Duble Meze Bar

Duble Meze Bar

Beyoğlu’nda duble keyif yaşamak için mutlaka denemeniz gereken eşsiz bir mekan Duble Meze Bar. Neden duble keyif sorusuna kendimce bulduğum birkaç açıklamam var; burası hem geleneksel Türk mutfağını hem de modern dokunuşları olan muhteşem lezzetler sunuyor. Hem cıvıl cıvıl tarihi yarımada manzarası, hem huzurlu bir ambiyansı var. Akşamları iki farklı oturumda hizmet veriliyor; ister sakin, ister hareketli ve bol müzikli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ve tabi ki öyle güzel mezeleri ve yemekleri var ki, bir duble ile birlikte hepsi çok iyi gidiyor!

Duble Meze Bar

Pera’nın kalbinde, Palazzo Donizetti Oteli’nin terasında bulunan Duble Meze Bar son yılların gözde destinasyonlarından biri. Canlı ve hareketli sokaktan otele girdiğinizde kendinizi 19. yüzyılda hissedebilirsiniz. Tarihi otelin girişi oldukça gösterişli. Terasta bulunan Duble Meze Bar’a eski asansörü kullanarak da çıkabiliyorsunuz.

Ahşap ve siyahın uyum içinde olduğu Duble Meze Bar üst kısmı açılabilir bir tavana sahip. Tamamen cam olması sayesinde Haliç manzarası tüm ışıldamasıyla ayaklarınızın altında hissini veriyor. Tüm mezelerin teşhir edildiği upuzun bir meze barı var ki, insanın hepsini birden sipariş edesi geliyor.

Rezervasyon yaptırmak kesinlikle şart, zira Duble Meze Bar içinde yer bulmak kolay değil. Genellikle akşamları iki oturumda hizmet veriliyor. 18 – 21 arası ve 21’den sonrası şeklinde oturumlardan birini tercih edebilirsiniz. Bizim İstanbul’da çok alışkın olmadığımız bir tarz, ancak işletmelere bu konuda hak vermek lazım. Bu sistemi Duble Meze Bar’ın çok iyi oturttuğunu ve misafirlerine öğrettiğini düşünüyorum. Keyifli ve sakin bir akşam yemeği için ilk oturuma dahil olabilirsiniz. Özellikle bahar ve yaz aylarında güneşin batışını izlerken, harika lezzetlere doyacağınız, hafif bir müziğin size eşlik edeceği şık bir yemek veya özel gün kutlaması için doğru tercihiniz ilk oturum olacaktır. İlk oturumda müziğin sesi her zaman sohbet edebileceğiniz seviyede kalıyor. Ardından eğlencenin dozunu artıracağınız Beyoğlu’nda başka bir mekana gidebilirsiniz. Ya da ikinci oturumu tercih edebilir, yemeklerin tadına varırken saat 23’ten sonra hem sesi hem hareketi artan müzikle beraber kendinizi masanın etrafında dans ederken bulabilirsiniz.

Hem bir fine dining restoran, hem de meyhane olarak da tanımlayabileceğim Duble Meze Bar geleneksel ve modernin birbiriyle bütünleşmesini her yere yansıtmış. Müzikler hiç hissettirmeden bir anda Andrea Bocelli’den 90’lar Türkçe Pop’a geçebilir. Ardından geceyi “La Macarena” ile kapatmanız da mümkün!

Duble Meze Bar Sıcak Humus

Duble Meze Bar menüsünde yemeklerin içeriklerinin nereden geldiği de yazıyor; fırında pişen Sıcak Humus’un içindeki Kastamonu sucuğu gibi. Soğuk mezelerden en sıra dışı bulduklarım; pespembe görüntüsüyle Pancarlı Kısır ve içine ceviz krokan konularak yapılan, haliyle normalinden daha tatlı olan Krokanlı Girit Ezme oldu. Çerkez tavuğu şimdiye kadar yediklerimin içinde açık ara en beğendiğimdi diyebilirim. Hardallı levrek, muammara, turşulu mercimek köftesi, fırında sızma kabak tercih edebileceğiniz güzel mezeler arasında. Ancak benim favorim isli yoğurt ile yapılan isli biber borani oldu. İsli yoğurt zaten başlı başına harika bir lezzet ve bulunduğunda kaçırmamak gerekir. İsli yoğurt ile yapılan boraniye denk gelindiğinde ise mutlaka ikinci tabak sipariş edilmelidir!

Duble Meze Bar Pancarlı Kısır

Ara sıcaklarda en çarpıcı lezzet çöp şişte özel Kayseri pastırmasına sarılı olarak sunulan pastırma karides! İkisi olur mu hiç diye düşünmeden sipariş edin – inanılmaz bir kombinasyon! Üç peynirli köz patlıcan ise masanıza kumpir gibi geliyor, siz peynirlerle patlıcanı karıştırarak servis ediyorsunuz. Keçi peynirli paçanga böreği ve ana yemek olarak patlıcan yatağında gelen köfte oldukça lezzetliydi. Ancak mezelere fazla kapılınca ana yemeklere yer kalmama riski yüksek. Tatlı olarak sufle tercih ettik, üstü çıtır içi yumuşacık ve akışkan bitter çikolatalı tatlının manda sütü dondurma ile buluşması damakları şenlendirdi!

Hizmet hızlı ve güler yüzlü. Garsonlar tüm lezzetleri ustalıkla açıklıyor. Fiyatlar ortanın üzerinde ancak bunu fazlasıyla hakkediyor. Öyle ki; ortamı nezih, mezesi ve yemekleri lezzetli, servisi kaliteli, müzikli ve manzaralı sayabileceğim başka bir mekan var mı, emin değilim.

Afiyet olsun!

Duble Meze Bar Adres: Asmalı Mescit Mah., Meşrutiyet Cad., 34420 İstiklal, Beyoğlu – İstanbul

Duble Meze Bar Telefon: 0 212 244 01 88

Hazır mutfağa girmişken bir de İtalyan mutfağını ziyaret edelim, ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı