi var. Kimi yörelerde içli köfteye örük adı da veriliyor. Beyoğlu Sabırtaşı Restoran’ın Kahramanmaraş usulü içli köftesi ise Türkiye’de nam salmış. Seyyar arabanın yanındaki binadan girip en üst kattaki restorana çıktığınızda Kahramanmaraş usulü Sömelek Köfte veya Eşkilaye Sulusu denemenizi, mantıların tadına bakmanızı da öneririm!

Adres: Asmalı Mescit Mah., İstiklal Cad. No:112, 34430 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 251 94 23

Keşfedilmeyi Bekliyor: Tarihi Kalkanoğlu Pilav

Beyoğlu Gezilecek Noktalar Kalkanoğlu

Yine meydana çok uzak olmayan, gizli saklı keşfedilmeyi bekleyen bir lezzet noktası da Tarihi Kalkanoğlu Pilav. Kuru fasulye, pilav ve kavurma üçlüsünün başrolleri paylaştığı mütevazı mekân mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında. Zira yiyeceğiniz pilav Osmanlı sultanlarının aşçıbaşısının tarifi ile aşçıbaşının torunları tarafından yapılıyor. Sultanlara layık kuru fasulye, pilav ve kavurma ziyafeti çekip Beyoğlu turuna devam! Mekanla ilgili detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Adres: Kuloğlu Mah., Ayhan Işık Sok. 16/A, 34435 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 243 02 61

Bi Kahve Molası: Mandabatmaz

Beyoğlu gezilecek noktalar listemize bir kahve molası veriyoruz. Meydandan Tarihi Tünel’e doğru salınırken sağınızda Olivia Geçidi’nde bulunan Mandabatmaz’a uğrayıp muhteşem bir kahve molası verin. Dar sokağa serpiştirilmiş ufak masa ve sandalyelerde otururken mis gibi kokular içinde koyu kahvenizi yudumlayın. Evde yaptığınız veya herhangi bir yerde içtiğiniz kahvelere kesinlikle benzemeyen Mandabatmaz’ın sırrını merak ederek bir sonraki durağa doğru yol alın.

Adres: Asmalımescit Mah., İstiklal Cad., Olivia Geçidi Sok., No: 1/A, Beyoğlu, İstanbul

Şimdi Tatlı Zamanı: İnci Profiterol

Beyoğlu Gezilecek Noktalar İnci

Profiterol deyince aklımıza ilk gelen yer, yıllara meydan okuyan İnci Pastanesi. İstiklal Caddesi üzerindeki yerinden çıkmak zorunda kalınca bir süre kapalı kalmıştı. Ancak daha sonra Mis Sokak’ta yeniden kapılarını açmıştı. Adeta kahverengi bir mücevher gibi, tezgâha dizili parıldayan profiterollerinden bir tabak alın. Beyoğlu kimliğinin bir parçası sayılabilecek tarihi tatlıcının eşsiz lezzetlerinin tadına varın!

Adres: Şehit Muhtar Mah., Mis Sok. 18/A, 34435 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 243 24 12

Onlarca Turşu Çeşidi: Petek Turşuları

Beyoğlu Gezilecek Noktalar Petek Turşu

Görkemli mimarisiyle İstiklal Caddesi’nin bana göre en gösterişli yapısı olan Galatasaray Lisesi’ne yaklaşırken, sağınızda meşhur Çiçek Pasajı’nı göreceksiniz. Beyoğlu gezilecek noktalar arasında ilk akla gelen yerlerden olan bu pasajın içinde yer alan sıra sıra dizili mekanlarda oturmasanız bile ortamın kokusunu almak, yapının güzelliğine bakmak yetiyor. Çıkarken Beyoğlu Balıkçı Çarşısı tarafından çıkarsanız kendinizi Pazar yerinin ortasında bulacaksınız. Hemen ileride yer alan Petek Turşu’ya mutlaka uğramalısınız. Rengarenk vitrinde yer alan onlarca turşu çeşidinden dileğinizi tadabilir, eve paket yaptırabilirsiniz. Kışın ziyaret ediyorsanız da şifa niyetine bir bardak enfes turşu suyundan içmeyi unutmayın!

Adres: Duduodaları Sok. 1D, Balık Pazarı, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 249 13 24

Boğazı İzlemek İsteyenlere: Leb-i Derya

Beyoğlu Gezilecek Noktalar Lebi Derya

Kumbaracı Yokuşu’ndan inerken sağınızda bir apartmanın en üst katında yer alan Leb-i Derya Beyoğlu’nun imza mekânlarından biri. Boğazı geniş bir acıyla izleyebildiğiniz terasında öğlen yemeği yiyebilir, bir akşam iş çıkışı kokteyl içebilir, güzel bir yemekten sonra hoşça vakit geçirebilirsiniz. Özellikle İstanbul dışından gelen misafirlerinizi getirmek için ideal bir yer, enfes bir manzara!

Adres: Şahkulu Mah., Kumbaracı Yokuşu No:57, 34425 Tünel, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0541 366 84 80

Eğlence ve Lezzet Bir Arada: Duble Meze Bar

Pera Palas’ın karışında Palazzo Donizetti Oteli’nin en üst katında yer alan mekân, lezzetleri, servisi, eğlencesi ve de manzarasıyla dört dörtlük bir deneyim sunuyor! Tarih kokan sokaktan otele girdiğinizde tam karışınızda eski bir asansör sizi karşılıyor. Asansör ile en üst kata, Duble Meze Restoran’ın modern terasının içine çıkıyorsunuz. İstanbul’da çok sık rastladığımız bir uygulama olmamasına rağmen, burada akşamları iki oturumda hizmet veriliyor. 18-21 arası gün batımı eşliğinde daha sakin, 21’den sonrası ise gecenin ilerleyen saatlerinde yükselen sesli müzik eşliğinde daha hareketli geçiyor. Mezeler, ara sıcaklar ve yemekler muazzam. Mezelerin sira sira dizildiği meze barı göz alıyor. Her biri özel, geleneksel ile modernin birleşimi, üzerine çalışılmış tatlar. Kastamonu sucuklu humus ve pastırmalı karides, rüyalarınıza girecek kadar lezzetli. Randevu almadan gitmeyin! Mekanla ilgili detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Adres: Asmalı Mescit Mah., Meşrutiyet Cad., 34420 İstiklal, Beyoğlu – İstanbul

Telefon: 0 212 244 01 88

Sakinlik ve Huzur: Eleos

Eleos sakin ve huzurlu bir meyhane. İstiklal Caddesi’nde Tünel’e doğru yaklaşırken Hidivyal Palas’ın terasında yer alan mekân birçok İstanbullu’nun favorileri arasında. Müziğin sesinin çok yükselmediği Eleos’ta, beraberinizdeki dostlarınızla muhabbeti koyulaştırabilirsiniz. Menü ağırlıklı olarak deniz mahsullerinden oluşuyor. Ermeni mezeleri ve ege otları muazzam. Eşsiz boğaz manzarası ise tabi ki harika!

Adres: İstiklal Caddesi No: 231 Hıdivyal Palas Kat 2, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 244 90 90

Dededen Kalma Bir Tezgah: Beyoğlu Kelle Söğüş

Beyoğlu Gezilecek Noktalar Kelle Söğüş

Çok sevdiğimiz sokak lezzetlerinin başını seyyar satıcılar çekiyor. Beyoğlu’nda da hatırı sayılır seyyar büfelerin başında Nevizade çıkışında bulunan Beyoğlu Kelle Söğüş geliyor. Muammer Usta’nın tezgâhı dededen kalma, 1890’dan beri aile geleneğini sürdürüyor. Kelleleri İzmir usulü soğuk olarak hazırlıyor. İncecik kıyıp yeşillikle zenginleştiriyor. Etrafındaki restoranlara taş çıkartacak türden, müdavimi çok. Zamanında restorana geçip işi büyütmeyi denemiş ama müşterisi bu yeniliği kabullenememiş, o da gerisin geriye dönmüş tezgahına. Kelle sevenlerin kaçırmaması gereken bir durak!

Adres: Kamer Hatun Mah., Kamer Hatun Cad., Balık Şok., No:2, Beyoğlu

Telefon: 0 535 323 84 39

Asmalımescit’in En Eskilerinde: Yakup 2

Beyoğlu Gezilecek Noktalar Yakup 2

Beyoğlu’nun en eski ve köklü meyhanelerinden Yakup 2, meyhanelerin dizili olduğu Asmalımescit Sokak’ta yer alıyor. Kapılarını 1977 yılında açan mekânda fesleğenli mezgit marin, zeytinli hamsi, balık dolması ve tarama sipariş etmeyi ihmal etmeyin. Dışarıdaki masalarda oturup sokağın hareketliliğiyle bütünleşebilir, içeride veya terasta oturarak tarih kokan meyhaneyi keşfedebilirsiniz.  Hem misafirlerinizi getirmek hem de keyifli ve İstanbul tarzı bir meyhane deneyimi yasamak için ideal.

Adres: Asmalımescit Şok. No:21/B Tünel, Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 249 29 25

Modern ve Geleneksel Buluşması: Antiochia

Beyoğlu Gezilecek Noktalar Antiochia

Antakya lezzetlerinin Beyoğlu temsilcisi Antiochia’da modern dizayn, geleneksel lezzetlerle birleşmiş. Beyoğlu gezilecek noktalar arasında eğer alkollü mekan arayışınız varsa burayı kesinlikle öneririz. Her biri birbirinden özel Antakya mezelerinin başında muammara, zahterli zeytin, humus ve abagannuş geliyor. Meşhur soslu dürümden kâğıt kebabına ve katıklı ekmeğe kadar Antakya mutfağına dair sevdiğiniz ne varsa burada bulabilirsiniz. Tabi ki tatlılara özel yer ayırmanız gerekecek. Zira burada hakiki Antakya künefesi ve vitir ceviz ve patlıcan tatlılarını yemeden dönmek büyük kayıp olur! Dilerseniz alkollü ve alkolsüz içecek seçenekleri ile yemeğinize eşlik edebilirsiniz.

Adres: Asmalımescit Mah. General Yazgan Sok. No:3, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 244 08 20

Beyoğlu Gezilecek Noktalar Bonusu: Klemuri

Beyoğlu Gezilecek Noktalar Klanuri

Beyoğlu gezilecek noktalar sonuncusunda yine bir mutfağa uzanıyoruz. Karadeniz mutfağının sessiz sedasız temsilcisi Beyoğlu’nun arka sokaklarında saklanmış. Adını Lazca’da mutfak eşyalarının, çoğunlukla da tencere ve tabakların asıldığı kancadan alıyor. İnce bir detay ama isim dikkat çekici. İçeriye girdiğinizde Karadeniz esintileri var ancak geleneksel bir dizayn değil. Tahta masa ve sandalyeleri ile, eski bir Beyoğlu binası içinde mütevazi bir Beyoğlu cafesi görünümünde. Ancak lezzetler 10 numara! Silor mantisi favoriler arasında, mevsiminde gittiğinizde hamsili pilavı da mutlaka deneyin! Ayrıca başlangıç olarak muhlama ve çorba çeşitlerini de sipariş etmeyi unutmayın!

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mah., Büyükparmakkapı No:2 34400, Tel Sok., 34433 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 292 32 72

Beyoğlu’ndan tarih kokan bir başka mekana uzanıyoruz: Safa Meyhanesi!

Önceki YazıSonraki Yazı